Také sportovci mívají ve zvyku hodnotit předchozí sezonu v návaznosti na plánování té následující. I běžci-vytrvalci.

Přestože nepatří mezi ty špičkové, se mnozí z nich zúčastňují řady závodů a mohou se pochlubit úspěšnými umístěními ve svých kategoriích. Většinou se věnují sportu jen ve svém volném čase, kterého jim však mnoho nezbývá.

Vždyť mají svá zaměstnání, rodiny a povinnosti z toho plynoucí. Běhání a sportování je pro většinu z nich jedním ze způsobů odreagování od běžných starostí a upevňování zdraví.

Účast na závodech je pak také společenské setkávání lidí podobných zájmů. Mezi ty, kteří se pravidelně zúčastňují závodů, patří: maratonec Jiří Březina, vrchař Jan Vodička, Jindřich Tomíšek, Hana Tovaryšová a další.

JIŘÍ BŘEZINA

ZSK Přerov startuje v kategorii nad 60, respektive 65 let a specializuje se na nejdelší atletickou vytrvaleckou disciplínu, a to klasický maraton (42 195 metrů). Patří k sportovcům - rekordmanům, kteří proslavili město Přerov.

Jeho rekord nespočívá v dosažení absolutně nejrychlejšího času, ale v uběhnutí co největšího počtu maratonských závodů. Zvládl jich úspěšně doběhnout do cíle pěknou řádku.

K 1. lednu 2008 to bylo celkem 453 maratonů, čímž přesvědčivě vede v českých maratonských tabulkách. Na druhém místě je Ota Seitl z MKS Ostrava počtem 357 maratonů (Jiří tedy zatím přesvědčivě vede o 96 maratonů).

Na třetím místě je Václav Krejza z Prahy s počtem 312 maratonů, a ti všichni předstihli již nežijícího Gustava Pešu z Prahy, který je na 4. místě s 305 maratony. Pátý je František Novotný z Kroměříže (272) a šestý Jaroslav Kabelík z Uherského Hradiště (265).

Podle dosažených časů je Jiří Březina čtvrtý mezi veterány nad 60 let. V roce 2007 si vytvořil osobní rekord v počtu maratonů doběhnutých v jednom kalendářním roce. Od 6. ledna 2007 do 31. prosince 2007 dokončil 48 maratonů.

K tomu navíc přidal osm kratších závodů do 8000 metrů. A že těch kilometrů bylo opravdu požehnaně, dokazuje Jiří Březina dalším statistickým propočtem: na 48 maratonech uběhl celkem 2025 kilometrů a k tomu navíc najezdil vlakem, autobusem a autem přes 20 000 kilometrů.

Startoval jak v ČR, tak i na Slovensku, v Polsku a v Německu. V pěti závodech stanul na stupni nejvyšším, sedmkrát byl druhý a osmkrát vybojoval třetí příčku.

První závod roku běžel začátkem ledna na Tři krále, závěrečný pak na Silvestra v Žilině. Do nového roku 2008 vstoupil dalšími dvěma maratony, a to Tříkrálovým v Unhošti u Kladna a 12. ledna v Ostravě-Třebovicích.

JAN VODIČKA

ZMK Radslavice startuje v kategorii nad 60 let především v bězích do vrchu. Přestože běhá s umělým kyčelním kloubem, který mu byl před několika lety voperován na ortopedickém oddělení přerovské nemocnice, dokázal se propracovat mezi nejlepší vrchaře v republice.

V seriálu závodů Českého poháru v bězích do vrchu se dostal na celkovou třetí příčku ve své kategorii. Kromě terénních běhů jezdí hlavně na kole, a to i některé závody MTB.

Po operaci kloubu mohl zpočátku jen jezdit na kole, neboť nově voperovaný kloub zpočátku ještě neunesl zátěž při běhání. Díky precizní práci lékařů přerovské nemocnice se jeho zdravotní stav postupně zlepšil natolik, že se mohl vrátit k práci i k oblíbenému běhání a závodění.

Za to je jim Jan Vodička moc vděčný.

HANA TOVARYŠOVÁ

ZSK Přerov běhá v kategorii žen nad 35 nebo 45 let. Bodovala za družstvo II. atletické ligy žen na dráze, prosazovala se v závodech olomouckého kraje a v řadě z nich stanula na stupních vítězů nebo těsně za nimi.

Na silničním běhu na 10 km Běchovice-Praha vybojovala ve své kategorii šesté místo ve kvalitní konkurenci.

ZDEŇKA TVRDÁ

Na kopcovité trati Chřibského maratonu v Kroměříži vybojovala čtvrté místo stejně jako na Porubském dvojmaratonu, kterým zakončila sezonu. Kondici udržuje též turistikou a cykloturistikou.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

 

(zt)