Na základě výsledků postupových kol, která se konala od dubna, se na šampionát probojovalo devět družstev mužů a osm týmů žen.

Soutěž se skládala ze tří disciplín – 100 metrů překážek, štafety 4×100 metrů a požárního útoku na nástřikové terče. Ty nejlépe zvládli hasiči z Císařova a stali se tak mistry republiky.

V soutěži na 100 metrů překážek sice za jednotlivce vyhrál Josef Buchta z Císařova, ale celkově týmu po úvodní disciplíně patřila druhá pozice.

Prvenství ve štafetě 4×100 metrů znamenalo posun na průběžné dělené první místo v celkových výsledcích.

V královské disciplíně požárním útoku na nástřikové terče muži z Císařova s časem 22,24 sekund nenašli přemožitele a zaslouženě tak získali titul mistrů České republiky v požárním sportu České hasičské jednoty a Moravské hasičské jednoty pro rok 2012. 

V týmu se za celý rok na výsledcích podíleli: Bronislav a Josef Mrtví, Zdeněk Doležel, Jakub Macek, Luboš Zatloukal, Bronislav Kosek, Martin a Radoslav Bednářovi, Martin Koukal, Marek Bia, Josef Buchta, Petr Mirvald a Jakub Vojtek.

Celkové páté místo urval Citov, sedmé byly Lobodice a osmé Popůvky.

Republikového šampionátu se zúčastnil i tým žen z Císařova. V celkovém hodnocení skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté pozici. Připsal si ale dílčí úspěch za druhé místo ve štafetě na 4×100 metrů. Celkově sedmé ještě skončily hasičky z Přerova a osmé z Lobodic. (vp)