A protože šlo o utkání prvních dvou týmů tabulky, dalo se předpokládat, že to bude velmi kvalitní a dramatické utkání.

Kdo se v sobotu přišel na zápas podívat, určitě nelitoval. Střetnutí přineslo všechno to, co dělá házenou krásným sportem, a navíc i vítězství domácího celku.

Sokol HC Přerov - I. HK Dvůr Králové n. L. 28:19 (17:10)

Oba týmy nastoupily téměř v nejsilnějších sestavách. Hostům chyběl pouze pivot Juza, naopak domácí postrádali Jiřího Krčmáře. Dvůr zahájil utkání s osobní obranou Zvěřiny a Přerov začal se svou klasickou vysunutou obranou.

První minuty se soupeři nejprve oťukávali, ale obě obrany měly převahu nad útokem. Úvodní branku střetnutí tak vsítil hostující tým až na konci čtvrté minuty.

Přerov okamžitě kontroval a z následujícího útoku vyrovnal. Sokoli, na nichž byla zpočátku vidět nervozita z důležitého utkání, se touto brankou zklidnili a začali na soupeře vyvíjet velký tlak.

Hosté dělali chyby, jež přerovští využili ke střelbě dalších branek, kterými se postupně dostali do vedení 4:1. Dvůr Králové je však zkušené družstvo. Využilo přesilové hry a během dvou minut vyrovnalo, což se mu však podařilo v tomto utkání naposled. Přerovský tým začal pracovat jako dobře seřízený stroj.

Útok stále častěji překonával obranu soupeře, která nestíhala pokrývat aktivitou hýřící domácí hráče. Rychlé kombinace spojek zakončené přesnou střelbou se střídaly s úspěchy dosaženými křídelními hráči nebo střelbou z prostoru pivota. Pokud lze pochválit hru v útoku, o obraně lze pak hovořit pouze v superlativech.

Přerovská obrana v čele s Drabíkem a Potiškou zcela vymazala nebezpečné střelce soupeře, a pokud se přece jen dostal některý z hráčů do střelecké příležitosti, narazil na problém největší, to jest na brankaře Kosatíka.

Ten suverénně likvidoval jednu střelu za druhou a přiváděl hráče Dvora Králové k zoufalství.

Od 12. minuty tak existovalo na hřišti pouze jedno družstvo. Domácí postupně navyšovali své vedení, až se stav zastavil na poločasovém výsledku 17:10.

Po příchodu z kabin již hosté neměli co ztratit a hráli lépe a uvolněněji. Přerov se dostal do krize. Přestalo se mu dařit v útoku, hráči vytvářeli technické chyby, soupeř je nemilosrdně trestal a snížil na rozdíl čtyř branek.

Dvůr cítil, že má poslední šanci jak utkání zvrátit. Naštěstí pro Sokoly předvedl následně několik zázračných zákroků brankář Kosatík. To přerovské hráče uklidnilo a začali opět hrát svou hru. Obě družstva předváděla v tomto úseku výbornou házenou s velkým nasazením.

Střídala se pravidelně ve střelbě branek, takže po velkou část poločasu byl stále mezi soupeři čtyřbrankový rozdíl. V té době táhl útok Přerova střelecky dobře disponovaný Pernička, který zúročil své zkušenosti z extraligy.

Nejen že sám mnohokrát dosáhl branky, ale ještě se mu dařilo dostávat dobrými přihrávkami do šancí i své spoluhráče. Perničkovi dobře v útoku sekundoval i Heider, který v těchto důležitých okamžicích dosáhl několika branek z křídla z téměř nemožných úhlů.

Rozhodující zlom přišel v 50. minutě. Za vzájemné požduchování byli vyloučeni Potiška s hostujícím Voňkou. Dvůr to však psychicky neunesl a za konflikt s rozhodčí byl následně vyloučen další hráč i trenér.

Přerov tak hrál přesilovku pět proti třem, během níž dal dvě branky, když několik dalších šancí zahodil. To družstvo Dvora zlomilo. Posledních sedm minut byl již opět na hřišti pouze přerovský tým, který postupně zvyšoval své vedení až na konečných 28:19.

Sestava a střelci branek: Kosatík, Klichuk - Buček 2, Heider 6, Zvěřina l, Zemánek l, Drabík 1, Pernička 13, Potiška 1, Nuc, Boráň, Kavka 3, Černošek, Poledňák.

„Utkání přineslo výbornou házenou s velkým nasazením na obou stranách. Bylo vidět, že se utkaly dva kvalitní týmy. My jsme však tentokrát byli po všech stránkách herně lepší a rovněž jsme měli větší vůli po vítězství.

Bylo vidět, že zápasem žijí nejen hráči, kteří byli momentálně na hřišti, ale i celá střídačka, která mohutně své spoluhráče povzbuzovala. Na závěr je třeba poděkovat ještě jednomu »hráči«, který nám k vítězství nezanedbatelně pomohl. Bylo to skvělé domácí publikum, které celé utkání vytvářelo perfektní atmosféru a hnalo tým k maximálnímu výkonu,“ řekl po utkání Richard Buček, přerovský trenér.

Tímto vítězstvím si Přerov upevnil své vedení v tabulce, v níž je situace následující: 1. Přerov 31 bodů, 2. Litovel 29 b. a 3. Dvůr Králové 29.

V posledním kole zajíždí Přerov do Napajedel, Litovel do Jičína a Dvůr Králové doma hostí Prostějov. Pokud Přerov získá alespoň bod, stane se bez ohledu na ostatní výsledky vítězem ligy.

V případě porážky, musí čekat na výsledek utkání Jičín - Litovel. Pokud by Litovel zvítězila, získala by vítězství v lize.

Ladislav Kuda