Na evropský šampionát se oba kvalifikovali v loňském roce, takže nic nebránilo tomu, aby v sobotu ráno vyrazili směr Scheibenberg, kde se před dvěma lety jel Evropský pohár, což je kousek za českými hranicemi v Krušných horách.

Trať byla postavena z větší části v lese a jelo se 2×10 sekcí. „Byl to klasický trial. Jednalo se o technickou trať bez nějakých velkých přeskoků a výskoků. Spíš to byly delší sekce zaměřené na to, neudělat chybu, což nám vyhovuje," shodují se oba bratři.

Západní strana Krušných hor je vlhká, trať byla hodně blátivá, což ne všem jezdcům vyhovuje. „My tyto podmínky máme naopak rádi, což byla naše výhoda," vysvětlují.

Pavel Procházka se stal loni ve Švédsku mistrem Evropy, takže tento titul v Německu obhajoval. „Na trať jsem si věřil, cíl jsem si dal dojet do třetího místa," prohlásil.

A úvod závodu tomu také nasvědčoval. Začal perfektně a po sedmi sekcích v lese měl jen tři trestné body. Poté ovšem přišla dlouhá osmička, kde nabral tři body, a na devítce pak přišlo pět bodů za pád. „Najednou jsem měl z ničeho nic 11 bodů. V poslední sekci jsem se naštěstí trochu chytil a byly z toho jen dva trestné body," popisuje situaci v závěru úvodního kola Pavel Procházka, jenž měl na svém kontě celkem 13 bodů, což mu stačilo na průběžné druhé místo.

Síly rychle ubývaly, naštěstí pro něj se úvod druhého kola odehrával opět v lese. „Trať už ale nebyla v takové formě, byla hodně rozježděná a mazlavá. Mně to na blátě narozdíl od soupeřů šlo, navíc mi hodně pomohl brácha, který mě na nejtěžších sekcích vyhecoval," podotkl.

Z lesa si s sebou Pavel vezl šest bodů, osmičku zajel za dva, předposlední a poslední sekci zvládl za bod a ve druhém kole se ještě zlepšil na 10 bodů. „Bylo to perfektní, věděl jsem, že musím být na bedně," pronesl.

A skutečně. Třiadvacet trestných bodů mu stačilo na stříbrnou medaili, když na prvního Španěla Rafaela Tibau měl ztrátu jen tří bodů. „Jsem maximálně spokojený, cíl jsem splnil. Po loňských zdravotních problémech, kdy jsem podzim vynechal a v koleni mám neúplný křížový vaz, jsem rád, že jsem na kolo znovu šel a že to za to stálo," těší osmadvacetiletého biketrialistu.

O dva roky starší Adam Procházka měl hodně náročný pracovní týden, což se na závodech neblaze projevilo. „Od začátku jsem byl strašně unavený a slabý. Bohužel živí mě práce a ne kolo," krčil rameny.

Úvod mu absolutně nevyšel – 2 sekce a 10 trestných bodů. „Bojoval jsem sám se sebou, s organismem a čekal jsem, jestli se to zlepší," pověděl.

Probrala jej až dlouhá osmá sekce. Projel ji za bod a unavenost se odbourala. „Od tohoto momentu jsem to byl já, jel jsem opět dobře," těšilo jej.

Na posledních dvou úsecích nabral tři trestné body, po prvním kole jich měl 26 a byl na průběžném osmém místě.

Do druhé poloviny závodu tedy šel už v lepším rozpoložení, připsal si jen 16 bodů, což znamenalo posun na celkovou čtvrtou příčku. „Můj cíl byl do třetího místa, ale to bylo hodně ambiciózní, muselo by se potkat strašně moc věcí dohromady. Čtvrté místo bylo maximum, co jsem mohl dokázat. Je to pro mě obrovský úspěch, navíc na bronz mi chybělo jen pět bodů," zhodnotil svou účast na mistrovství Evropy Adam Procházka.

V nejbližší době čeká oba sourozence čtvrtý závod mistrovství republiky v Březové u Sokolova, což je zároveň poslední nominační závod na letošní mistrovství světa.