Zatímco Kubičíková postoupila mezi čtyři nejlepší, Kateřina Kramperová vypadla s pátou nasazenou Tinou Schiechtlovou z Rakouska. Suverénně kráčí turnajem druhá nasazená Cristina-Andreea Mituová z Rumunska, když doposud neztratila ani set a soupeřkám povolila ve třech zápasech pouhých deset gamů. Sobotní program začíná v areálu TK Precolor Plus Přerov od 11 hodin. Hrát se bude finále čtyřhry s výhradně českým zastoupením a poté semifinále dvouhry. Zubr Cup vyvrcholí v neděli finálovým zápasem dvouhry.

O postup do finále si zahraje dvacetiletá tenistka TK Agrofert Prostějov Martina Kubičíková (na žebříčku WTA 509.). Ve čtvrtfinále porazila Nathalii Rossiovou (392.) z Brazílie ve dvou setech 6:4, 6:1.

Úvod zápasu patřil Jihoameričance, která sebrala Kubičíkové podání a dostala se do vedení 3:1, nicméně poté se zlínská rodačka rozehrála a set dovedla do úspěšného konce. Ve druhé sadě už prostějovská hráčka dominovala na kurtu a zaslouženě postoupila mezi čtyři nejlepší hráčky přerovského turnaje.

„Brazilku jsem vůbec neznala. Vím jen, že je o dva roky starší, hraje převážně na turnajích v Jižní Americe, nicméně podle výsledků toho příliš nepoznáte. Viděla jsem ji poprvé při včerejším zápase v Přerově. Nastoupila jsem na kurt, ale začátek duelu mi nevyšel. Chtěla jsem hrát aktivně, ale přišly zbytečné chyby. Změnila jsem hru a přišel za nepříznivého stavu 1:3 obrat na 4:3. Nakonec jsem získala do svého držení celý set. Ve druhém dějství se příliš nehrálo, soupeřka hodně chybovala a otevřela mi cestu do dalšího kola," pověděla Martina Kubičíková bezprostředně po zápase.

V loňském roce nepřešla na Zubr Cupu přes brány čtvrtfinále, letos tento výsledek postupem do semifinále překročila. „Je to paráda. Nečekala jsem, že budu mezi čtyřmi nejlepšími. Uvidíme, jaký výsledek zde dosáhnu. Před turnajem bych brala i druhé kolo a nyní mám na kontě tři vyhrané zápasy. Rovněž semifinále je hratelné, Rakušanka Schiechtlová se dá porazit, ale doposud jsem s ní ještě nehrála," řekla Kubičíková.

Zatímco úvodní dny přerovského turnaje se vyznačovaly krásným počasím, před pátečním programem se obloha nad tenisovým areálem zatáhla, citelně se ochladilo a šedivé mraky každou chvílí hrozily deštěm. Naštěstí silný vítr tmavá mračna rozehnal. „Raději mám teplo než zimu. V citelném chladu musíte změnit hru, ale zatím se mi tady daří. Prožívám velmi dobrý turnaj a věřím, že ani semifinále nemusí být konečnou stanicí," uvedla dvacetiletá hráčka.

A její program před sobotním semifinále? „Dám si dobrý oběd a odpoledne si zatrénuji doma v Napajedlích. Dobře se vyspím, dopoledne se rozehraji a půjdu na to. Snad to vyjde," uzavřela Martina Kubičíková.

Zatímco Kubičíková se těšila z postupu do dalšího kola, pražská rodačka Kateřina Kramperová (442.) smutnila z vyřazení s pátou nasazenou Tinou Schiechtlovou (326.) z Rakouska ve dvou setech 4:6, 6:7.

Hráčka 1. ČLTK Praha nenavázala na předchozí slibné výkony a především ve druhém setu promarnila velkou šanci, neboť vedla už 4:1 na gamy a 40:0. „Těžko se zápas hodnotí. Za přesvědčivého vedení jsem začala spěchat, ale soupeřka byla lepší a ke konci setu měla i více štěstí. Prohra určitě mrzí, ale prohrála jsem si to sama. Účast v Přerově však hodnotím pozitivně, ale mohlo to být i lepší," pověděla třiadvacetiletá Kramperová. Příští týden ji čeká turnaj ITF ve Zlíně, kde obdržela divokou kartu do hlavní soutěže a poté zápolení v Jablonci nad Nosu.

Zatím suverénně si vede na přerovské antuce nejvýše nasazená Cristina-Andreea Mituová (287.) z Rumunska. Ve čtvrtfinále povolila Paule Kaniaové (359.) z Polska pouhé tři hry. Do semifinále postoupila i Anne Schaeferová (356.) z Německa po výhře nad Isabellou Šinikovou (304.) z Bulharska. Německá tenistka však k semifinálovému duleu proti Mituové nenastoupí, neboť si obnovila zranění ramene a z turnaje předčasně odstoupila.

Sobotní finále čtyřhry (začátek v 11 hodin) bude výhradně českou záležitostí, o vítězství v deblu se utká nenasazená dvojice Nikola Fraňková, Tereza Hladíková proti třetí nasazené dvojici Simona Dobrá, Lucie Kriegsmannová.

Výsledky

Dvouhra – čtvrtfinále

Mituová (ROU, 2) – Kaniaová (POL, 8) 6:2, 6:1, Schaeferová (GER, 7) – Šinikovová (BUL, 4) 6:3, 6:3, Schiechtlová (AUT, 5) – Kramperová (CZE) 6:4, 7:6 (1), Kubičíková (CZE) – Rossiová (BRA) 6:4, 6:1.

V semifinále se utkají: Schiechtlová – Kubičíková. Ze souboje Schaeferová – Mituová postupuje bez boje Mituová.

Čtyřhra – semifinále

N. Fraňková, T. Hladíková – Kaniová, Sobaszkiewiczová (POL, 1) 3:6, 6:3, 12:10, Dobrá, Kriegsmannová (CZE, 3) – De la Torreová-Sanchezová, Vlachová (ESP/CZE) 2:4, skreč.

Ve finále se utkají: N. Fraňková, T. Hladíková – Dobrá, Kriegsmannová.

AUTOR: ROMAN ORDELT