Svým sedmým místem nejen navázaly na úspěchy z předchozích let, ale dokonce svou bilanci úspěchů ještě vylepšily.
Potvrdily tak stoupající kvalitu tohoto sportu u nás. Španělská Cartagena hostila při této velkolepé události celkem pětatřicet týmů z patnácti zemí.
Českou republiku reprezentovala tři nejlepší družstva, a to TJ Sokol Velký Týnec jako mistr republiky (13. dubna 2008, Brno), SK Trasko Vyškov, druhý z mistrovství ČR a GK Sokol Opava jako poslední, třetí, postupující z MČR.
Konkurence ve světě roste
Estetická skupinová gymnastika je poměrně mladým sportem, který se však dynamicky rozvíjí do ostatních zemí světa. Díky tomuto trendu logicky roste i konkurence, která se za poslední tři roky mnohonásobně zvýšila a probojovat se do finále je stále těžší a těžší.
Postoupení českého týmu až do finálových bojů dosažený úspěch jen umocňuje. Pro gymnastky oddílu TJ Sokol Velký Týnec pod vedením dua trenérek Hany a Renáty Vrbových, se řadí v ESG již od roku 2003 k nejlepším družstvům v republice.
Už v roce 2005 se účastnily svého prvního mistrovství světa juniorek, kde i jako nováčci prorazily a podařilo se jim dosáhnout na devátou příčku, kterou v následujícím roce opětovně obhájily.
Od roku 2006 se trenérkám juniorského týmu daří postupovat po pomyslném žebříčku každý rok o místo výš. Loni v Helsinkách to byla osmá a letos v Cartageně sedmá příčka.
Skromný cíl
I přes tyto předchozí úspěchy odjížděl na mistrovství světa týnecký tým s poměrně skromným cílem bezchybně předvést skladbu a pokusit se probojovat až do finále mezi favorizované týmy Finska, Estonska, Bulharska, Ruska a USA.
Stejné přání měly i všechny domácí španělské týmy. Kvalifikace probíhala v horkém odpoledni a navíc dívkám připadlo losem pořadové číslo 1, takže zahajovaly celou soutěž.
Tato výchozí pozice se zprvu nejevila jako ideální, ale přesto ji sedmičlenný tým bravurně zvládl. Svou skladbu dívky předvedly naprosto precizně a nervozita z toho, že nastupovaly jako první, na nich nebyla vůbec znát.
Los, který padl na týnecké gymnastky, se nakonec ukázal jako šťastný. Výsledná známka 14,05 bodu za jejich sestavu byla poměrně vysoká a odpovídala předvedenému výkonu.
Jako nejnáročnější se nakonec ukázalo čekání na známky v pořadí posledních družstev, které měly potvrdit, zda se podaří dívkám kvalifikovat se do finále mezi deset nejlepších týmů světa.
Týnecký celek nakonec postoupil do finále ze sedmé příčky a porazil dokonce i své dlouholeté konkurentky z klubu GC Piruett z Estonska, které patří mezi zakládající oddíly mezinárodní ESG a mají bezesporu bohatší zkušenosti.
Zbylá česká družstva se umístila se shodnou známkou 11,80 bodu na 14. - 15. místě.
Velké finále
Finále už patřilo jen nejlepším juniorským týmům. Tentokrát děvčata naopak startovní pole s číslem deset uzavírala. I přestože byla již unavená po dlouhých hodinách přípravy a tréninku, opět předvedla svou skladbu velmi kvalitně, bez výrazných chyb a s velkou dávkou energie i prožitku.
„Výkon svého družstva hodnotím opravdu pozitivně. Dívky byly dobře připravené a přiměřeně motivované, což bylo znát na jejich předvedeních. Obě provedení, kvalifikační i finálové, byla opravdu velmi čistě zacvičena a děvčata ze sebe vydala své maximum. Přesto jsem nevěřila, že sedmé místo si ve finále udržíme. Výsledná známka 14,00 bodu mě v tom však utvrdila. Obrovská radost mých svěřenkyň pro mě byla tou nejlepší odměnou za celoroční těžkou práci, kterou jsme přípravě věnovaly.“
„Velmi si cením pochvaly prezidentky mezinárodní asociace IFAGG Johanny Jantunen za zajímavou choreografii a sehraný tým. Přestože jsme si neodvezly kovy nejcennější, finálová neděle byla jedním z nejkrásnějších dnů, které mi holky mohly vůbec připravit,“ řekla Renáta Vrbová, hlavní trenérka a choreografka družstva.
Mistryněmi světa se stalo finské družstvo Fotonit, které excelovalo skvěle promyšlenou a nápaditou choreografií. Druhé a třetí místo obsadily dívky z Ruska, družstva Victoria a Sonet.
Celkové výsledky:
Hana Vrbová