Od roku 1968 je PS věnována soustavná pozornost. Čeští hasiči se tenkrát zúčastnili mezinárodní soutěže v PS konané v Leningradě, kde nás reprezentovalo narychlo secvičené družstvo z Prahy.

V disciplíně požární útok jsme nakonec obsadili druhou příčku. O rok později v Rumunsku nás na mezinárodním klání reprezentovali hasiči z Brna a dovezli dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Od roku 1970 je PS zaveden do výkonu zaměstnání u hasičů z povolání a stal se hlavní náplní nejrůznějších soutěží sborů dobrovolných hasičů. První celostátní soutěž obou těchto složek se u nás konala v Ostravě téhož roku.

Dnes se podle dostupných statistik PS věnuje na sedm tisíc týmů všech kategorií a věkových skupin. Jedná se o sport s největší členskou základnou v naší republice.

Nejsledovanějšími disciplínami jsou běh na 100 metrů s překážkami a požární útok. Soutěž v PS u dobrovolných hasičů má čtyři postupová kola. Základní (v okrscích), I. kolo (v okresech), II. kolo (v krajích) a III. kolo (mistrovství ČR), které se letos bude konat v Přerově.

Jedno ze základních kol v PS se uskutečnilo v sobotu v Oseku nad Bečvou, kam se sjela družstva SDH z 10. okrsku Veselíčko, aby si zde vybojovala postup do II. kola.

Kategorie jednotlivců se u žen stala doménou Lucie Janku z SDH Osek nad Bečvou s časem 22:85 sekund. Mezi muži zvítězil Ladislav Patrman z SDH Veselíčko v čase 19:10.

V hodnocení družstev zvítězily ženy z Oseku nad Bečvou (130:70 sekund). Z mužů byly nejúspěšnější Výkleky (111:04 s.). Soutěž byla po všech stránkách velmi dobře připravena a přilákala řadu diváků, mezi kterými byli i zástupci obecních úřadů, starostky z Lazníků a Oseku nad Bečvou, zástupci HZS i funkcionáři SHČMS.

Další postupové kolo se uskuteční v sobotu 7. června v Horním Újezdě. Jeho vítězové postoupí do II. kola konaného 22. - 23. srpna. S vítězi krajských kol se poté potkáme ve dnech 19. - 21. září v Přerově na mistrovství republiky.

(ah)