V Rakousku mu však na jednom z neobtížnějších a konkurencí nejvyrovnanějších závodů v Evropě nejspíš nebyl úspěch příliš souzen. Poprvé startoval v kategorii veteránů (40-44 let) a vše se zpočátku vyvíjelo poměrně dobře.

Po plavání, které bylo jeho tradiční silnou disciplínou, se držel na výborném čtvrtém místě. Ani kolo nebylo výraznou překážkou a navíc si Hýzl zajel jeden z nadprůměrných časů. Propad nastal až v maratonském běhu.

V běhu ho začaly chytat křeče

"Prvních šest až osm kilometrů byly relativně v pohodě, pak mně však hrozným způsobem začaly bolet třísla a chytal jsem i křeče do vnitřních stran stehen. Bylo to zrovna v době, kdy bylo potřeba změnit způsob běhu. Na otočkách, u podběhu a výběhu pod mostem, tam mně to dělalo velké problémy, což se projevilo na celkovém času," nastínil důvod problémů na trati několikanásobný účastník ME i MS.

"Poddal jsem se té bolesti víc, než bylo zdrávo. Dříve jsem s ní uměl lépe bojovat a dařilo se mně ji i překonávat. Paradoxně čím více byl ten závod bolestivější, tím více jsem si to užíval. Najednou jako kdybych to zapomněl umění překonání se, nedokáži vůbec říct, co se vlastně stalo."

Výsledek je pro mě zklamáním

Na zajištění postupové pozice potřeboval Hýzl dorazit do cíle nejhůře do šestého místa. Přerovský závodník se však ocitl v klíčové oblasti až jako šestadvacátý, což bylo konec veškerým nadějím.

"Umístění beru jako velký neúspěch a obrovské zklamání," konstatoval bezprostředně. V celkovém hodnocení obsadil bronzový medailista z ME v dlouhém triatlonu 170. příčku z počtu 2704 závodníků, což rozhodně prioritní plán českého bojovníka nesplnilo.

Trénoval celý rok

Čtyřicetiletý sportovec se na tento závod roku připravoval téměř rok. V rámci přípravy zvolil individuální přístup a zařadil dle svých slov i nové moderní věci, které přinesly oživení jinak tradičních prvků. Zúčastnil se několika regionálních závodů a startoval i na oseckém půlmaratonu a Hranické dvacítce.

"Během tréninku se dokonce čísla přibližovaly hodnotám, které jsem měl v dobách, kdy jsem byl na pomyslném sportovním vrcholu," uvedl fakta, která mu pomáhala v motivaci.

"Celý život jsem se držel heslem co bolí to sílí a kdo nemůže ten se přemůže. Já jsem to však v ten klíčový moment závodu už bohužel nedokázal."

Rozhovor s triatletem Jaroslavem Hýzlem

Váš prioritní cíl tedy nevyšel. Jaké jsou vaše další plány? Zúčastníte se ještě nějakých dalších závodů?

Už nemám žádné plány. Chtěl jsem udělat jednoroční comeback, s tím, že se chci na Ironmanu v Klagenfurtu kvalifikovat na šampionát. Šel jsem tedy přímo do rizika, že je to jen jeden závod. Možná jsem byl i připravený na to, že se moje meta nemusí podařit. Aspoň jsem si chtěl účast nějakým způsobem vychutnat, protože jsem věděl, že je to naposled. Bohužel okolnosti v závodu předčily naprosto všechno co jsem od sebe očekával.

Už je to delší doba, ale myslím na to skoro denně. Je to obrovské zklamání a dá se říct, že možnost nápravy už není. Chtěl jsem mít aspoň pocit nějakého uspokojení. Pro ten závod jsem udělal všechno co jsem daný rok i přes nějaké komplikace mohl udělat. Nic bych na tom ani zpětně nezměnil.

Předpokládám, že nyní se tedy opět budete plně koncentrovat na trenérskou kariéru.

Ano, trénování jsem se věnoval posledních deset let, takže u toho zůstanu. Ať už v plavání nebo v triatlonu se úspěchy svěřenců dostavily, za což jsem samozřejmě nesmírně rád. Chtěl jsem si ještě sám i ostatním dokázat, že člověk ve čtyřiceti ještě může zvládnout opravdu hodně. Není nutné se vymlouvat ani na mládí ani na stáří.

Když se ohlédnete zpětně, kterého úspěchu si ve své kariéře ceníte nejvíce?

Paradoxně je to cena Fair Play, která mně byla udělena Olympijským výborem. Bylo to ocenění mých morálních vlastností, čehož si velmi vážím. Vždy jsem chtěl bojovat čestně. Nemám rád tu špínu, která v současné době ve sportovním světě je.

V podstatě jsem i rád, že z toho odcházím. Některé věci, které se tam dějí, jsou z mého pohledu nefér, ale bojovat už s tím nedokážu. Stále větší roli hrají peníze, je to taková nevraživost a mnohdy jde stranou i požadovaná úcta k soupeři. Já jsem dělal sport nejen, abych v něm byl dobrý, ale také byl jedním z nejlepších. Snů se mně splnilo více než dost.

Jaroslav Hýzl dosáhl během své kariéry mnoha úspěchů. Byl dlouholetým reprezentantem v triatlonu. Startoval na MS i na ME, ze kterého má např. bronz z kategorie družstev. Je několikanásobným mistrem republiky v plavání a v již zmíněném triatlonu. Nyní poněkud nešťastně definitivně uzavírá zlatou kapitolu své jinak bohaté profesionální kariéry.
"Sport mně ukázal kus světa a umožnil spatřit věci, které bych jiným způsobem neuviděl. Stálo mně to opravdu hodně úsilí, odříkání a i hodně toho ostatního. Na druhou stranu to za to stálo. Kdyby mně někdo nabídl prožít takový život i s tím co vím, tak bych do toho určitě šel znovu i s tím vším co to obnáší," dodala přerovská sportovní legenda.