„Je to můj třetí nejlepší výsledek v kariéře, vůbec jsem to nečekal,“ pověděl Adam šťastně hned úvodem.

Jeho cílem bylo posunout se z desátého místa alespoň na osmé, za které by český biketrialový svaz bral pro příští rok dotaci. „Říkal jsem si, že kdyby to bylo do pátého místa, tak by to byl velký úspěch,“ snil.

Trať závodu byla hodně specifická. Jelo se v horách, kde se držely mraky od Středozemního moře. Navíc pršelo a byla velká vlhkost. „Byly to všechno přírodní sekce, což nám vyhovuje. Úvod se jel dokonce v potoku, takže se jednalo o hodně blátivé a mokré sekce. Nebyly tam ovšem žádné extrémní věci, jen kořeny a skály. Zkrátka bike-trial »ze starších dob«, teď se spíš jezdí umělé překážky,“ nastínil reliéf tratě.

Celý závod byl hodně roztahaný a na jednotlivé sekce se chodilo hodně daleko a do kopce, třeba i tři kilometry, takže se člověk dost unavil. „Navíc nepříjemné bylo, že to hodně klouzalo. Měl jsem strach i kvůli kolenu,“ vadilo Adamovi.

Závod se jel na 2×10 sekcí a bylo tedy jasné, že v tak těžkých podmínkách bude hodně trestných bodů a rozhodne každá projetá sekce.

To se Adamovi podařilo až na čtvrté, kde se chytil. Nakonec projel čtyři sekce za tři trestné body, jinak na zbylých měl plný počet. Na své konto si připsal 42 bodů, ovšem po prvním kole to byl právě on, kdo vedl celý peloton.

Druhé kolo zajel jako přes kopírák a celkově tedy posbíral 84 bodů. Výrazné zlepšení oproti úvodnímu kolu předvedl Katalánec Casanovas, který měl nakonec s Adamem stejný počet bodů. Jelikož ovšem zvládl některé sekce dokonce jen za bod, stal se vítězem a českého reprezentanta odsunul na druhé místo.

Adam si na své konto do seriálu MS připsal tedy 20 bodů, k tomu přidal 6 z prvního závodu, což mu vyneslo titul druhého vicemistra světa v kategorii Senior.

„Je to super výsledek. Ze závodu mám ale smíšené pocity. Po prvním kole jsem vedl a nedokázal to udržet. Bronzové medaile z mistrovství světa si ovšem moc vážím a jsem šťastný, že se mi to podařilo téměř po dvouleté pauze zaviněné zraněním kolene,“ dodal Adam Procházka.

To Pavel má zranění kolene aktuální, a také proto z toho bylo v prvním závodu až dvanácté místo. Ve Španělsku ale nepotřeboval žádné velké skoky, takže jeho limit nebyl zase až tak velký.

A vedl si skvěle. V prvním kole měl jen o jeden trestný bod víc než brácha a to jej řadilo na průběžné druhé místo. Svůj výkon dokázal zopakovat i v kole druhém, opět nabral 43 bodů, ale v celkovém pořadí se propadl na čtvrtou pozici.

„Věřil jsem, že ve druhém kole toho projedu víc, ale nepodařilo se. Největším problémem pro mě byla čtvrtá sekce, která byla nejlehčí, ale ani jednou jsem ji neprojel. Vždy jsem se v pohodě dostal až před cíl, kde byl velký kámen, jenže ani jednou jsem se přes něj nedostal,“ líčí Pavel bod, který jej stál lepší umístění.

„Kdyby mi ovšem před závodem někdo pověděl, že budu čtvrtý, tak bych to určitě bral. Věděl jsem, že můj zdravotní stav není ideální, ale podle toho, jak se závod vyvíjel, tak je to pro mě zklamání,“ konstatoval. Bodejť by také ne, vždyť na první místo ztratil pouhé tři body.

V součtu bodů z obou závodů si ovšem polepšil a z dvanácté pozice se posunul na konečnou devátou.

Pro Pavla Procházku už tímto závodem sezona skončila, jelikož se v neděli podrobí artroskopii a ta ukáže, jak moc je zranění jeho kolene vážné.

Výsledky v kategorii Senior

Druhý závod MS ve Španělsku: 1. Joan Busquet Casanovas (Katalánsko) 84 trestných bodů (25 bodů do žebříčku), 2. Adam Procházka (Česko) 84 tr. bodů (20 b.), 3. Yann Fernandez Hourdin (Andora) 86 tr. bodů (16 b.), 4. Pavel Procházka (Česko) 86 tr. bodů (13 b.), 5. Ferran Granollers Relats (Katalánsko) 89 tr. bodů (11 b.)

Celkové pořadí MS: 1. Jan Kočiš (Slovensko) 35 bodů (25+10), 2. Rafael Tibau Roura (Katalánsko) 28 bodů (20+8), 3. Adam Procházka (Česko) 26 bodů (6+20), 4. Joan Busquet Casanovas (Katalánsko) 25 bodů (0+25), 5. Yann Fernandez Hourdin (Andora) 25 bodů (6+16), 9. Pavel Procházka (Česko) 17 bodů (4+13).