K vidění byly gymnastky v šesti kategoriích od nejmenších (kategorie 8 let a mladší) až po seniorky (16 let a starší). Celkem se přihlásilo sedmačtyřicet družstev.

Jako tradičně zde měly své zastoupení i gymnastky oddílu TJ Sokol Velký Týnec. Se svými pěti družstvy a čtyřiceti gymnastkami patřil k nejpočetnějším výpravám na mistrovství.

Týnecký klub se i v letošním roce zařadil mezi nejúspěšnější oddíly. Ve výsledku mu účast na šampionátu přinesla tři zlaté a dvě stříbrné medaile. Dívky již v březnu zahájily závodní sezonu velmi úspěšně, což mohlo naznačovat mnohé.

Přesto byl tento šampionát pro gymnastky a jejich trenérky velmi obtížný. Měl jednoznačně potvrdit, jak kvalitně byla děvčata připravena, jak vhodně trenérky zvolily hudební doprovody a jak dobře se jim podařilo vytvořit choreografie jednotlivých skladeb.

Výsledková listina však potvrdila, že tréninková příprava byla důsledná a přinesla kýžené ovoce. Letošní rok byl pro deset týneckých děvčátek v kategorii osm let a mladší vůbec první soutěžní sezonou v jejich gymnastické kariéře.

I přesto, že družstvo soutěžilo na takovéto vrcholové akci vůbec poprvé, nebylo to na něm znát a díky dobře provedené skladbě, pěkné choreografii a líbivé hudbě obsadilo nejvyšší příčku. Velkým překvapením pro trenérku Hanu Vrbovou i samotný devítičlenný tým kategorie 8 - 10 let bylo jejich konečné druhé místo.

Po úvodním provedení děvčata okupovala bronzovou příčku. Po druhém, velmi čistém předvedení skladby se jim ale podařilo těsným náskokem porazit Vyškov a získat tak stříbro.

První místo vybojovaly gymnastky TJ Gumárny Zubří. V kategorii 12 - 14 let dívky z Velkého Týnce zaujaly obecenstvo a rozhodčí velmi zajímavou choreografií na Montiho Čardáš, která byla vkusně doplněna trikoty rudé barvy.

Za bouřlivého potlesku děvčata získala zaslouženě zlatou medaili a mohou si ji tak přiřadit k titulům z předchozích let (2004 - 2007), které ovšem získaly v mladších věkových kategoriích.

Dívky kralují této kategorii v rámci seriálu soutěží ESG Cup 2008 a potvrdily tak svou jasnou pozici. Ty nejtěžší boje pochopitelně probíhaly v juniorské a seniorské kategorii, kde se přidělovaly nejen tituly mistrů České republiky, ale zároveň „letenky“ do španělské Cartageny a kanadského Toronta.

Tam se totiž budou v letošním roce konat mistrovství světa. V květnu přivítá španělské město Cartagena nejlepší juniorské týmy a v červnu se sjedou nejlepší seniorky do kanadského Toronta.

Juniorské družstvo patřilo k jasným favoritům, což naznačovaly již výsledky z prvních soutěží seriálu ESG Cup 2008. Juniorky předvedly svou skladbu na filmovou hudbu Armagedon s velkou dávkou jistoty a suverenity.

Dívky svým výkonem porazily soupeřky o více jak 4,5 bodu, což je v historii mistrovství ESG nevídaný výsledek. Jednoznačně tak tento sedmičlenný tým potvrdil svou nominaci na mistrovství světa juniorek. Jedná se o družstvo složené z velmi kvalitních závodnic, které dosahují výrazných úspěchů i na poli jednotlivkyň.

„První srovnání se světovou špičkou proběhne o posledním dubnovém víkendu, kdy se bude v Praze konat světový pohár v ESG. Tam se teprve ukáže, jak kvalitní je konkurence ostatních států a jaké máme šance na mistrovství světa,“ řekla Renáta Vrbová, trenérka družstva.

Pro sedmičlenný tým seniorek (16 let a starší) byla neděle snad nejobtížnější. Konkurence byla opravdu veliká a nominovat se na mistrovství světa mohla jen tři nejlepší družstva.

Děvčata předvedla svou skladbu z alba Queen s velkou dávkou elegance a uměleckého projevu. Skladba patřila k nejlépe provedeným skladbám jak z hlediska technické hodnoty, tak i provedení.

Na soupeřkách se projevila nervozita a začaly chybovat. Této příležitosti využily týnecké svěřenkyně Renáty Vrbové a díky vyrovnanému a poměrně bezchybnému výkonu se jim podařilo obsadit stříbrnou pozici, porazit družstvo Sokola Praha VII a umístit se za nejlepším českým družstvem GK Opava.

Tento výsledek děvčata zařadil do bojů na mistrovství světa, které se bude konat v červnu v kanadském Torontu. Obě trenérky byly s předvedenými skladbami svých svěřenkyň spokojené.

Zhodnotily jejich výkony jako velmi vyrovnané a označily tuto zlatostříbrnou neděli za vůbec nejúspěšnější esteticko gymnastický úspěch týneckého oddílu, pomineme-li úspěchy na mezinárodním poli.

Hana Vrbová