Vedle Hrdinové jdou dále přerovským turnajem s dotací patnáct tisíc amerických dolarů i Kateřina Kramperová a Martina Kubičíková. Druhé kolo si zahraje celkem pět tenistek z České republiky. Čtvrteční program začíná v areálu TK Precolor Plus Přerov od 10 hodin, vstup pro diváky je volný.

První nasazená Raluca Olaruová (na žebříčku WTA 271.) se loučí s přerovskou antukou hned v prvním kole dvouhry. Sedmadvacetiletá Eva Hrdinová (512.) z Plzně jí vystavila stopku a vyprovodila favorizovanou Rumunku předčasně domů ve třech setech 3:6, 6:4, 6:2.

„Už se mi párkrát podařilo porazit turnajovou jedničku," smála se po utkání dlouhonohá tenistka. Hrdinová kvůli zranění kolena dlouho nehrála a na antukovém povrchu sehrála v letošní sezoně teprve druhý zápas. „Potřebovala jsem se dostat do herní pohody. Ve třetím setu rychle mizely síly, naštěstí jsem měla náskok. Povedlo se mi pár míčů, zatlačila jsem soupeřku od sítě a základem byl velmi dobrý servis. Vzápětí byl důležitý game na 4:0 při mém podání," pověděla k rozhodujícímu momentu duelu Hrdinová.

O postup do čtvrtfinále se utká s krajankou Kateřinou Kramperovou. „Jsme spolubydlící na pokoji, ale nikdy jsme spolu nehrály turnajový zápas. Už se těším na vzájemný souboj," řekla tenistka TK Škoda Plzeň.

Diváci viděli v tenisovém areálu TK Precolor Plus Přerov během středečního programu dva duely s výhradně českým zastoupením. V úvodním zápase porazila Kateřina Kramperová (442.) po tuhé bitvě Petru Krejsovou (982.) ve třech setech 3:6, 6:3, 6:3.

„V prvním dějství jsem velmi chybovala a zbytečně spěchala do výměn. Nehrála jsem svou hru. Ve druhém dějství jsem se snažila protihráčku rozběhat, nicméně ke konci utkání přišla komplikace. Zbytečně jsem to ve třetím setu uspěchala a přišly chyby. Zkrátka to bylo stylem nahoru a dolů," řekla Kateřina Kramperová, třiadvacetiletá hráčka 1. ČLTK Praha.

Utkání trvalo přes dvě a půl hodiny a nabídlo tenis slušné úrovně. „Málokdy hraji zápas pod dvě hodiny, většinou to jsou maratony. Zápas byl velmi náročný, ale jsem na dlouhé duely zvyklá. Hrál se typicky ženský tenis, servis nebyl podle mých představ a zřejmě ani podle představ soupeřky," upřesnila Kramperová, která prokázala větší trpělivost a rovněž lepší kondici. „Sice jsem byla podle žebříčku papírově favoritkou, ale na postavení se nedívám. Petra udělala pár zbytečných chyb, a to rozhodlo," uzavřela Kramperová.

Obě kamarádky hájí stejné klubové barvy a často společně trénují právě na Štvanici. „Pro mě byl konec hodně smolný, ale jsem ráda, že jsem duel vydržela fyzicky až do závěru. Prodrala jsem se z těžké kvalifikace a minulý zápas mě přepadla horečka, což nebylo nic příjemného. Během prvního setu jsem si zavolala doktora na kurt, neboť se mi zamotala hlava. Bolí mě v krku a necítím se zkrátka vůbec dobře," pověděla jednadvacetiletá Krejsová.

Na přerovské antuce se objevila již ve třetím zápase, předtím se prokousala náročnou dvoukolovou kvalifikací. „Herně jsem spokojená, výsledkově bohužel ne. Nyní se objevím na desítkovém turnaji v Jablonci nad Nisou. Zlín v příštím týdnu zřejmě vynechám, neboť se nedostanu vzhledem ke svému postavení na žebříčku do kvalifikace," uzavřela Petra Krejsová.

Do druhého kola přešla rovněž Martina Kubičíková (509.) po třísetovém souboji s Dianou Šumovou (649.) 1:6, 6:3, 6:1. Obě hráčky se utkaly na přerovském turnaji v úvodním kole i loni, tehdy se radovala rovněž Kubičíková. K loňské výhře jí stačily dva sety. Napajedelská rodačka k utkání na centrálním kurtu uvedla: „Úvodní set mi příliš nevyšel. Nemám moc nahráno a rovněž nešel servis. Pomalu jsem se dostávala do zápasu, od druhého setu se to zlomilo. Začala jsem bojovat a hrát o hodně lépe. Chtěla jsem odehrát dobrý zápas, užít si to a postoupit do druhého kola. To se nakonec podařilo. V dalším kole mě čeká Andreiová z Rumunska. Příliš ji neznám a nevím, co od ní mohu očekávat," uvedla dvacetiletá tenistka TK Agrofert Prostějov.

Křest ohněm prožila patnáctiletá Dagmar Janischová z Přerova. Prokousala se náročnou kvalifikací až do hlavní soutěže, kde narazila na pátou nasazenou Tinu Schiechtlovou (326.) z Rakouska. Janischová soupeřce podlehla ve dvou setech 1:6, 5:7. Především ve druhé sadě držela s favoritkou krok. „Příliš jsem kazila, zatímco soupeřka vracela míče do kurtu. Schází mi trpělivost, ale neměla jsem v zápase, co ztratit. Získala jsem tady velkou zkušenost. Cením si výhry nad těžkou soupeřkou v kvalifikaci," uvedla přerovská tenisová naděje.

Kromě Olaruové postoupily do druhého kola všechny nasazené tenistky.

Výsledky

Dvouhra – 1. kolo:

Schiechtlová (AUT, 5) – Janischová (CZE) 6:1, 7:5, Najdenovová (BUL, 3) – Torreová-Sanchezová (ESP) 6:4, 6:4, Kramperová (CZE) – Krejsová (CZE) 3:6, 6:3, 6:3, Kaniová (POL, 8) – Lechemiaová (FRA) 4:6, 6:4, 6:4, Mituová (ROU, 2) – Zucchiniová (ITA) 6:2, 6:3, Kubičíková (CZE) – Šumová (CZE) 1:6, 6:3, 6:1, Šinikovová (BUL, 4) – Sanduskaová (POL) 6:2, 6:4, Hrdinová (CZE) – Olaruová (ROU, 1) 3:6, 6:4, 6:2.

Čtyřhra – 1. kolo:

Torreová-Sanchezová, Vlachová (ESP/CZE) – Chubarová, Mendesová (RUS/CZE) 6:2, 6:2, Dobrá, Kriegsmannová (CZE, 3) – Balducciová, Schaeferová (ITA/GER) 7:5, 7:6 (0), Andreiová, Kostičová (ROU/SRB) – Kramperová, Rossiová (CZE/BRA, 4) 6:3, 4:6, 11:9.

Autor: ROMAN ORDELT