Historie outdoorového sportu je spojena se Skandinávským poloostrovem. První orientační běžci se na start postavili na přelomu 19. a 20. století v Norsku. Jejich úkol byl totožný s tím, jaký závodníci dostávají dodnes – s mapou neznámého terénu a buzolou nalézt vyznačená kontrolní stanoviště. Trať obvykle vede přírodou, charakteristické je prostředí lesů.

Také to byl jeden z důvodů, proč Vendula Horčičková u tohoto sportu zůstala.Běžkyně Vendula Horčičková

„Bavilo mě trávit víkendy venku, navíc jsem si na závodech našla kamarády. K orientačnímu běhu mě v dětství přivedla máma a postupně se k nám přidal i zbytek rodiny," vrací se ke svým začátkům současná reprezentantka. Zanedlouho se zařadila mezi nejnadějnější běžce v České republice a neminula ji tak účast na mezinárodních podnicích.

„V patnácti jsem jela na první dorostenecké mistrovství Evropy do Švýcarska. Následoval přechod do juniorů a letos jsem měla premiéru i v dospělé reprezentaci," přibližuje Horčičková.

V českých barvách startovala na dubnovém ME v Portugalsku a následně i na červencovém MS v Itálii. Vždy ve sprintu. A přestože mezi dospělými na výraznější mezinárodní úspěch zatím nedosáhla, rozhodně nemusí být ve svých jedenadvaceti zklamaná.

Sportovnímu klubu Univerzity Palackého totiž letos zařídila už dva cenné kovy z MČR. Nejprve ve sprintu brala stříbro, později si na krátké trati doběhla pro zlato. Ovšem oddíl olomoucké univerzity není jediným, za který Vendula Horčičková nastupuje.

„Švédsko patří mezi země, kde je orientační běh velmi populární a protože je pro tamní kluby umístění ve velkých štafetových závodech prestižní, shánějí si ty nejlepší závodníky ze zbytku Evropy. Já se takhle dostala do týmu Södertälje-Nyk-varn," vysvětluje mladá běžkyně.

Současně zvládá denní studium psychologie na Masarykově univerzitě v Brně. „Škola je pro mě sice přednější, ale snažím se to zkombinovat tak, abych stíhala obojí," uvádí.

Pakliže by měl někdo zájem podívat se na orientační běh na vlastní oči, bude mít brzy ideální příležitost.

„Ráda bych všechny srdečně pozvala na Akademické mistrovství světa. První závod se běží v úterý 12. srpna v areálu kroměřížského zámku a na různých místech se pokračuje až do soboty. Například ve čtvrtek se koná sprint na Svatém Kopečku a v zoo," vyhlíží nové příznivce Horčičková.

AUTOR: TOMÁŠ STOKLÁSEK