ROZHOVOR

s Ladislavem Hanákem

Jak jste se připravoval na sezonu?

Zimní období jsme věnovali důkladné přípravě auta. Z minulé sezony jsme měli spoustu poznatků, jak zdokonalit jednotlivé části buginy, snažili jsme se je tedy zrealizovat.Co sem neosobně týče, příliš času na fyzickou přípravu jsem k dispozici neměl.

Cíle jste měl, předpokládám, jen ty nejvyšší…

Ano. Po dvou sezonách zakončenýchdruhýmmístem v seriálu ME jsme chtěli konečně zvítězit. Pokaždénámk tomuchyběl kousek a věřili jsme, že pokud se k náml etos štěstí neobrátí zády, budeme mít velkou šanci zúročit naše úsilí. Začátek evropského šampionátu se vám náramně povedl.

Z prvních čtyř závodů jste tři vyhrál a jednou dojel druhý. Pak se vám ale přestalo dařit a začal se na vás dotahovat Ondřej Musil…

S takovým průběhem musí člověk neustále počítat. Velký bodový náskok z první poloviny byl příjemný, ale dobře jsem si uvědomoval, že stát se může cokoli. Motorsport v tomto dokáže být občas nespravedlivý…

O tom, že se o mistru Evropy rozhodne až v posledním závodu, rozhodla vaše kolize v Itálii. V tu chvíli jste vedl už jen o bod. Co se vám honilo hlavou?

Výsledek z Itálieměhodně mrzel. Věděl jsem, že je třeba jet spíš na jistotu, neriskovat a vyhnout se tak nebezpečí a že se bude o všem rozhodovat až na posledních závodech stylem buď – anebo.

Jet na závody s pocitem, že vše včetně mnemusí fungovat na 200 procent a bez chybičky, jinak by úsilí celého týmu vynaložené během sezony přišlo vniveč, je velmi svazující. Bohužel právě tato varianta nastala.

Ve Francii jste si ale vedl skvěle a nenechal jste nikoho na pochybách, že evropský primát je v těch správných rukou…

Francie nám naštěstí sedla. V týmu vládla pohoda, byl i čas pečlivě promýšlet taktiku a nastavení auta. Myslím, že nás uklidňoval i pocit, že víc už pro vítězství udělat nemůžeme. Když jsem se ve finálové jízdě hned po startu dostal na první místo, cítil jsem se v pohodě a věřil jsem, že to dobře dopadne.

Jaký byl letošní seriál mistrovství Evropy?

Řekl bych, že náročnější, než v předchozích letech. Znatelně přibylo konkurence, protože spousta jezdců, kteří se dříve zúčastňovali evropských závodů spíše sporadicky, absolvovala celý seriál.

Navíc letos dokázalo vyhrát alespoň jeden evropský závod pět různých jezdců, což svědčí o tom, že startovní pole bylo nebývale vyrovnané.

Vraťme se ještě k republikovému mistrovství. Měl jste v plánu odjet celý šampionát, nebo rozhodnutí padlo až po prvních dvou závodech, ve kterých jste nasbíral 37 bodů?

Pro letošní rok jsme měli v plánu odjet i celý seriál MČR, pokudnámto finanční situace a spolehlivost techniky umožní. Po prvních evropských i republikových závodech jsme nemuseli řešit žádné vážné problémy, vše fungovalo naprosto skvěle, což vyústilo v rozhodnutí pokusit se zvítězit v obou šampionátech.

Domácí titul jste si zajistil již s předstihem. Nechybělo letos více kvalitních soupeřů, jako byl loni například Petr Turek?

Mistrovství republiky letos trochu trpělo malou účastí špičkových jezdců, většina z nich se plně soustředila na mistrovství Evropy. I tak ale o soupeře nebyla nouze.

Celý seriál odjel Víťa Nosálek, který patří k evropské špičce a na některých závodech se objevili i další reprezentanti, ať už Petr Švestka, Jirka Svoboda nebo Ondra Musil.

Letošní sezona byla bezesporu velice náročná. Jak vypadá zasloužený odpočinek?

Na odpočinek prozatím nebylo moc času, v podstatě nám začíná nová sezona zároveň s koncem té předešlé. Během zimy si samozřejmě nějaký čas na relaxaci najdu, ale nazval bych to spíše „nutným minimem“.

Co plánujete do příští sezony? Neuvažujete přestoupit do královské divize 3 do 4000 ccm?

Zatím ne. Do budoucna to samozřejmě nevylučuji, ale v roce 2008 pojedeme opět divizi 3A. Sezonu bychom ale chtěli pojmout trošku odlehčeněji než letos. I tak však chceme bojovat o nejvyšší příčky a naším cílem je obhajoba evropského titulu.

Chcete něco vzkázat svým fanouškům, potažmo týmu?

Díky za podporu všem, kdo mi fandili.Mocmětěší kladné ohlasy, které na naše vítězství přicházejí. Mému týmu, rodině, sponzorům a všem lidem, kteří mi pomáhají, patří obrovské poděkování. Nesmírně si vážím toho, že jste přimněstáli a jsem si vědom, že bez vás bych to těžko dokázal. Berte moje vítězství za své!

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Ladislav Hanák vybojoval poprvé titul mistra Evropy

Itálie: Švestka zvítězil, Hanák po kolizi nedojel

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika