Z prvního místa v krajské soutěži postoupil na mistrovství Jaromír Novák z SDH Malhotice. V závodu na sto metrů překážek se mu podařilo už prvním pokusem zaběhnout čas 18,98, v silné konkurenci dalších téměř padesáti závodníků by to byl ale pouze průměrný výsledek. Druhý pokus se mu podařil mnohem lépe a nakonec s časem 18,10 s získal v této disciplíně deváté místo.

Druhým disciplínou jednotlivců byl dvojboj. Úkolem v dvojboji je na stometrové dráze proskočit překážkou, které se říká okno, přenést hasicí přístroj a postavit ho na gumovou podložku. V prvním pokusu mu hasicí přístroj při pokládání spadl, proto byl nehodnocen. Až na druhý pokus zůstal hasičák stát na svém místě. Kvůli chybě rozhodčích však na tabuli znovu zasvítilo N za nepodařený pokus.

„Běhalo se zároveň ve třech drahách a rozhodčí si popletli jednotlivé závodníky. Neplatný pokus měl mít ten ve vedlejší dráze,“ řekl trenér Nováka David Šima. Naštěstí se vše brzy vysvětlilo a Jaromír Novák si zapsal skvělý čas 16,73 s.

Po bezchybném testu z požární ochrany a zdravovědy, který musí napsat každý závodník, obsadil v celkovém součtu bodů za jednotlivá umístění jedenácté místo.

Druhou zástupkyní jednotlivců z přerovského okresu byla Hana Kostruchová z SDH Opatovice. První disciplínou dorostenek byl také běh na sto metrů s překážkami. V něm si při skvělé fanouškovské atmosféře na vítkovickém stadionu zaběhla svůj osobní rekord 20,23 s. V celkovém hodnocení tento čas stačil na dvaadvacáté místo.

Na dvojboji mívala vždy lepší umístění než na stovkách. „Hasicí přístroj, který musíme přenášet, byl mnohem těžší, než ten, na jaký jsem zvyklá. To mě hodně zbrzdilo,“ řekla Hana Kostruchová, která si z dvojboje zapsala čas 20,19. Za ten si vysloužila osmadvacáté místo. Celkově se umístila na třiadvacáté příčce.

V kategorii dorostenek soutěžila i Šárka Jiroušová z SDH Poniklá, která je držitelkou národního rekordu na sto metrů překážek. Tento rekord však svým prvním pokusem dokázala ještě vylepšit na 16,43. Suverénní byla i v dvojboji a odnesla si tak titul Mistryně ČR v kategorii dorostenek. Z dorostenců byl nejlepší Petr Vaculín z Veselé následovaný Františkem Kunovským z blízkých Němetic.

Závody zpestřila exhibice reprezentace dorostenců České republiky, která se před pár dny vrátila z mistrovství světa v Petrohradu. Během ní mohli diváci vidět mimo jiné nejúspěšnějšího závodníka z mistrovství Jana Gáška, který se stal mistrem světa na sto metrů překážek v kategorii mladšího dorostu. Celkově český tým získal čtvrté místo.

Olomoucký kraj patřil mezi ty nejúspěšnější v rámci celé republiky v kategorii družstev. Dorostenky z Kolšova ve své kategorii zvítězily, dorostenci z Bludova se umístili na bronzové příčce.

PETRA ANDRÝSKOVÁ