Letos neporažení dorostenečtí reprezentanti Tomáš Gajdušek a Martin Sedlák totiž na dvojce bez kormidelníka nejprve ovládli Závody olympijských nadějí v Maďarsku, aby se přesunuli do Prahy na slavné Primátorky, kde svůj triumf zopakovali na „moravské“ osmě.

Na maďarských závodech Gajdušek se Sedlákem změřily tradičně síly Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, letos se k nim přidalo Rakousko a Srbsko. Přerované neměli konkurenci a přesvědčivým vítězstvím přispěli k celkové výhře českých barev.

„Tyto závody jsou pro veslařský dorost jediným reprezentačním měřením sil a pro účastníky jsou motivační pro postup do juniorské kategorie, ve které se již pořádají mistrovství Evropy i světa,“ upřesnil trenér Pavel Vychodil.

Hned po skončení reprezentačních závodů se celá dorostenecká reprezentace přesunula do Prahy. Na Primátorkách nechtěl nikdo chybět.

Veslařský klub Přerov se kromě dorosteneckých suverénů může pochlubit také zkušenou kormidelnicí Eliškou Olivíkovou. Ta již v pátek kormidlovala vítěznou akademickou osmu děvčat z Univerzity Karlovy.

CENNÉ ZLATO Z PRIMÁTOREK

Společně z Gajduškem a Sedlákem pak kormidlovala silnou osmu složenou z klubů Otrokovic, Olomouce a Přerova. V nedělním finále tato loď zvítězila o pět sekund.

„Vyhrát na Primátorkách je leckdy těžší než získat titul na mistrovství republiky. Závody jsou prestižní a jsou známé i tím, že se nejdou na přímé trati, ale pod Vyšehradskou skálou je ostrá zatáčka vyznačená velkými bójemi,“ zmínil Pavel Vychodil.

Dalšími přerovskými zástupci na Primátorkách byly mladší žačky - Julie Hrabovská, Barbora Pinková, Agáta Petříčková, Andrea Botíková jely v netradiční párové osmě s břeclavskými chlapci a dojely ve své jízdě na třetím místě.

Nejpočetnější přerovskou kategorií jsou juniorky a hned šest (+ kormidelnice Eliška Olivíková) jich sedělo na lodi společně vždy s jednou závodnicí z Břeclavi a Otrokovic. Finále však této posádce uniklo. Přerovské juniorky jely v sestavě Daniela Krčálová, Tereza Geryková, Tereza Cagašíková, Aneta Šrámková, Barbora Pospíšilová a Veronika Vláčilová.

Kvůli nemoci se nemohla Primátorek zúčastnit mužská veteránská osma, ženy masters ale v závodě nechyběly. Přerovská sestava jela se složení Marcela Zajícová, Alena Benešová, Jana Slaměníková, Marie Macháňová, Lenka Cacková, Soňa Pokorná, Marcela Wimmerová, Veronika Dočkalová, na kormidle Daniela Krčálová.