K záchraně nakonec nestačilo ani několik přerovských rekordů, jedenáct umístění mezi nejlepšími třemi ani další kvalitní výkony. SK Přerov tak bude příští rok pouze druholigový.

O dvě volná místa v první lize bojovalo devět mužských a deset ženských družstev. Blíže k záchraně měly ženy, které vybojovaly čtvrté místo (125 bodů) a na druhou Slávii Uherské Hradiště přitom ztratily „jen“ 15 bodů.

Muži se v baráži umístili na pátém místě se ziskem 118,5 bodu. Mužskou soutěž si podmanila družstva SSK Vítkovic a Slovácké Slávie Uherské Hradiště, která se jako jediná dostala přes 200 bodů a ostatní za sebou nechala s velkým odstupem.

Dlouhým hodem až za 38 metrů posunula svůj vlastní přerovský rekord mezi ženami do 22 let Barbora Zatloukalová. Za výkon 38,03 m navíc obsadila v disku třetí místo. K tomu přidala druhé místo v kouli za kvalitní výkon 12,40 m a čtvrtá byla v oštěpu ve svém nejlepším letošním výkonu (34,66 m).

VANDROVEC PŘEKONAL 45 LET STARÝ REKORD

Dorostenecký rekord z roku 1972 v běhu na 5000 metrů, jehož majitelem byl Oldřich Mizera, překonal Václav Vandrovec. Ten z něj umazal dokonce 13 vteřin a posunul jej až na 16:26,92 minuty! Za tento výkon bral Vandrovec čtvrté místo.

Do třetice rekordní byla štafeta na 4 x 400 metrů, která běžela ve složení Matěj Dluhoš, David Drštička, Adam Kopec a Rostislav Mališka. Hoši zvládli čtyři okruhy za 3:35,31 minuty, za což nejenže brali třetí místo, ale mohli slavit také přerovské maximum v kategoriích juniorů a mužů do 22 let. Stávající rekord navíc vylepšili o 4 sekundy.

Na individuální vítězství dosáhly Helena Tomková v běhu na 100 m př. (14,33 s) a Veronika Čejnová ve výšce (169 cm). Tomková navíc přidala druhé místo v dálce (548 cm). Dařilo se Nikole Dvorské, která byla dvakrát třetí - a to jak v běhu na 100 m překážek (16,40 s), tak v trojskoku (11,21 m).

Pěkné čtvrté místo mezi mílařkami vybojovala Aneta Jedličková (5:19,65 min). V závodě na 5 kilometrů se prosadila Hana Tovaryšová, která brala osmé místo za výkon 25:47,99 min a jen o necelé dvě vteřiny zaostala za svým vlastním přerovským rekordem v kategorii W55.

Na skvělé třetí příčce se umístila štafeta žen na 4 x 400 metrů, která běžela ve složení Gabriela Patalová, Kateřina Sehnálková, Nikola Dvorská a Pavlína Vašinová (4:20,56 min).

SPRINTER DRŠTIČKA OVLÁDL STOVKU

V osobním rekordu 11,18 s postoupil do finále stovky David Drštička. V něm dokázal být ještě rychlejší a za rovných 11 sekund bral první místo. Na osobní rekord útočil také na dvojnásobné trati, ale překazil mu jej vítr o rychlosti 2,2 m/s. Za výkon 22,32 s Drštička vybojoval třetí místo.

Ve svém druhém nejlepším výkonu v životě zvítězil v běhu na 400 m překážek Rostislav Mališka (55,50 s). Radost mu navíc udělala i dvoustovka, kde si vylepšil osobní rekord na 22,78 s a bral deváté místo.

Na pomyslné stupně vítězů se přerovští muži prosadili ještě několikrát: třetí byli Aleš Říhošek v běhu na 400 m př. (59,67 s), Václav Klvaňa ml. v tyči (260 cm) i Pavel Kolomazník v disku (36,60 m).

Čtvrté místo v běhu na 110 m př. vybojoval Aleš Říhošek (17,40 s) a rovněž čtvrtý byl Adam Kopec na překážkách dlouhých (60,05 s).

O první místo v rozběhu a páté celkově se podělila přerovská štafeta na 4 x 100 metrů se štafetou AC Moravské Slavie Brno. Hoši ve složení Matěj Dluhoš, Jonáš Kolomazník, Aleš Říhošek a Rostislav Mališka zaběhli čas 45,49 s.

Autor: Martina Koutňáková