Dorostenci se utkali v Brémách a dorostenky v Erfurtu. Zároveň byl trenér Železa Hranice nominován svazem juda jako asistent reprezentačního trenéra pro turnaj v Brémách.

Mladí závodníci Železa Hranice tak premiérově okusili reprezentační kimono, když na tyto turnaje byli nominováni Jana Lipková, Jan Mazan a Lubomír Holčák.

Všichni tři jsou v této věkové kategorii, tedy dorostu, teprve tři měsíce, ale dobré výkony z úvodu sezony znamenaly i nominaci do reprezentace.

Tyto dva turnaje v Německu jsou celosvětově uznávané a prestižní, i když nemají status turnaje kategorie A. Představilo se zde více jak padesát reprezentačních výprav z celého světa.

Letos jako již tradičně nechyběla výprava z kolébky juda Japonska, ale například i z Kanady, Koreje, Turecka a dalších pro Evropana exotických států.

Na tomto turnaji není výjimkou, že zde startuje i více jak sto závodníků v jedné váhové kategorii, což je světovou raritou.

Například na turnajích v České republice se sejde sto aktérů ve všech váhových kategoriích dohromady. Na turnaji děvčat v Erfurtu předvedla slušný výkon Jana Lipková startující ve váze do 63 kilogramů, kde se představilo třiapadesát závodnic.

V úvodním kole narazila na reprezentantku Holandska, se kterou svedla vyrovnaný boj, jenž skončil remízou. Utkání se nadstavovalo v tak zvaném Golden skóre, jež také neurčilo vítězku, a tak museli rozhodnout rozhodčí, kteří poměrem 2:1 přiřkli vítězství Nizozemce.

Ta v dalším kole podlehla závodnici Japonska, což znamenalo pro Janu stop v dalším turnaji. Obdobný turnaj měl v Brémách i startující Jan Mazan do 50 kilogramů, zde startovalo čtyřiašedesát borců.

V úvodním kole se závodníkem z Rakouska měl skóre po čtyřech minutách 3:3, prodlužovalo se a 12 sekund před koncem prodloužení dokázal soupeř bodovat za tři pomocné body.Vdalším zápase pak podlehl závodníkovi z Uzbekistánu, což znamenalo pro Honzu konec v turnaji.

Poslední reprezentant oddílu Železo Hranice Lubomír Holčák, startující ve váze do 66 kilo, podlehl v úvodním zápase Turkovi. Ten poté procházel sítem zápasů až mezi osmičku nejlepších, ale v rozhodujícím boji prohrál a vystavil tak konečnou i našemuzávodníkovi.

Trenér Železa hodnotí turnaj takto: „Samozřejmě, že nemůžu být spokojen s tím, že všichni vypadli v prvním kole, ale konkurence byla více jak velmi slušná. Osobně jsem takový turnaj nezažil.

V kategorii dorostu chlapců více jak 450 závodníků a u holek víc jak 300 je prostě unikátní. Potěšili mě Lipková a Mazan, kteří i se starším soupeřem drželi krok a k vítězství jim chybělo jen trošku štěstí. Pro všechny tři to ale byla přímá konfrontace s tím nejlepším ve světě a věřím, že si z toho vzali ponaučení pro další trénink.“

Pavelka a Heryán bodovali na policejním MČR Odchovanci oddílu Železo Hranice se představili na letošním mistrovství republiky policistů v judu, které se konalo v Písku.

Oba borci, Jiří Pavelka i Josef Heryán, zde hájili barvy svých okresních ředitelství, a tak se stalo to, že byli nalosováni na jednu stranu pavouka. Oba totiž startují ve váze do 81 kilogramů.

Tato váha byla nejobsazenější v republikovém klání a Jiří Pavelka hájil barvy okresu Vsetín, zatím co Josef Heryán Přerov. Úspěšnější byl Jiří Pavelka, který prošel sítem zápasů až do finále, kde svedl vyrovnaný boj, který museli rozhodnout až rozhodčí po deseti minutách boje.

Jiří zvítězil 3:0 a připsal si tak premiérové zlato. Josef Heryán si domů dovezl z tohoto klání bronz po nešťastné prohře v úvodním kole.Vopravách již nezaváhal a po loňském stříbru přidal do své sbírky třetí místo.