Veronika Čejnová prožila soutěž snů. Všechny postupné výšky skákala hned na první pokus, a to bylo klíčové. Napoprvé se jí podařilo zdolat také 171 cm a po dlouhých čtyřech letech se dočkala zlepšení osobního a zároveň přerovského rekordu ve všech kategoriích.

O druhý bronz se zasloužil Jonáš Kolomazník v hodu diskem. Soutěž ale nezahájil příliš dobře – první ani třetí pokus se neměřil, musel se tak spoléhat, že mu na užší finále bude stačit výkon 39,69 m ze druhé série.

Posléze se ale dokázal srovnat – dvakrát si vylepšil osobní rekord a výkon 47,49 m jej posunul na třetí místo. Zároveň vylepšil svůj vlastní dorostenecký přerovský rekord.

Slušný výkon předvedl také ve vrhu koulí. Za svým osobním rekordem zaostal jen o 15 cm a výkonem 15,10 m obsadil páté místo.

Vandrovec skončil čtvrtý

Jen těsně medaile unikla Václavu Vandrovcovi v běhu na 5000 metrů juniorů. Držel se v popředí, v závěru však nestačil na brněnského Zajíce a podlehl mu o necelé čtyři vteřiny. Za výkon 15:29,97 min obsadil čtvrté místo.

Zároveň obdržel pozvánku na mezistátní utkání juniorů do Maďarska. V taktickém závodě v konkurenci běžců z Maďarska, Slovenska a Slovinska doběhl opět na čtvrtém místě jako nejlepší z Čechů (15:55,00 min).

Skvěle se vydařilo finále dálky dorostenci Davidu Skřečkovi. Čtvrtým pokusem si nejprve vyrovnal osobní rekord (655 cm) a v dalších dvou pokusech jej ještě dvakrát překonal. Nejdále dolétl na 669 cm, což znamenalo pěkné šesté místo. Navíc se jedná o druhý nejlepší dorostenecký výkon Přerova všech dob.

Patalová skvěle začala, hůř skončila

Skvělý úvod šampionátu měla dorostenka Gabriela Patalová. V rozběhu na 100 metrů překážek doběhla druhá novém osobním rekordu 14,25 s a zajistila si přímý postup do semifinále z pátého místa.

Nadmíru se jí dařilo také v dálce, když vyhrála kvalifikaci v osobním rekordu (565 cm). V dalších kolech soutěže se jí ale bohužel nepodařilo na tyto výkony navázat. V semifinále překážek zaběhla sedmý nejlepší čas (14,41 s) a ve finále toto umístění zopakovala (14,60 s). Příliš se jí nedařilo ani ve finále dálky. Prvním pokusem skočila 526 cm, další dva se už ale neměřily, a tak se Patalová musela spokojit s desátým místem.

Jen jedna jediná setina dělila od postupu do finále čtvrtkařů juniora Davida Drštičku. V rozběhu vylepšil svůj letošní nejlepší výkon na 49,86 s a o jednu desetinu zaostal za osobním rekordem. Na postup to ale nestačilo, ve třetím rozběhu byl o jednu setinu rychlejší Ornst ze Slavie Praha a Drštičku tak odsunul na celkové deváté místo.

Hned třikrát byli přerovští závodníci třináctí. Dorostenec Robin Slouka v závodě na 300 metrů překážek (40,69 s), junior Adam Bubík ve vrhu koulí (13,07 m) a junior Jonáš Váverka v trojskoku (12,69 m). Čtrnáctá byla v trojskoku juniorek Nikola Dvorská (10,89 m).

Olympiáda mládeže s přerovskou stopou

Výraznou stopu měla přerovská atletika také na Letní olympiádě dětí a mládeže v Jablonci nad Nisou.

Starší žákyně Alice Drozdová obsadila v běhu na 100 metrů překážek šesté místo a probojovala se tak na širší pódium. Ve finále vyrovnala svůj letošní nejlepší výkon 14,89 s a na pátou příčku ztratila pouhé čtyři setiny.

Brány finále zůstaly uzavřené pro Terezu Válkovou. Ta v rozběhu předvedla výkon 14,96 s a od postupu ji dělily jen čtyři setiny sekundy. Válková obsadila celkové desáté místo.

Drozdová startovala také v dálce. V kvalifikaci předvedla nejvíce 500 centimetrů, což na postup do finále nestačilo. Celkově obsadila patnácté místo. Do finále dálky neproklouzl ani David Hastík, který výkonem 475 cm zaostal za svým maximem o 8 centimetrů a obsadil osmnáctou pozici.

V celkovém hodnocení napříč všemi sporty a kategoriemi obsadil Olomoucký kraj jedenácté místo ze zúčastněných 14 krajů. Na top desítku přitom ztratil pouhé čtyři body.

Autorka: Martina Koutňáková