Během svého pobytu se účastnily dvou závodů, a to Světového poháru Sofia Cup 2008 a mezinárodního závodu Dyliana Cup.

Z obou soutěží si svěřenkyně Renáty Vrbové odvezly nejen nové zkušenosti, ale dokonce obohatily svou již dostatečně bohatou sbírku o další cenné kovy.

Do Bulharska odjela dvě družstva TJ Sokola Velký Týnec - juniorské s dvěma přerovskými závodnicemi Natálií Zehnalovou a Lenkou Pospíšilovou a dětské družstvo věkové kategorie 12 - 14 let s Nikol Grulichovou a Michaelou Olivovou z Přerova.

Početná výprava do Bulharska neodjížděla s velkými cíli, vždyť pro děvčata z dětské kategorie to byl první zahraniční start v jejich gymnastické kariéře. Navíc je světový pohár prestižní událostí, kterou si nenechají ujít nejlepší týmy světa.

Juniorky už jsou zkušenými závodnicemi, přesto odjet do kolébky moderních gymnastek ani pro ně nebylo jednoduché. Na Sofia Cupu mezi světovou špičkou se děvčata z malé vesničky neztratila a dokázala se probojovat až do finálových bojů. Mezi týmy z osmi států se v kvalifikačních bojích juniorky umístily na třetí pozici a dětské družstvo také obsadilo třetí příčku.

Ve finále juniorky předvedly velmi vyrovnaný výkon a posunuly se blíže ke stříbrnému místu, které však nakonec poměrně jednoznačně obhájil národní tým Ukrajiny za zlatými Bulharkami. Pro Češky tak zůstal bronz.

Dětské družstvo ve finále obsadilo druhou příčku, v celkovém součtu bodů i z předchozího dne se jim však o několik tisícin na stříbro nepodařilo dosáhnout, a také získaly bronzové medaile. Dyliana Cup se uskutečnil ve sto kilometrů vzdáleném městě Pazardjiku. Zde obecenstvo a rozhodčí velmi zaujal podmanivý výkon dětského družstva na Montiho čardáš.

Děvčatům se skladba velmi vyvedla. Podařilo se jim dokonce porazit konkurentky z předchozích dnů a vystoupaly až na stupínek nejvyšší. Děvčata zvítězila s jasným bodovým rozdílem nad domácím družstvem Bulharska.

Juniorkám se soutěž také vydařila a díky velmi dobře provedené skladbě s množstvím obtížných prvků se jim podařilo dosáhnout na stříbrnou příčku.

„Závod byl pro nás ve všech ohledech velmi úspěšný. Dostalo se nám uznání publika i rozhodcovského sboru. Myslím, že se nám podařilo hezky zakončit letošní úspěšnou sezonu a věřím, že i v příštím roce budeme dosahovat podobných výsledků“, řekla trenérka Renáta Vrbová.

Hana Vrbová