V ní se střetne domácí TK Precolor Plus Přerov, TK Neridé a podle papírových předpokladů tuto dvojici doplní ještě Sparta Praha. Finále se poté bude hrát v sobotu 18. prosince v Prostějově. A hned na druhý den, v neděli 19. prosince, se ti nejlepší čeští tenisté a tenistky sjedou do Přerova na vyhlašování tradiční ankety Zlatý kanár. Obě akce už klepou na dveře, a tak jsme si popovídali s tím nejpovolanějším, prezidentem TK Precolor Plus Přerov Petrem Huťkou starším.

Po povodních se v hale Spartaku, která je domovem tenistů TK Precolor Plus Přerov, musel měnit povrch. Na čem se tedy nyní hraje?

S tímto povrchem už máme zkušenosti. Dva roky jej máme na dvou venkovních dvorcích. Jmenuje se Courtsol a je to obdoba povrchu US Open a Australian Open. Hraje se na nich momentálně dost světových turnajů.

Je to v podstatě nátěr, který je buď na pryžovém podkladu, což je tady u nás, nebo je natřený na palubovce, nebo, jak to máme my v malé hale, kde zůstal ten původní gumový povrch a ten se natřel tímto nátěrem. Takhle to mají i v Praze na Štvanici asi na třech, čtyřech dvorcích.

Kromě toho, že se na tomto povrchu hraje dobře, má dvě nevýhody: velkou spotřebu míčů a tenisek. Je to totiž takový šmirglpapír a je náročný na úklid, poněvadž se na něm hromadí chlupy z tenisáků.

Tenis v Přerově má tradici. Jaké akce jste letos uspořádali?

Každý rok, už po 22 let, začínáme sezonu velikým halovým turnajem ITF juniorů. Poté máme posledních deset let turnaj primátora, což je spíše společensko-sportovní záležitost. Další stěžejní akcí je má „Tenisová akademie“ slavných osobností.

Následuje právě skončený Zubr Cup, turnaj žen s dotací 25 000 USD, jehož nejsme přímým pořadatelem, ale spíše spolupořadatelem. No a na závěr sezony tradiční vyhlašování ankety nejlepších tenistů České republiky – Zlatý kanár. Letos už pojedenácté v Přerově.

A ještě budete letos navíc hostit extraligu…

Ano. Loni se bohužel nehrála kvůli termínové kolizi s Davis Cupem a letos jsme na zkoušku přešli na nový způsob, kdy 10 družstev hraje ve 4 skupinách. Týmy, které se v předloňských dvou skupinách po pěti týmech umístily na třetí, čtvrté a páté příčce, letos tvoří dvě skupiny, tak zvané „dolní“ skupiny, ze kterých vždy vítězové postoupí do dvou „horních“ skupin, kde už na ně budou čekat další dva „nasazené celky“, které se v tom předloňském roce umístily na prvním a druhém místě ve skupinách.

Tyto finálové skupiny tedy budou po třech týmech a bude se hrát každý s každým. Následně se utkají vítězové skupin o první místo v sobotu 18. prosince v Prostějově.

Pro extraligu se vždy těžce hledal termín, aby se i ti nejlepší hráči mohli uvolnit a nastoupit. Tento pozdní termín zkoušíme proto, že už řada hráčů bude v přípravě na další sezonu. Sezona začíná v Austrálii a někteří hráči odlétají už dva, tři dny po extralize.

Jaké složení tedy bude mít „horní“ skupina, která se bude hrát 15. – 17. prosince v Přerově?

V první řadě náš tým TK Precolor Plus Přerov, který byl do skupiny nasazen jako první. Z dvojice družstev Olymp Praha a TK Neridé vyšel los na druhý jmenovaný tým a tyto dva celky ještě doplní vítěz jedné z těch „dolních“ skupin, konkrétně té, která se hraje v Praze na Spartě, jejímž favoritem je právě pořadatelský tým.

Jak se vám podařilo dovézt extraligu do Přerova?

(smích) Já jsem prezidentem asociace extraligových družstev, takže mé slovo mělo celkem váhu…

Tenisový klub Precolor Plus Přerov v posledních dvou ročnících senzačně vybojoval stříbrné medaile za bezkonkurenčním Prostějovem. V jakém složení budete hrát v letošní extralize?

Jedničkou bude Rus Teimuraz Gabashvili (80. ATP), dvojkou je Lukáš Rosol (164. ATP) a trojkou Dominik Hrbatý (418. ATP), bývalá světová dvanáctka. Čtverka je Pavel Šnobel (452. ATP) pátý Polák Grzegorz Panfil (472. ATP) a šestý Jiří Školoudík (617. ATP).

Ženskou jedničkou je Zuzana Ondrášková (82. WTA), dvojkou Renata Voráčová (84. WTA) a dále jsou v týmu Tereza Hladíková (503. WTA) se Simonou Dobrou (1010. WTA).

Když srovnáte váš tým s tím týmem, který vybojoval stříbrné medaile, myslíte si, že bude silnější, nebo naopak slabší?

Víte, špičkových českých hráčů ubývá. Stačí se podívat na pořadí světového žebříčku a uvidíte, že čtvrtým Čechem je Jaroslav Pospíšil (140. ATP), ještě loni náš hráč, nyní hájící barvy Prostějova. Je to velice pracovitý tenista, ne velký talent, a měl vynikající sezonu. Přesto bylo Česko zvyklé mít na 4. místě světového žebříčku lépe postavené hráče.

Ubývá tedy českých hráčů, a tak se to, nejen v tenisu, řeší cizinci. Je velice těžké určit sílu družstev. Je to hodně o penězích. Tenisový klub Neridé, který máme ve skupině, má na soupisce Lukasze Kubota z Polska (70. ATP) a Rakušana Oliviera Maracha (818. ATP), kteří hráli turnaj Masters v deblu, takže to už jsou opravdu střelci. Dále Agnieszku Radwanskou, čtrnáctou hráčku světa, a Květu Peschke, jednu z nejlepších deblistek světa. No a ještě na nás určitě něco vytáhnou, takže TK Neridé je favoritem naší skupiny. Sparta Praha, která by měla podle papírových předpokladů postoupit právě do naší skupiny, to je béčko Prostějova. Hrají tam z těch starších například Bohdan Ulihrach a Robin Vik (523. ATP), což jsou ještě velice slušní matadoři. V týmu mají silné ženy, například Kláru Zakopalovou (41. WTA) a Barboru Záhlavovou-Strýcovou (67. WTA.)

Navíc zahraniční hráč se může dopsat na soupisku až v den utkání, takže kdokoliv může ještě kohokoliv vytasit. Nebude určitě jediný mančaft, který by byl bez cizince.

Takže se tedy v Přerově bude na co dívat…

Myslím si, že to bude opravdu velice pěkný tenis, a přál bych si, aby náš tým přišlo podpořit co nejvíce diváků. Očekávané začátky utkání budou v 10 hodin dopoledne a měly by trvat do 18 až 20 hodiny.

Jaký máte letos cíl?

Naší snahou bude vyhrát jeden zápas a udržet se v té „horní“ skupině.

A co obhajoba stříbra?

To mám trošku obavy. Bude se hrát na krev a můžeme jak dvakrát prohrát, tak dvakrát vyhrát, dá-li Bůh.

Pomalu přejděme k další „mega“ akci, která se v Přerově uskuteční, a tou je už 18. ročník prestižní ankety Zlatý kanár. V Přerově už po jedenácté…

Tenisový klub Precolor Plus Přerov je hlavním pořadatelem a spolupracuje s panem Přečkem a jeho firmou RC Sport, která pořádala i nedávný Zubr Cup. Na Zlatém kanárovi zodpovídáme za celkovou organizaci, za celé provedení a organizaci doprovodných akcí. RC Sport zajišťuje programovou část. Režii programové části má pod taktovkou pan Dolejš, šéf ČT1.

A na co se mohou diváci těšit?

Program bude více zaměřen na sport. Ústředním motivem jsou grandslamové turnaje. Účast přislíbili matadoři minulých let Jiří Novák a Miloš Mečíř a jednáme ještě intenzivně s Janou Novotnou. Program je obohacen o rozhovory s těmito mega hvězdami a zúčastní se také předání ocenění. Při předávání trofejí připravujeme malé překvapení v podobě vynikajícího houslového virtuóza Pavla Šporcla.

Ještě nevíme, jestli přijde na podium s kyticí, či jinak…

Kulturu tentokrát zajišťuje skupina No Name, která se bude v jednotlivých pauzách mezi předáváním starat o zábavu.

Celou akci bude uvádět opět Petr Vichnar, ale tentokrát i s kolegyní Barborou Černoškovou, ta by měla do této oblasti dodat dostatek půvabu.

Loni jsem na předávání zaslechl něco o přímém přenosu. Podařilo se tedy?

Letos ještě ne, ale záznam trvající asi hodinu a deset minut se bude vysílat hned na druhý den, tedy v pondělí večer.

A co pan prezident? Loni se „Kanára“ zúčastnil, přijede i letos?

Pana prezidenta jsme jako už několikrát požádali, jestli by nepřijel předat Zlatého kanára, takže uvidíme. Ve svém plánu to má, ale kdo ví, jak to bude.