Nominace do ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2012 města Přerova, kterou pořádá produkční a marketingová společnost ČOK-CZ, Decaro rmg, Přerovský a hranický deník a město Přerov, už je uzavřena.

Do sedmi kategorií je přihlášeno celkem 63 sportovců, trenérů a kolektivů z řad dospělých i mládeže, profesionálů či amatérů.

Vyhlašovat se navíc bude „Akce roku", „Osobnost roku" a do síně slávy přerovského sportu bude uveden Vojtěch Burian, zakladatel spádových hokejových tříd v Přerově.

Speciální kategorií bude „Sportovní hvězda čtenářů Přerovského a hranického deníku", kterou si zvolí sami čtenáři ze všech nominovaných.

Slavnostní galavečer se uskuteční ve středu 13. března od 18 hodin v Městském domě v Přerově. Na akci je vstup zdarma.

Libovolný počet volných slosovatelných vstupenek si můžete vyzvednout přímo v redakci Přerovského a hranického deníku (Palackého 22, Přerov) od 25. února.

Sportovec roku 2012 - nominace

JEDNOTLIVCI - DOSPĚLÍ

Blanka Bořutová (TJ Spartak Přerov, moderní gymnastika)– na MČR žen obsadila třetí místo ve víceboji a druhé v kategorii družstev.

Lucie Čapková (Fitness AVE Přerov, fitness - federace INBA)– na všech velkých akcích stála na stupních vítězů. Na MS i ME, mezinárodním mistrovství Slovenska a MČR vybojovala bronz v kategorii Fitness Clasic, plus přidala stříbrnou medaili z domácího šampionátu v kategorii Fitness Model.

Lenka Červená (Fitness AVE Přerov, fitness - federace INBA) –v Karlových Varech se stala mistryní světa ve Fitness Clasic, z Maďarska si přivezla titul mistryně Evropy ve Fitness Clasic a ze Soutěže párů, stala se mezinárodní mistryní Slovenska ve Fitness Clasic a mistryní České republiky ve Fitness Clasic a vicemistryní ČR ve Fitness Figure.

Kateřina Fajdeková (TJ Spartak Přerov, kuželky) –prosadila se na MČR žen, kde vybojovala třetí místo a druhá skončila v bodování výsledků 1. ligy. Svými výkony také pomohla družstvu TJ Spartak Přerov k obhajobě druhého místa v první lize žen.

Jiří Klíma (CK PeMaP Přerov, triatlon) –pětadvacetiletý sportovec ovládl MS v Xterra triatlonu (terénní triatlon) konané na Hawaji v kategorie 25 až 29 let. První místo obsadil v závodu Světový pohár v xterra triatlonu Prachatice v kategorii 25 - 29 let, čímž se nominoval právě na Hawaj. V sezoně 2012 zvítězil v sedmnácti závodech v celkové klasifikaci (triatlon, duatlon, MTB, silniční cyklistika).

Jan Páleníček (Fitness AVE Přerov, fitness - federace INBA) –v Karlových Varech se stal mistrem světa ve Fitness Clasic a svou nadvládu potvrdil také na tuzemském mistrovství, kde rovněž ovládl kategorii Fitness Clasic.

Adam Procházka (ÚAMK-AMK Biketrial Přerov, biketrial) –největším úspěchem tohoto dvaatřicetiletého sportovce v uplynulém roce je čtvrté místo na mistroství Evropy 2012 v kategorii Senior.

Pavel Procházka (ÚAMK-AMK Biketrial Přerov, biketrial) –devětadvacetiletý biketrialista se stal vicemistrem Evropy v kategorii Senior a na MS obsadil osmé místo. V republikovém žebříčku se stal druhým vicemistrem ČR.

Lukáš Rosol (TK Precheza Přerov, tenis) –je držitel zlatého Daviscupového poháru za rok 2012. Ve druhém kole Wimbledonu porazil v pěti setech světovou dvojku Rafaela Nadala a tento počin se stal oficiálně největším překvapením v ATP 2012. Je vítězem turnaje Slovak Open v Bratislavě s dotací 70 000 dolarů, semifinalista French Open v Bordeaux a člen stříbrného extraligového družstva TK Precheza Přerov.

Daniela Rychterová (Fitness AVE Přerov, fitness - federace INBA) –největšího úspěchu dosáhla na MS, kde v kategorii Fitness Clasic vybojovala druhé místo stejně jako na ME. Stala se mistryní ČR ve Fitness Model a vicemistryní ČR ve Fitness Clasic.

Ondřej Šlechta (TJ Spartak Přerov, plavání) –vybojoval titul mistr Bulharska na 50 metrů motýl na krátkém bazénu a v domácích vodách obsadil 8. místo na MČR na krátkém bazénu v Plzni na trati 50 metrů motýl.

Jiří Tkadlčík (Superlifting Přerov, silový trojboj) –třiadvacetiletý silák vybojoval titul mistra ČR v trojboji mužů v kategorii do 100 kg i absolutně, stal se juniorským mistrem světa federace IRP v kategorii do 115 kg i celkově v mrtvém tahu a v dřepu, je držitelem českého a evropského juniorského rekordu v mrtvém tahu, jehož hodnota činí 335 kg.

Miroslav Zapletal (Offroadsport, rally) –vyjel si titul vicemistra FIA Cross Country Rally World Cup 2012 a stal se vítězem Central European Zone (CEZ) cros country 2012.

JEDNOTLIVCI - MLÁDEŽ

Lukáš Andráši (TJ Spartak Přerov, plavání) –v Zimním poháru ČR desetiletých, který se konal ve Vsetíně, vyhrál 50 m motýl a 100 m polohový závod a na 50 m volným způsob skončil druhý.

Jan Boháč (SK Přerov, stolní tenis) –spolu s parťákem Tomášem Posteltem z Mladé Boleslavi vybojoval na MČR dorostu bronzovou medaili.

Adam Doležálek (ME Blansko, minigolf) –stal se třetím nejlepším juniorem v ČR a zúčastnil se také MS v Německu.

Josef Havlík (TJ Spartak Přerov, rychlostní kanoistika) –ve čtrnácti letech se stal mistrem ČR na tratích 5000 metrů C1, 1000 metrů C1 a C4 a maratonu C1. Vybojoval také titul vítěze ČP za rok 2012 v kategorii žáků.

Aleš Kácel (SK Přerov, atletika) –je juniorským mistrem Moravy a Slezska v hale ve sprintu na 200 metrů a na seniorském MČR skončil mezi muži ve sprintu na 100 metrů jedenáctý.

Kamila Katzerová (TJ Spartak Přerov, kuželky) –tato jednadvacetiletá kuželkářka vybojovala stříbrnou medaili v kombinaci (2x120 hodů sdružených) na MČR juniorek a je členkou úspěšného kolektivu TJ Spartak Přerov, který vybojoval druhé místo v první lize žen.

Veronika Májová (SK Přerov, atletika) –na mistrovství Moravy a Slezska staršího žactva v běhu na 200 metrů překážek obsadila druhou příčku. Na poloviční trati skončila čtvrtá a na MČR starších žaček obsadila ve výšce devátou příčku.

Petr Mikuláček (SK Přerov, atletika) –na MČR dorostu v hale obsadil šesté místo ve skoku o tyči a osmý byl na halovém MČR ve skoku dalekém. Na mistroství Moravy a Slezska v hale vyhrál skok o tyči, na otevřeném mistrovství Moravy a Slezska obsadil druhé místo a rovněž v desetiboji skončil stříbrný.

Eliška Opletalová (TJ Spartak Přerov, moderní gymnastika) –věkem starší kadetka získala na MČR tři bronzové medaile za víceboj, stuhu a míč.

Anetka Pavlištíková (TK Precheza Přerov, tenis) –devítiletá tenistka na všech mistrovských utkáních družstev v babytenise ve dvouhře neprohrála jediný zápas, na okruhu Prestige Baby Tour 2012 po třech vítězstvích a jednom druhém místě vybojovala suverénně první pozici, stejně jako v Tecnifibre Cupu.

Ondřej Šiška (JBC Brno, basketbal) –přerovský basketbalový odchovanec s českou reprezentací vybojoval druhé místo na ME divize B do 20 let a je držitelem bronzové medaile z MČR, kde v dresu JBC Brno předváděl výkony, díky kterým byl nominován do All stars týmu turnaje final four.

Michaela Šlosarová (TJ Spartak Přerov, moderní gymnastka)–na MČR kadetek starších obsadila druhé místo ve víceboji a stříbrnou medaili získala za míč.

Alexandra Vařeková (TJ Spartak Přerov, veslování) –je členkou reprezentační párové čtyřky juniorek, které na ME obsadily 4. a na MS 11. místo. Vyhrála MČR na trenažérech i juniorské MČR na párové čtyřce. Na MČR ve sprintu brala zlato na skifu a dvojskifu a druhé místo s párovou čtyřkou.

Pavel Voborník (TJ Spartak Přerov, plavání) –tento čtrnáctiletý sportovec vybojoval pátou příčku na 200 m znak na Zimním mistrovství ČR staršího žactva.

Ondřej Vrtěl (SK Přerov, atletika) –patnáctiletý atlet na MČR staršího žactva v hodu oštěpem zaznamenal druhé místo, stejně jako na mistrovství Morava a Slezska.

Matyáš Zapletal (golf) –stal se vítězem České národní golfové tour, mistrem ČR a vítěz národního žebříčku golfové federace, a to vše v kategorii do 12 let.

Ivana Zapletalová (TJ Spartak Přerov, veslování) –je členkou reprezentační párové čtyřky juniorek, které na ME obsadily 4. a na MS 11. místo. Na MČR na trenažérech vybojovala třetí příčku, na MČR na dlouhé trati na skifu získala stříbro, na Primátorkách byla v posádce vítězné osmiveslice žen a na MČR juniorek na skifu brala druhé místo a s párovou čtyřkou vyhrála. Od září je členkou VK Slavia Praha, kam přestoupila do tréninkové skupiny trenéra Tomáše Kacovského (trenér olympijské vítězky Miroslavy Knapkové).

KOLEKTIV – DOSPĚLÍ

Dragon Force Přerov –posádka dračí lodě vybojovala prvenství v seriálu závodů dračích lodí v kategorii Grand Prix z celkově 242 posádek z celé ČR.

Fitness AVE Přerov –nejúspěšnější družstvo na MS, ME i MČR federace INBA.

Házenkáři TJ Sokol Přerov Handball Club –po třech letech mezi českou špičkou vybojovali šesté místo, což je historický úspěch, a poprvé v historii skončili lépe než jejich regionální soupeř z Hranic.

In-line hokejisté Night Birds Přerov –vyhráli moravskou skupinu 1. ligy a ve finálovém turnaji porazili Chrudim, Prahu i Rakovník a postoupili do extraligy.

Kuželkářky TJ Spartak Přerov –obhájily druhé místo v 1. lize, stříbrné skončily v Poháru ČKA a pátou příčku obsadily v Evropském poháru.

Nohejbalisté TJ Spartak MSEM Přerov –postup do extraligy měli na dosah. Probojovali se až do finále 1. ligy, kde ale nestačili na Český Brod, se kterým prohráli 1:2 na zápasy.

Smíšené družstvo Tenisového klubu Precheza Přerov –tým vybojoval druhé místo v extralize smíšených družstev. V semifinálové skupině porazil 1.ČLTK Praha a LTK Liberec a prohrál až ve finále s Prostějovem.

Ženy Sportovního oddílu metaná Precheza –tým vybojoval zlaté medaile na MČR v metané na ledě.

KOLEKTIV – MLÁDEŽ

Juniorky Veslařského klubu TJ Spartak Přerov –posádka zvítězila ve své kategorii v Českém poháru.

Mladší žačky Přerovského volejbalového klubu Precheza –dívky sedmých tříd vybojovaly titul neoficiálních mistryň Čech a Moravy.

Párová čtyřka s kormidelníkem starších žaček Veslařského klubu TJ Spartak Přerov –posádka vybojovala stříbrné medaile na MČR i ve finále Českého poháru.

Smíšené družstvo dorostu Tenisového klubu Precheza Přerov –na MČR obsadilo páté místo.

Starší dorostenci Hokejového clubu ZUBR Přerov –vyhráli první ligu, skupinu Východ a v pětičlenné baráži obsadili druhé místo, čímž vybojovali postup do extraligy.

Starší žáci In-line hockey clubu Night Birds Přerov –ve své premiérové sezoně obsadil tým čtvrté místo v extralize.

Starší žačky Přerovského volejbalového klubu Precheza –tým vedený trenérem Liborem Kubíkem obsadil čtvrtou příčku ve finálovém turnaji MČR.

Žáci oddílu kolové TJ Spartak Přerov –Matěj Karas a Filip Váňa obsadili druhé místo v MČR, o stupeň níž skončili v Českém poháru s mezinárodní účastí a stali se mistry Olomouckého a Zlínského kraje.

KATEGORIE MASTERS

Tomáš Gadas (TJ Spartak Přerov, plavání) –na MČR v kategorii 45-50 let vyhrál 50 a 100 m prsa. Na světovém šampionátu bral osmnácté a dvacáté místo.

Jaroslav Hýzl (TJ Spartak Přerov, triatlon) –jeho největším úspěchem z loňksa je 6. místo na mezinárodním MČR v dlouhém triatlonu, potažmo 2. místo v kategorii Masters.

Sandra Kazíková (TJ Spartak Přerov, plavání) –z MS si přivezla čtyři zlaté (50 a 100 metrů volný způsob, 100 m motýl a 200 m znak) a jednu bronzovou medaili (50 m motýl) v kategorii 35-40 let. Na MČR zvítězila mezi svými vrstevnicemi na 50 a 200 m volný způsob a 50 m motýl.

Eva Koplíková (TJ Spartak Přerov, plavání) –na MS v Itálii v kategorii 85-90 let vybojovala tři medaile – zlatou na 200 metrů prsa a dvě bronzové na 100 a 50 metrů prsa. Na MČR ve své kategorii nenašla přemožitelku a stala se trojnásobnou mistryní na 50, 100 a 200 metrů prsa.

Karel Sekanina (SK Přerov, stolní tenis) –v minulém roce se zúčastnil MS veteránů ve Stockholmu, kde v kategorii 65-69 let vybojoval ve čtyřhře stříbrnou medaili, ve dvouhře poté skončil na děleném 5.-8. místě.

Vojtěch Venclík (TJ Spartak Přerov, kuželky) –na seniorském MČR získal bronz na 120 hodů sdružených a čtvrté místo v kombinaci na 2x120 hs. Je členem B-družstva mužů hrajících 3. ligu, které se loni umístilo na třetí příčce.

TRENÉR ROKU

Miroslav Frank (TJ Sokol Přerov HC, házená) –přerovské házenkáře dotáhl k historicky nejlepšímu umístění v extralize, a to k šesté příčce. Na konci června loňského roku však tragicky zahynul po pádu z kola.

Jindřich Šejba (AVE Fitness Přerov, fitness - federace INBA) –jeho svěřenci jsou absolutní světovou špičkou. Na MS i ME získali 2 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bronzovou medaili, na MČR vybojovali 3 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové medaile.

Tomáš Tomiga (KBC Přerov, kickbox) –úspěšný přerovský trenér kickboxerského oddílu, připravuje i řadu vrcholových sportovců v čele s hokejisty Tomášem Kundrátkem či Jakubem Svobodou.

Aleš Verlík (HC ZUBR Přerov, hokej) –v sezoně 2011/2012 postoupil s týmem staršího dorostu do extraligy, když mančaft pod jeho vedením vyhrál první ligu, skupinu Východ a v pětičlenné baráži vybojoval druhé postupující místo mezi českou elitu.

KRAJÁNEK

Tomáš Blaha (AK Asics Kroměříž, atletika) –přerovský běžec se stal mistrem Moravy a Slezska v krosu a mistrem Moravy a Slezska v bězích do vrchu. V Českém poháru v bězích do vrchu obsadil druhé místo. Na MČR v bězích do vrchu skončil devátý a zúčastnil se též MS v této kategorii.

Jakub Janouch (VSC Zlín, volejbal) –nyní nahrávač extraligového Zlína začínal v Přerově s fotbalem, ale poté dostal přednost volejbal. V uplynulém roce se stal členem užšího kádru české reprezentace a svojí účastí se podílel na přímém postupu na ME. Pravidelně se zúčastňoval také zápasů Evropské ligy.

Tomáš Kundrátek (Washington Capitals, hokejista) –třiadvacetiletý obránce je prvním odchovancem přerovského hokeje, který okusil slavnou NHL. V loňské sezoně odehrál za Washington pět utkání a v letošním zkráceném ročníku je opět v prvním týmu Capitals.

Filip Novák (FK Baumit Jablonec, fotbal) –dvaadvacetiletý záložník či obránce, odchovanec přerovské kopané, si našel místo v základní sestavě Jablonce a za národní tým do 21 let odehrál šest utkání, ve kterých vstřelil jednu branku proti Walesu.

Jakub Svoboda (HC Kometa Brno, hokejista) –se svým klubem měl fantastické play off, které Kometa završila druhým místem v extralize. Svoboda Brnu pomohl ve 20 zápasech 7 brankami a 8 asistencemi a skončil třetí v kanadském bodování play off. Poté ještě nakoukl i do seniorské reprezentace na posledním turnaji Euro Hockey Tour a v letošní sezoně se zúčastnil reprezentačních turnajů ve Finsku a Rusku.

Kamil Švrdlík (BK Prostějov, basketbal) –hraje druhým rokem nejvyšší českou Mattoni NBL za prostějovské Orly, se kterými loni vybojoval stříbrné medaile. Navíc je součástí reprezentačního výběru ČR, který senzačně postoupil na ME.

Pavel Vrba (FC Viktorie Plzeň, fotbal) –přerovský rodák patří k trenérským stálicím v Gambrinus lize, se svou Plzní je stal na podzim půlmistrem a před nedávnem byl vyhlášen trenérem roku 2012.

OSOBNOST ROKU

Jaroslav Navrátil je tenisový trenér a bývalý československý profesionální tenista. S družstvem Spartak Přerovské strojírny získal šest titulů mistra ČSSR.

Největších úspěchů dosáhl ve čtyřhře – vybojoval čtyři tituly mistra ČSSR a vyhrál dva turnaje. Na žebříčku ATP pro čtyřhru byl nejvýše v prosinci 1987 na 31. místě, pro dvouhru pak v srpnu téhož roku na 64. místě. V letech 1986-1987 se probojoval do čtvrtfinále mužské čtyřhry na French Open a reprezentoval Československo v Davis Cupu.

Ve svých 31 letech odešel do Německa, odkud se v roce 1992 do Přerova vrátil a tři roky nato přestoupil do Prostějova. Loni jako nehrající kapitán dovedl daviscupové družstvo České republiky po dvaatřiceti letech k zisku salátové mísy.

SÍŇ SLÁVY

Do síně slávy přerovského sportu letos vstupuje Vojtěch Burian.

Je zakladatelem spádových hokejových tříd v Přerově a dlouholetý zástupce ředitele na ZŠ Želatovská v Přerově.

V roce 1971 byl v Přerově otevřen nový zimní stadion a o rok později byla vytvořena spádová třída.

Vojtěch Burian tehdy vyhledal ve spolupráci s komisí mládeže při TJ Meochema talentované žáky ze všech základních škol v Přerově a blízkém okolí a vytvořil spádovou třídu, a v dalších letech v tom pokračoval.

Za celou dobu své kariéry pracoval s řadou hráčů, kteří se uplatnili ve vyšších hokejových soutěžích. Byli to například Venkrbec, Václavíček, Ryšánek, Kaděra, Plášek, Vojtek a další.

AKCE ROKU

Author Šela Marathon 2012 –poprvé v historii se jel jako mistrovství České republiky MTB marathon (horská kola). Víkendového programu AŠM se zúčastnilo 1751 sportovců z devíti zemí s rekordní účastí 449 dětí na Dětském AŠM v Přerově. Pořadatelem je Sportovní klub Šela Sport v čele s Alešem Procházkou.

Mistrovství světa v hokeji dívek do 18 let –tento pátý šampionát se uskutečnil ve dnech 31. prosince 2011 až 7. ledna 2012 ve Zlíně a v Přerově. Mistrovství světa žen do osmnácti let v České republice vytvořilo nový rekord v návštěvnosti. Celkem ho navštívilo 17 477 diváků – v Přerov 11 707, ve Zlíně 5 770. Ve srovnání s průměrem ženských šampionátů v této věkové kategorii byla návštěvnost více než trojnásobná. Zápas o páté místo mezi ČR a Finskem si nenechal ujít rekordní počet 3250 diváků. V Přerově padly všechny návštěvnické rekordy šampionátů. Hlavním organizátorem byl za HC ZUBR Přerov Lubomír Svoboda.

Zlatý kanár 2012 –v loňském roce se uskutečnil už dvacátý ročník slavnostního vyhlášení ankety časopisu Tenis o nejlepší české tenisty a tenistky. Anketa Zlatý Kanár se vyhlašuje ve dvanácti kategoriích a pravidelně se v Přerově koná během prosince. Jedná se o dvouhodinový kulturní pořad, na který se loni přišlo podívat na 2000 lidí. Hlavním pořadatelem je Tenisový klub Precheza Přerov.