Bowlingová éra v Přerově odstartovala krátce po startu nového milénia. První herna se nacházela v ulici Za Mlýnem v dnešním Sportovním centru Mlýn díky bowlerům a správcům Víťovi a Edovi Skopalovým. Herna bohužel zanikla před několika lety.

Ve stejnou dobu byla v hotelu Jana zřízena herna se dvěma dráhami. Hodit si koulí na kuželky bylo poté možné také v restauracích U Madony či Komín v Předmostí.

Hlavní dějiště bowlingové scény v Přerově se však nachází od roku 2005 v bývalém areálu U Zubra, který byl přestavěn na menší obchodní centrum s názvem Trumf. Zde najdete nejlepší čtyři bowlingové dráhy, které byly kompletně v roce 2017 vyměněny za nové.

Bowling v Přerově. Herna v Trumf CentruBowling v Přerově. Herna v Trumf CentruZdroj: archiv D. Kajnara

Ligy i turnaje

Kolem roku 2005 započala v Přerově sportovní bowlingová éra, a to hned na té nejvyšší profi ligové úrovni. Dalšími průkopníky se stali mimo jiné Daniel Fitz, Radim Valentovič, Ladislav Novák, František Hnilica nebo Tony Příhoda, kteří v herně Trumf Centra trénovali na své ligové výjezdy.

Po třech letech ve 2. lize se jim na rok podařilo nakouknout i do nejvyšší 1. ligy.

„Poslední dva jmenovaní pánové i nyní v roce 2022 stále dominují v těch nejvyšších patrech zdejší amatérské soutěže,“ upozornil David Kajnar, který se již 17 let stará o dění na drahách Trumf Centra.

Právě on ve zdejší herně založil v roce 2006 amatérské bowlingové ligy. Na podzim loňského roku tak odstartoval již 15. ročník. Aktuálně ve dvou ligách nastupuje celkem 19 týmů.

Tím historicky nejúspěšnějším jsou sedminásobní mistři Bowling city Kojetín. „Ti už ale pravděpodobně další titul nepřidají. Ve druhé lize patří tento primát týmu Lopaty,“ zmínil David Kajnar.

Nejde však jen o ligové soutěže. Trumf Centrum bylo také dějištěm mnoha turnajů. „Od roku 2008 se zde každý rok konal i turnaj dětí, ale doba mobilů jej ukončila v roce 2015. Podobně dopadly dříve oblíbené turnaje žen, dvojic a smíšených dvojic, nebo například dvanáctihodinový maratón šestičlenných týmů,“ popsal Kajnar, v jediné herně nejdéle sloužící bowler v České republice.

Vlajkovou lodí tak zůstává turnaj jednotlivců. Za 15 ročníků je díky hattricku nejúspěšnější nesmrtelný František Hnilica.

Bowling v Přerově. Turnaj dětí v roce 2009.Bowling v Přerově. Turnaj dětí v roce 2009.Zdroj: archiv D. Kajnara

Ti nejlepší

„Perfect game“, neboli hození 300 bodů za jednu hru, se v Trumf Centru nikomu nepodařila. Rekordmanem herny je Pavel Vinklárek, který zde dvakrát na dráze číslo 2 hodil 299 bodů.

Mimo zdejší herny se jinak prosadili hlavně dva přerovští borci. Jsou jimi Jan Spáčil a právě Pavel Vinklárek, kteří spolu mají mimo jiné i titul mistrů republiky týmů z roku 2011 a dvojic z roku 2012.

„Tím se také řadí mezi již výše zmiňované bowlingové průkopníky a podle výsledků i k těm nejlepším. Hlavně první jmenovaný Jan Spáčil to dotáhl ke třem titulům mistra republiky v jednotlivcích v letech 2008 a 2009 a dalším úspěchům, jako je i účast na mistrovství světa,“ vyzdvihl David Kajnar. „Oba určitě v životě hodili několikrát perfect game,“ dodal.

Ty největší úspěchy nemohli Spáčil s Vinklárkem předvádět na půdě Přerova. Ani herna Trumf Centra nemá šest drah, což je hlavní podmínka pro pořádání těch nejvyšších bowlingových soutěží.

„Zmiňovaní profíci už hrají de facto jinou hru než 99 procent amatérských hráčů. Své hody provádí excentrickou koulí, jejichž cena může být pět, ale i více než deset tisíc korun,“ přidal David Kajnar zajímavý postřeh.

„Jejich výkon je však podmíněný nejen umem, ale i perfektně namazanou dráhou. Pár amatérských hráčů se i na zdejší herně snaží najít kouzlo zatáčejících koulí, jak by to nazval bowlingem nepolíbený člověk. Aby se hráč dostal na průměrnou hru těchto profíků, což jsou hry někde mezi 230 až 300 body, musí ale naházet tisíce a tisíce hodů,“ vysvětlil.

Přestože bowlingový boom není takový, jako dříve, nábor týmů do přerovských amatérských lig stále probíhá. Zájemci mohou své týmy hlásit na bowlingové recepci herny v Trumf Centru. Veškeré informace pak jsou k dispozici na webu www.trumfpilsnerpub.cz.

Autoři: David Kajnar a Ivan Němeček