Sezona biektrialistům začala na konci dubna poněkud nešťastným závodem seriálu mistrovství republiky v Brně. Nešťastným zejména pro nejzkušenějšího přerovského závodníka.

„V polovině závodu mi při skoku v závěru sekce podjelo zadní kolo při odrazu. Problém byl, že to bylo na šikmém svahu. Mám za sebou operaci levého kolene, tak automaticky padám na pravou nohu. Ta byla tou spodní, takže se mi podvrtl kotník a nepříjemně tam ruplo," popisuje Adam Procházka zranění, které jej pro zbytek sezony vyřadilo ze hry.Přerovští biketrialisté v sezoně 2015. Pavel Procházka

Kompletně přetrhané vazy v kotníku znamenaly minimálně dva měsíce bez sportu. Jak se později ukázalo, lepší variantou bylo okusit poprvé naplno roli trenéra. Své cenné zkušenosti tak předával juniorovi Popelkovi i bratrovi Pavlovi přímo při důležitých závodech, hlavně na mistrovství světa ve Španělsku.

Ještě předtím se ale v květnu jel druhý vrchol sezony. Březová u Sokolova hostila evropský šampionát. Tam tedy odcestovali Pavel Procházka s Matějem Popelkou.

Pavel Procházka nevstupoval do závodu jako favorit. Přesto opět vybojoval medaili, tentokrát bronzovou v kategorii Senior. „Je zázrakem, že se mi ty Evropy daří. Letos už se se mnou jako se starším jezdcem moc nepočítalo," přiznal bronzový medailista.

Blizoučko cennému kovu byl i junior Popelka. Nakonec mu bronz utekl o jediný trestný bod. To jako by bylo předznamenáním trošku smolné sezony přerovského talentu. Z celkových čtrnácti závodů skončil na bramborovém stupínku hned šestkrát.

„Matěj šel hodně výkonnostně nahoru. Čekalo se, že když je teď nejstarší v juniorech, tak by medailové ambice na šampionátech měl naplnit. Přáli si to všichni. Pořád je mu ale teprve osmnáct a v hlavě si to nedokáže pořádně srovnat a psychicky se připravit. Až se zklidní a vytratí se zbrklost a laxnost, bude z něj komplexní jezdec. My jej přirovnáváme k Petru Saganovi. Věčně čtvrtý, ale ono to jednou přijde, teď je otázkou, kdy," usmívá se jeho trenér Adam Procházka.

Ten chtěl do vrcholu sezony, mistrovství světa ve Španělsku, zasáhnout už coby jezdec. Zranění jej ale nakonec nepustilo, naplno si tak v místě dění mohl vyzkoušet roli mentora a trenéra přerovských závodníků.Přerovští biketrialisté v sezoně 2015. Pavel Procházka

„Je to něco nového. Člověka mrzí, že nemůže jet, jezdil jsem mistrovství dvacet pět let. Ten smutek ale vybalancovalo, že i tak jsem byl přímým účastníkem a vlastně mě to bavilo," vysvětloval Adam Procházka.

Spolupráci si nakonec pochvaloval i jeho bratr. Bodejť by ne, vždyť poprvé v kariéře přivezl ze světového šampionátu medaili. A hned dvě ze tří závodů seriálu.

„Pro jezdce je to super. Biketrial je mladý sport. Trenérů, kteří mají takové zkušenosti, moc není. Byla to veliká pomoc. Po prvním závodě jsme si ale museli vyříkat, co od sebe čekáme," prozradil Pavel Procházka.

První z trojice červencových závodů ve španělské Odeně mu nevyšel podle představ, dojel až sedmý. „Týden před odjezdem do Španělska jsem nevěděl, jestli vůbec pojedu, měl jsem vodu v koleni. Ten první závod byl proto z mé strany moc opatrný," pověděl přerovský biketrialista.

Další dva starty už ale proměnil v bronzové placky. I díky tomu je pro něj celá sezona jedna z vůbec nejúspěšnějších. Výsledkově navíc byla nejvyrovnanější v celé jeho kariéře.

„Cítil jsem se dobře. Naštěstí se vše před mistrovstvím světa dalo do kupy a dopadlo to skvěle," doplnil dvaatřicetiletý jezdec.

Matěj Popelka pokračoval ve Španělsku v prokletí čtvrtých míst. Těsně pod stupni vítězů skončil dvakrát, k tomu přidal jednu pátou příčku.

Koncem sezony už oba jezdci sbírali body na podnicích seriálu mistrovství republiky. Tam i osmnáctiletý junior Popelka startuje mezi dospělými. V závěrečném hodnocení mu patřila pátá příčka, hned za Pavlem Procházkou.

Ten si od startů v domácím šampionátu moc nesliboval. „Já mám problém s tím, že na republice je spousta závodů na umělých překážkách. Na přírodních končím na medailích, ale na umělých to jsou to nějaká sedmá místa. Člověk s věkem ztrácí dynamiku a nemá už takový výskok jako mladší jezdci. No a na umělých už je to hlavně o těch skocích, ale taky o strachu," přibližuje Přerovan. „Se čtvrtým místem jsem spokojen," doplnil.

Věk člověk nezastaví, avšak pro zkušené české reprezentanty rozhodně není žádným strašákem. Pro příští sezonu nyní Adam a Pavel Procházkové zvažují své možnosti. Vzhledem k tomu, že mají co předávat mladým nadějím budoucnosti, se nabízí práce s mládeží, například s oddílem v Olomouci.