Na mistrovství světa ve fitness žen ve francouzském letovisku Biarritz vybojovala skvělé páté místo. V úterý 9. ledna oslaví své třiatřicáté narozeniny.

Mezi často náctiletými závodnicemi by ji někdo mohl házet do starého železa, tam ale přerovská nejúspěšnější sportovkyně roku 2016 rozhodně nepatří.

Také na svém šestnáctém světovém šampionátu v kariéře se postarala o obrovský úspěch. „Sama se tomu kolikrát divím,“ skromně se usmívá úspěšná fitnesska.

Sestava z finále MS

| Video: Youtube


Lenko, v prvé řadě gratuluji k dalšímu velkému úspěchu. Jak jste k němu ve Francii dokráčela?
Děkuji, bylo to super. Abych se mohla dostat na nejvyšší příčky, musela jsem nejprve zvládnout semifinále. To se konalo v sobotu. Do finále vždy postupuje šest nejlepších z každé kategorie, což se mi podařilo. V neděli jsem závodila ve finále a získala to páté místo.

S takovým umístěním musíte být spokojena, je to tak?
Bijí se ve mně dva takové pocity. Na jednu stranu si toho moc cením, že pořád patřím mezi ty nejlepší na světě – po osmnácti letech závodění. Pak cítím taky to, že stále ještě chci alespoň jednu medaili. V této kategorii rozhodují pouze lidé, je to hodně subjektivní. Člověk klidně může být první nebo pátý. Takže to chce štěstí, zatím tu medaili nemám, ale vím, že ji budu mít!

Jaký je váš tajný recept, že stále můžete porážet o hodně mladší soupeřky?
Sama se tomu kolikrát divím (směje se). Hledám jakýsi střed pro hlavu a tělo. Asi proto můžu osmnáct let fungovat tak, jak funguji. Je pravda, že se srovnávám s o polovinu mladšími závodnicemi. Je mi třiatřicet, dnes už je normální věkový průměr i kolem šestnácti let.

Bývaly závodnice běžně takto mladé i dříve?
Za těch dvacet let, co závodím, když jsem ještě jako juniorka závodila mezi ženami, tak neexistovalo, aby mezi námi byla závodnice pod třicet let. Teď je to úplně obráceně. Celkově je to úplně o něčem jiném, než to bývalo před těmi dvaceti lety. Pro mě je to vlastně teď nevýhoda. Tenkrát zase byla nevýhoda, že jsem závodila mezi staršími ženami (usmívá se). Ale to je malá věc.

Čím to je, že se věk závodnic o tolik posunul?
Změnila se pravidla hodnocení, teď se hodnotí postava a gymnastická sestava půl na půl. Dřív tvořila postava sedmdesát procent hodnocení, třicet patřilo sestavě. Je to takový impuls i pro ty mladší holky, aby mohly díky sestavě dosáhnout mezi ženami dost vysokých umístění. Dělat v mém věku některé gymnastické prvky je dost těžké. Vždyť gymnastky také nezávodí ve třiceti letech. Navíc se to nedělá na měkkých pružných podlahách jako prostná. Je to masakr. Já jsem byla ráda, že se mi teď v semifinále a finále v obou sestavách nic nestalo, neměla jsem modřinu ani jiné následky. Už to pro mě byla svým způsobem výhra.

Luxusní rok 2017

Jak hodnotíte celý rok 2017?
Pro náš klub to byl luxusní rok. Vždy to samozřejmě může být lepší, ale mějme pokoru a sebereflexi. Bylo to fakt super. Od našich závodníků, které připravujeme s Tomášem Antlem (například svěřenec Daniel Konečný se stal mistrem republiky juniorů v kulturistice, pozn. red.), po holčičku, která byla nominována na mistrovství světa ve fitness (Adeli Nesvadbová, pozn. red.). Na podzim jsme teď měli novou závodnici, která nám vyhrála v podstatě všechno (Zuzana Uhlířová, pozn. red.). Zakončili jsme to mým krásným mistrovstvím světa.

Taky jste se na začátku roku stala nejúspěšnější sportovkyní města Přerova. Jak si vážíte tohoto triumfu?
Za těch osmnáct let jsem první místo v rámci tohoto ocenění nezískala. Opravdu jsem byla šťastná.

Vy jste především také trenérkou ve Fitness AVE. Jak těžké je skloubit vše dohromady i se závoděním na nejvyšší úrovni?
Není to těžké. Vše spolu souvisí a je to propojené. Spíš je obtížné skloubit to s volným časem. To je pro mě nejtěžší. Jinak v podstatě dělám to, co mě baví, je to můj koníček. Ani svým způsobem nemůžu říct, že je to pro mě zaměstnání. Můžu závodit, sportovat, věnovat se přípravě svěřenců, do toho mám vše propojeno s širokou veřejností. Asi málokdo může dělat práci, která jej tak baví. Někdy toho samozřejmě mám dost, ale to pak mám tendenci vypnout, jedu třeba na měsíc pryč a nic neřeším.

Dalším cílem je tedy medaile z mistrovství světa, ale co dál?
Strašně moc bych to chtěla, věřím, že kdo si počká, ten se dočká. Závodila jsem za těch osmnáct let v různých federacích. Ale z této ve fitness žen bych ještě medaili ráda získala. A pak? Mě to primárně baví. Ten sport miluji, ráda se předvádím a soutěžím, proto to dělám.

Chtěla byste po posledním úspěchu někomu poděkovat?
Poděkování určitě patří všem, kteří jakýmkoliv způsobem zapříčinili, že takových výsledků dosahuji. Ti, co sami tuší, že mě nějak podporují. Samozřejmě děkuji všem lidem tady z Fitness AVE, mým rodičům, kteří mi hodně pomáhají s prckem. Pak jsou taky lidé, kteří mě ovlivňují negativně, ale směřují mě někam, kam bych se samými pozitivy ani nesměřovala. Asi nejzásadnější díky pak patří panu Šejbovi, který už samozřejmě není mezi námi. Ale dokud budu žít já, budu mu vděčná. Je to člověk, který mě na tuto cestu navedl, ukázal mi život nejen po sportovní stránce.

Co byste popřála našim čtenářům do roku 2018?
Ať jsou skromní a hlavně, aby si i oni sami přáli být zdraví. Protože kdo je zdravý, ten může všechno.

LENKA ČERVENÁ-BOŘUTOVÁ
Narozena: 9. ledna 1985
Bydliště: Přerov
Děti: syn Jakub, 6 let
Kariéra: Od 5 do 15 let sbírala úspěchy v gymnastice, od 15 let do současnosti působí ve fitness. Za 18 let závodění vybojovala několik medailí na mistrovství světa i Evropy, je vícenásobnou mistryní republiky ve fitness žen. V roce 2016 byla vyhlášena nejúspěšnější sportovkyní města Přerova.