České finále, exhibice Lendl – Novák, vystavená trofej Davisova poháru a přítomný Tomáš Berdych jsou toho jasným důkazem.

Už samotná obhajoba celkového vítězství Jana Hájka byla do značné míry překvapivá. Do Prostějova se sjela taková jména jako Radek Štěpánek, Albert Montaněs, Victor Hanescu nebo Olivier Rochus.

Olomoucký rodák ale ukázal, že v Prostějově často rozhoduje větší srdíčko i vůle, a proto již potřetí v historii dokázal zvítězit. Finálový zápas mu usnadnilo odstoupení Radka Štěpánka, ale diváci, kteří v sobotu ráno dorazili do prostějovského tenisového areálu, nemohli být ani po šestadvacetiminutovém finále zklamaní.

To co mu předcházelo by se dalo nazvat oslavou tenisu. Exhibice Ivana Lendla s Jiřím Novákem se velmi vydařila. Lendl i po šestnácti letech bez tenisu ukázal, že ze svých schopností moc nezapomněl. Za stavu 5:5 přišel legendární tenista k síti a prohlásil směrem k Novákovi: „vidím, že jsi už unavený, nabízím ti proto remízu.“ Prostějovský tenista ji s úsměvem přijal.

Následovalo fotografování a další doslova šok. Na kurt nastoupil semifinalista letošního Roland Garros Tomáš Berdych. Ještě v pátek odpoledne bojoval na pařížské antuce v pětisetové bitvě proti Robinu Söderlingovi, majitel TK Plus Miroslav Černošek ale neváhal pro nejlepšího českého tenistu vypravit soukromé letadlo, aby se hrdina z Paříže mohl ukázat prostějovskému publiku.

„Byly to pro mě krásné dny a výsledky v Paříži. O to hezčí je přivítání, které jste mi tady připravili. Doufám, že se někdy alespoň přiblížím výsledkům, kterých dosáhli hráči, kteří stojí vedle mě,“ řekl Berdych. Dvě legendy Lendl a Novák se tak fotografovali možná s legendou budoucí.

Diváci si v Prostějově mohli prohlédnout trofej Davisova poháru, přivezenou z Paříže, nebo se vyfotografovat s vítězem osmi grandslamových turnajů ve dvouhře Lendlem.

Než turnaj dospěl k finálovému dni, musel si projít těžkými komplikacemi. Největší z nich bylo počasí. První čtyři dny prakticky celé propršely a nebýt zatahovací střechy, turnaj by se nejspíš vůbec nedohrál.

„Supervisor Carlos Sanches nám vyšel neskutečně vstříc. Nasazoval zápasy co nejrychleji to šlo a vůbec se nebál poslat dvojku turnaje Montaněse v podvečer na kurt číslo 9,“ řekla turnajová ředitelka Petra Píchalová – Langrová.

V úterý zažilo Czech Open premiéru. Poprvé v historii se na něm hrálo dlouho do noci. „Skončili jsme pár minut před půlnocí. Supervisor přimhouřil oko nad tím, že na centru bylo slabší osvětlení,“ dodala Píchalová – Langrová.

Konec dobrý, všechno dobré. „Náš tenisový turnaj, to byl příběh, který měl špatný začátek kvůli počasí, ale pak všechno spělo ke krásnému konci, i když ten nejkrásnější mohl dopsat Tomáš v Paříži. Měli jsme české finále, dokonalou exhibici s Ivanem Lendlem, Tomáše Berdycha na centrálním dvorci. Tento turnaj to byl krásný příběh,“ pronesl na závěrečné tiskové konferenci Miroslav Černošek.

Již nyní všichni věří, že osmnáctý ročník turnaje bude mít minimálně podobnou úroveň a že se Tomáš Berdych opět nebude moci zúčastnit, protože bude v Paříži bojovat o finále.

MIROSLAV MAZAL