I tak se ale zúčastnil dalších dvou podniků domácího mistrovství, kde téměř i bez tréninku zajel průměrná umístění. Jeho bratr Pavel, letošní mistr Evropy v kategorii Senior, se zotavuje ze srpnové operace kolene.

Adam Procházka byl po čtyřech závodech mistrovství republiky na průběžné čtvrté pozici, ovšem s minimálním náskokem před svými pronásledovateli.

V Novém Veselí se jelo v naprosto nové lokalitě. „Jednalo se o hodně těžký závod. Navíc se jel komplet na umělých překážkách, což není zrovna moje parketa. Jediným pozitivem tak bylo, že se mnou jel i brácha a dělal mi doprovod,“ řekl Adam.

V prvním kole na šesti sekcích nasbíral 24 trestných bodů, ve druhém 27, což mu stačilo na konečné čtvrté místo. „Bylo to zřejmě maximum, co jsem mohl odjet. Závodem jsem se nějak prokousal. Byla to pro mě spíše povinnost jej absolvovat,“ přiznal.

Předposlední podnik letošního šampionátu zavál biketrialisty do Znojma. „Jednalo se opět o úplně novou lokalitu v okolí Dyje v národním parku. Jelo se na krásném terénu, počasí také vyšlo, takže pro mě závod jako ušitý na míru,“ pochvaloval si Procházka.

Trať byla hodně pestrá a těžká. „Byl to krásný biketrial, hodilo by se tam uspořádat i mezinárodní závod. Všichni jsme byli velice mile překvapeni,“ dodal. A nevedl si zle. Nejtěžší sekce jako jeden z mála projel, ale na těch lehčích zaváhal. Před závěrečnou sekcí celého závodu byl na průběžném třetím místě.

Celou sekci jel za nulu, až se dostal k poslední překážce. Jednalo se o postavený žebřík. Už delší dobu chytal křeče do předloktí, jako v těžkých podmínkách většina jezdců. Na žebříku špatně dobrzdil, následoval pád a pět trestných bodů, které jej odsunuly až na konečné šesté místo.

„Hodně mě to mrzelo, ještě dva dny poté jsem to měl v hlavě a hodně nad tím přemýšlel. Bohužel když na kolo nemám čas a netrénuji, tak není fyzička ani síla, což se teď projevilo. Jsem přesvědčený o tom, že kdybych měl natrénováno, tak třetí místo bude moje. Bohužel kolo mě neživí a musím se naplno věnovat zaměstnání. Už před sezonou jsem si říkal, že uvidíme, jak se republika rozjede, protože na podzim z pracovních důvodů bývá méně času na trénink. Vše se podřídilo Evropě a mistrovství světa, což se vyplatilo,“ dodal třetí muž na světě v kategorii Senior a stříbrný ze závodu MS ve Španělsku Adam Procházka.

Už tradičně poslední závod sezony zavede biketrialisty do Brna, kde se na výstavišti pojede závěrečný podnik u příležitosti akce Sportlife. Adam ještě neví, zda se zúčastní. Vidí to tak padesát na padesát.

Jeho o dva roky mladší brácha Pavel má za sebou také skvělou sezonu, když se stal mistrem Evropy v kategorii Senior. Ovšem hned týden po jeho životním úspěchu (v polovině června, pozn, red.) přišlo zranění kolene a srpnová operace. „Doktor Holibka mi spravil natržený meniskus a opotřebovanou chrupavku. Navíc se vyskytl další problém, a to ten, že můj už plastický vaz je z poloviny utržený. Replastiku jsem ale zatím odmítl. Viděl jsem, jaké s tím měl brácha předloni trápení. Věřím, že to půjde i takhle,“ pověděl Pavel Procházka.

Jeho hlavním úkolem je nyní nohu co nejvíce posílit. „Jde o to, aby vaz netrpěl a pracovaly za něj svaly. Chodím teď proto hodně do posilovny, a když vyjde počasí, tak sednu na kolo a vyjedu někam do přírody,“ dodal.