Jirko, prožil jste na Havaji poněkud krušné chvíle. Berete zlatou medaili jako určité bolestné?

Noc před závodem to bylo kvůli vlně tsunami hodně složité, takže v podstatě by se to tak také dalo říct. Podřídil jsem tomuto závodu všechno, takže zlatá medaile je splněným snem.

Jak na tom byli ostatní závodníci? Byli vůbec někteří také v místě vašeho pobytu?

Bydlel jsem ve vesnici Paia, která leží v oblasti, kde byl očekáván přímý zásah vlnou tsunami. Tato oblast leží na druhé straně ostrova, než se konal závod. Většina závodníků měla ubytování v oblasti blíže dějiště závodu. Po závodě nás informovali, že ani tu poplašnou zprávu nezaznamenali, protože spali vysoko nad hladinou oceánu.

Ta zmíněná noc se na vás zákonitě musela podepsat. Pohrával jste si v průběhu závodu s myšlenkou, že odstoupíte?

Ano, nebylo zrovna jednoduché závodit, nedostatek spánku a enormní stres se projevil a podepsal na výkonu. Trenér Standa Špiler mě ale perfektně celý rok připravoval speciálně na tento závod, i když se mi nezávodilo dobře, tak nepřipadlo v úvahu, že bych to nedokončil.

Dá se říct, že to byl nejnáročnější závod vaší kariéry?

S odstupem času mohu říci, že to byl opravdu nejtěžší závod v mé sportovní kariéře.

Být tím nejlepším na mistrovství světa se hned tak nikomu nepodaří. Jak vysoko si tohoto úspěchu ceníte?

Titul mistra světa je pro sportovce ten nejvyšší stupínek, kterého lze dosáhnout. Je to můj nejcennější úspěch a do konce života na něj budu vzpomínat (směje se).

Změnilo se na Havaji něco od té chvíle, kdy jste tam byl naposledy?

Od roku 2010, kdy jsem na Havaji startoval naposledy, bylo pro mě hlavní změnou jiné dějiště závodu, tím pádem i nové tratě a v podstatě nový závod ve stejně krutých podmínkách.

Jaké jsou vaše další plány. Máme už nějaký harmonogram přípravy? Kdy se případně naplno vložíte do dalšího tréninkového procesu?

Hrubý plán tréninku už znám, momentálně si musíme s trenérem sednout a doladit detaily. Jinak už zase naplno trénuji. Hlavní plán je pokusit se sehnat nějaké sponzory pro další závodní sezonu. Musím poděkovat všem, co mě podporují, týmu CK PeMaP Přerov a hlavně trenérovi, který to se mnou nemá lehké (směje se).