„Pořadatel zvolil spíše lehčí obtížnost tratě se zrádnými pasážemi. Když se k tomu přidaly delší sekce bez možnosti pošetření sil, bylo jasné, že jezdce čeká převážně psychický náročný závod. Bylo velmi vhodné, že domácí méně zkušené rozhodčí doplnili arbitři mezinárodní," řekl na úvod bratr čerstvého mistra Evropy Adam, který do Itálie odcestoval v roli trenéra.

Hlavním soupeřem Pavla Procházky byl obhájce titulu, domácí jezdec Tombini. Ten vstoupil do závodu velice sebevědomě a po prvním ze dvou kol se ujal vedení s pouhými třemi trestnými body.

Pavel Procházka byl v závěsu s pěti minusovými body a na pomyslný bronzový stupínek se zařadil po pádu na sekci číslo 7 do té doby bez chyby jedoucí Matěj Popelka. Další z velkých favoritů, slovenský reprezentant Tomáš Kalús (vloni druhý), nezvládl vstup do závodu a po dvou pádech bylo jasné, že se mu sen o evropské medaili rozplynul.

Ani italský jezdec se však nevyvaroval chyby, když na úvodní sekci druhého kola spadl, čímž dal šanci oběma přerovským jezdcům. Pavel Procházka zúročil své zkušenosti a jako jediný dokázal závod dojet bez pádu. Po loňském bronzu tak mohl slavit titul mistra Evropy pro letošní rok.

Mladý parťák Popelka druhé kolo také zvládl bez většího zaváhání a dojel jediný bod za Procházkou se stejným bodovým ziskem jako domácí Tombini. Rozhodovat tak musel čas, který měl přeci jen lepší italský reprezentant.

„Pro Matěje je konečné třetí místo obrovským úspěchem a zadostiučiněním, neboť po několika bramborách z mistrovství Evropy a světa v juniorské kategorii se konečně dočkal vytoužené medaile z velké akce. Navíc má určitě to nejlepší teprve před sebou," okomentoval Adam Procházka Popelkův úspěch.

Přerovští jezdci tak dokázali v konkurenci devíti biketrialistů vybojovat dvě pódiová umístění z vrcholné evropské akce.

„Ve startovním poli bohužel chyběli kvalitní závodníci ze Španělska. Bylo by to ještě zajímavější," doplnil na závěr Adam Procházka. (red)

Výsledky:

1. Pavel Procházka (CZE) 8 tr. bodů

2. Luca Tombini (ITA) 9 tr. bodů

3. Matěj Popelka (CZE) 9 tr. bodů

4. Tomáš Kalus (SVK) 12 tr. bodů