„Všechny závody tohoto druhu jsou jen v Čechách, tak jsme chtěli nějaký uspořádat i na Moravě a asi tak po měsíčním plánování se nám to s Jirkou Matejem podařilo. Byla to na Moravě největší soutěž svého druhu,“ říká Jiří Tkadlčík, hlavní pořadatel a závodník v jedné osobě.

Přihlášeno bylo 35 startujících, nakonec jich ale přijelo 27. „Omluvili se například Radovan Kaděra, vicemistr světa v silovém trojboji, který měl jít na operaci s kolenem, nebo Dan Dvořák, jenž byl před týdnem na mistrovství světa a tak raději odpočíval,“ poznamenal Tkadlčík na adresu dvou největších hvězd, které však svou účast na poslední chvíli odřekly.

Soutěž se nekonala pod záštitou žádné asociace silového trojboje. Navíc si její aktéři mohli vzít vybavení, které chtěli, myšleno tedy především podpůrné stahovací dresy. Až na jednoho „amatéra“ této výhody využili jen „profíci“.

„Vše pěkně odsýpalo, jak má: registrace, vážení, prezentace a nahlášení základních pokusů. Jelikož přijel každý kvůli vážení nalačno, poté se během hodinky všichni najedli, zahřáli se do provozní teploty a šlo se na to,“ popisuje další pořadatel i závodník Jiří Matej.

Nejprve své umění předvedli amatéři, poté junioři a ženy a na závěr profíci. Tento závod byl specifický tím, že ze zvednuté váhy se ještě všem odečetl počet kilogramů, který jim pořadatelé před závodem navážili.

V nejobsazenější kategorii dvanácti amatérů zvítězil Karel Sazma z Olomouce (235 kg/158,4 kg po odečtení své vlastní váhy) před druhým Tomášem Andrýsem z Kuřimi (240/156,4 kg) a vsetínským Adamem Švehlou (280/153,3 kg). Z Přerovanů byli nejlepší na čtvrté pozici Martin Kobliha (250/148,7 kg) a šestý Jiří Matej (245/140,2 kg).

Ženy soutěžily jen dvě, Martina Koutňáková z Přerova a Michaela Jahnová z Tábora. Oproti soupeřce (120/53,8 kg) zvedla jasně více přerovská atletka (165/92,1 kg) a zvítězila.

Juniorů se přihlásilo devět a nejlépe z nich si vedl Adam Smolík z Uherského Brodu (260/173,6 kg). Druhý skončil Roman Švach z Brodku u Přerova (230/154,2), svěřenec Jirky Tkadlčíka, a třetí příčku bral Michal Polák z Uherského Brodu (215/139 kg). Pátý skončil Stanislav Krasula a šestý Josef Doležel, oba z Přerova.

Zlepšil si osobák o 5 kilo

A to nejlepší přišlo na konec. V kategorii profíků mezi čtyřmi závodníky startoval i Přerovan Jiří Tkadlčík, juniorský mistr světa v silovém trojboji. A v domácím prostředí se předvedl ve skvělé formě, když si v mrtvém tahu vylepšil osobní rekord na 312,5 kilogramů a zároveň tak posunul hranici českého juniorského rekordu v kategorii do 100 kilogramů právě na tuto hodnotu.

„Je to ale neoficiální, protože na závodu nebyli vyškolení rozhodčí, kteří by to uznali,“ vysvětluje přerovský silák, který svůj osobák vylepšil o 5 kilogramů.

Profi závodníkům už se z výkonu nesrážela jejich váha. Tkadlčík tedy jasně vyhrál o 22,5 kilo před druhým Petrem Maceášikem z Olomouce (290 kg). Ten obsadil stříbrnou pozici díky nižší tělesné váze než měl Petr Folprecht z Olomouce (290 kg), na něhož tedy zbyla třetí příčka.

„Při závodech nedošlo k žádnému zranění, za což jsme rádi. Všichni byli spokojení, panovala tam perfektní atmosféra, ozvučení bylo skvělé, prostě všechno vyšlo na jedničku. Určitě plánujeme příští rok druhý ročník, ale asi někde blíže k centru města, aby se přišlo podívat více než 150 diváků, jako tomu bylo letos,“ shodli se oba pořadatelé Jiří Matej s Jiřím Tkadlčíkem.