Mistrovství ČR

Na tento republikový šampionát se judisté a judistky museli nominovat na pěti kvalifikačních turnajích nebo zvítězit v oblastním přeboru Olomouckého kraje.

Všichni účastníci Femaxu Engineering měli nominaci jistou hned po druhém turnaji GP v Litoměřicích. K největším želízkům v ohni patřili Robert Trojnar a Marie Holčáková. Ti své papírové předpoklady naplnili do puntíku a získali medaili. Další ještě přidala Petra Bakovská.

Ve váze do 40 kg nastoupila Petra Bakovská ke čtyřem zápasům. Ten úvodní trošku podcenila a zbytečně prohrála. Ve druhém porazila soupeřku z Dědic. Ve třetím utkání nestačila na judistku z Broumova a ve čtvrtém doslova převálcovala protivnici ze Zlína.

V celkovém hodnocení pak na mistrovství republiky obsadila třetí místo. Pro Petru je to už druhá mistrovská medaile, po loňském stříbru z mladších žaček.

Ve váze do 48 kg patřila Marie Holčáková k adeptkám na zisk nejcennějšího kovu. V prvním zápase si hladce poradila ze závodnicí Brna, dále porazila soupeřku z Chlumce a dostala se do finále této váhy.

V tomto utkání jednoznačně svou protivnici od počátku drtila a měla navrch, jenže ve druhé minutě chybovala v přechodu na zem a soupeřka se ujala vedení. Marie nepřestávala bojovat a vynutila soupeřce dva tresty za pasivitu, ovšem na srovnání to nestačilo.

Marie tak vybojovala druhé místo a obhájila tak loňský titul vicemistryně republiky. Za čtrnáct dní bude mít ještě šanci vybojovat další medaili na MČR dorostenek v Plzni.

Poslední medaili pro Femax Engineering získal ve váze do 46 kg Robert Trojnar. Ten si po pěti kvalifikačních turnajích upevnil pozici republikové jedničky. Jenže v prvním utkání překvapivě zaváhal a podlehl soupeři z Olomouce, se kterým má ve vzájemných zápasech stoprocentní úspěšnost.

V opravách už bezchybně kráčel za mistrovskou medailí. Porazil závodníky Dědic a Prachatic a zaslouženě, i když trochu zklamaně, získal třetí místo.

Po loňském zlatu z mladších žáků je to však velký úspěch tohoto mladého závodníka. Robert bude mít možnost vše napravit příští rok, neboť ještě v této věkové kategorii zůstane.

Mezi nejlepších sedm závodníků své váhy se propral Marek Čížkovský (73 kg), devátá místa obsadili Roman Keprda a Michal Šuta. Klára Pítrová se neprosadila.

Podle slov trenéra Marka Nádvorníka, který se ujal sedmičlenné výpravy, všichni aktéři předvedli, na co v současné době mají, a s výsledky svěřenců Olgy Chytré je spokojen.

Janáčková zlatá z Galanty

Šest mladších žáků Femaxu Engineering odcestovalo v brzkých ranních hodinách na mezinárodní turnaj do Slovenské Galanty. V nabité konkurenci judistů ze Slovenska, Ruska, Ukrajiny, Maďarska, Rakouska, Rumunska, Anglie, Polska a České republiky se neztratili a vybojovali tři medaile.

Tu nejzářivější zlatou získala ve váze do 48 kg Petra Janáčková, která ve všech čtyřech zápasech zvítězila před časovým limitem.

Podle slov trenérky Olgy Chytré je Petřina forma skvěle načasovaná na nadcházející republikový šampionát, který se uskuteční příští víkend v Chomutově. Kromě Petry odcestuje na mistrovství dalších 11 judistů.

O bronz se postarali Sasa Holčáková (44 kg) a Petr Pírko (50 kg). Obzvlášť výkony Petra jsou impozantní, neboť se judu věnuje teprve tři měsíce a svou bojovností poráží soupeře daleko technicky vyspělejší.

Neprosadili se Adam Kolář, který svedl vyrovnaný boj se závodníkem z Anglie, Jan Kolář a Tomáš Beran.

Benjamínci ve Vsetíně

Šestnáct nejmladších judistů Femaxu Engineering se jelo poprat na závody do Vsetína. Všichni předvedli bojovné výkony, za které je trenérka Hana Heryánová velmi pochválila.

První místa vybojovali David Šatánek, Julie Bakovská, Marek Zdráhala. Druhá místa obsadili sourozenci Zuzana a Ondřej Gladišovi. Třetí pozici ukořistili Jiří Benk, Šarlota Olšáková, Patrik Vašina.

Prosadili se ještě Arnošt Malenovský, Vašek Příleský, Martin Číhal a Roman Salát, když skončili pátí. Nedařilo se Romanu Smolkovi, Pavlu Strnadlovi, Richardu Mářovi a Janu Gladišovi, ti si nevybojovali postup ze skupiny.

OLGA CHYTRÁ