Jako první se na prostějovském centru prezentovala turnajová dvojka Albert Montaňes. Za necelou hodinu z kurtu smetl svého krajana Davida Marrera, ztratil pouze jediný game a naznačil, že si na Hanou přivezl solidní formu.

Obhájce loňského vítězství Jan Hájek má za sebou také vydařený start. Proti neznámému Argentinci Arangurenovi zvítězil dvojnásobný vítěz prostějovského turnaje 6:1 a 7:5. Tento zápas se již celý hrál za vydatného deště pod zatahovací střechou.

„Trochu mi vadila ta střecha a ze začátku to byl problém na servis a timing,“ přiznal šestadvacetiletý Hájek, který cítí, že je na něj daleko větší tlak, než tomu bylo před rokem.

„Tehdy se ode mě nic neočekávalo, teď ale cítím trochu větší tlak. Už se mi nehraje tak uvolněně. Trochu jsem byl nervózní, ale jsem rád, že jsem to zvládl,“ prohlásil hráč, který se ve druhém kole střetne ve středu s Portugalcem Machadem.

Rumler na Fina nevyzrál

První zápas mezi dospělými má za sebou šestnáctiletý Robert Rumler. Olomoucký tenista se utkal s vítězem Czech Open z roku 2008. Proti finskému Jarkko Nieminenovi uhrál talentovaný český tenista čtyři hry.

Ze hry je také Jiří Vaněk, který po boji podlehl Španělu Granollersovi. Zajímavý souboj nabídl belgický duel mezi loňským finalistou Stevem Darcisem a Olivierem Rochusem. Darcis byl dva míče od vítězství, když za stavu 5:2 v tiebreaku rozhodujícího setu měl dvě podání k dobru, Rochus ale neuvěřitelnou šňůrou pěti míčů skóre otočil. Frustrovaný Darcis se po utkání, které se hrálo za hodně silného deště, nezmohl na nic jiného než zlomení rakety.

Štěpánek se utká s Revandem

Je rozhodnuto také o soupeři Radka Štěpánka. Ten se ve druhém kole utká na centrkurtu s neznámým Francouzem Renavandem, který je v žebříčku až v sedmé světové stovce.

V Prostějově ale zatím hraje kvalitně, když z kvalifikace přešel do druhéko kola přes Inda Devvarmana.

Janové Hájek a Hernych si ve středu v Prostějově také zahrají v Agrofert Areně. Její zatahovací střecha bude mít nejspíš opět zásadní význam pro průběh zápasů.

Úterní program se nakonec natáhl do nočních hodin. Domácí Jaroslav Pospíšil musel proti Američanovi Russelovi bojovat až dlouho po desáté večerní. Zápas nakonec skončil happyendem. 432. hráč světa porazil ve třech setech 82. muže žebříčku. Pospíšil je tak čtvrtým českým tenisou ve druhém kole.

Úterní den skončil pozitivní zprávou, že prostějovský tenista se dočkal životního úspěchu. Teď už jen všichni doufají, že se počasí taky trochu umoudří.

SOUVISEJÍCÍ I S FOTOGALERIÍ Z DANÉHO DNE:Montaňes postoupil, kvůli dešti se moc nehraje
Úterní výsledky Czech Open 2010

Dvouhra, 1. kolo:

Montaňes (2-Šp.) – Marrero (Šp.) 6:0, 6:2, Hájek (6-ČR) – Aranguren (Arg.) 6:1, 7:5, Pospíšil (ČR) – Russel (8–USA) 6:7 (6), 6:2, 6:1, Nieminen (5-Fin.) – Rumler (ČR) 6:1, 6:3, Granollers (Šp.) – Vaněk (ČR) 6:4, 7:6 (2), Hanescu (3-Rum.) – Semjan (SR) 6:4, 6:2, O. Rochus (4-Belg.) – Darcis (Belg.) 3:6, 6:3, 7:6 (5), Golubjov (7-Kaz.) – Ščukin (Kaz.) 6:3, 6:2, Revanand (Fra.) – Devvarman (Ind.) 7:5, 7:6 (3), Gil (Por.) – Muňoz De La Nava (Šp.) 6:3, 6:2, Zemlja (Slo.) – Beljajev (Rus.) 6:4, 6:2.

Středeční program Czech Open 2010

Agrofert Arena, 10.00: Granollers (Šp.) – Nieminen (5–Fin.), Hájek (6–ČR) – Machado (Por.), Štěpánek (1–ČR) – Renavand (Fra.), 16.00: Hernych (ČR) – Golubjev (7–Kaz.).

Kurt 1, 11.00: Gil (Por.) – Montaňes (2–Šp.), 13.00: Martin, Ramos Vinolas – Granollers, Marrero (všichni Šp.), Friedl, Škoch (oba ČR) – Machado, Muňoz De La Nava (Por., Šp.).

Kurt 2, 10.00: Ramos–Vinolas (šp.) – Hanescu (3–Rum.), 12.00: O. Rochus (4–Bel.) – Zemlja (Slo.), Coetzee, De Voest (oba JAR) – Bednarek, Kowalczyk (oba Pol.), Cerretani, Shamasdin (USA, Can.) – Ch. Rochus, O. Rochus (oba Bel.), Pospíšil, Vaněk (oba ČR) – Marx, Zelenay (Něm., SK)

Pospíšil (ČR) – Alcaide (Šp.)/ Brzezicki (Arg.) bude určeno později

MIROSLAV MAZAL