Zeptali jsme se proto přerovských jezdců Ladislava Hanáka a Petra Švestky, jak se připravovali na sezonu, co je u nich nového, jaké mají cíle v letošním roce, a tak dále…

ROZHOVOR

Jaké jste měl ohlasy na umístění v minulé sezoně?

Hanák: Samozřejmě kladné. Dá se říct, že spoustě lidí, kteří mi pomáhají i těm, kdo mi fandí, naše tituly přinesly velkou radost i úlevu, že se nám to po sérii druhých míst konečně podařilo.

Švestka: Sezona splnila všechna očekávání nejenom celého týmu, ale také sponzorů. To, že nám chyběl krůček k celkovému třetímu místu v Evropě, byla jenom třešinka na dortu. Cíle byly jasné, udržet reprezentaci a vyhrát alespoň jeden závod mistrovství Evropy.

Jak probíhala příprava na letošní sezonu?

Hanák: Letos jsme měli bohužel za poslední roky nejméně času na přípravu auta. Snažili jsme se tedy udělat pouze nutné minimum a zajistit tak, aby auto bylo i nadále spolehlivé. Co se mne týče, je to stejné, jako v letech předchozích - na fyzickou přípravu moc času nezbývá…

Švestka: Po ukončení loňské sezony, když jsem zjistil, že je auto prodáno, jsem chvíli váhal, zda vůbec pokračovat. Ale potom jsme s tátou našli novou výzvu. Proto bude letošní sezona od základů jiná. Nebudeme auto pronajímat, ale veškeré přípravy a transport na závody budou v naší režii.

Připravujete nějakou novinku?

Hanák: Pár změn na autě jsme udělali, nejedná se ale o nic zásadního. Trošku jsme laborovali s těžištěm auta a lehce jsme pozměnili motor, takže doufám, že oproti loňské sezoně budeme zase o malinko rychlejší. Víc nám ale napoví až první závody.

Švestka: Novinka to zrovna není, ale je to úplně jiné auto, v jiných týmových barvách a s vlastními mechaniky.

Neuvažoval jste přestoupit do nejsilnější Divize 3 do 4000 ccm?

Hanák: Zatím to proměnení aktuální. Do budoucnosti bych to samozřejmě nevylučoval, ale v současnosti se ještě pořád plně soustředíme na Divizi 3A. Co bude v dalších sezonách, zůstává otevřené. Vše samozřejmě záleží na tom, jak úspěšný či neúspěšný bude letošní rok, zda nám sponzoři zachovají přízeň a tak dále…

Švestka: Ano, ta možnost se tady nabízela, ale moje působení v Divizi 3A ještě neskončilo a rád bych potvrdil, že moje umístění nebyly náhodné a že do evropské špičky patřím.

Chystáte se odjet celou Evropu i republiku?

Hanák: Určitě pojedeme celou Evropu. Co se týče domácího mistrovství, pár závodů zřejmě z časových i finančních důvodů vynecháme. Určitě ale pojedeme v Přerově, Nové Pace a Humpolci.

Švestka: Ano, pokud to technika a zdraví dovolí,mámev plánu odjet celou Evropu i republiku.

Myslíte, že sezona bude těžší než tam loňská?

Hanák: Těžko říct. Z psychického hlediska bude určitě jednodušší. Své cíle jsme si splnili v loňském roce a už není třeba se hnát za titulem za každou cenu. Co se soupeřů týče, myslím si, že bude minimálně stejná konkurence, jako minulou sezonu.

Švestka: Bude těžší, mnohem těžší, ale beru to jako výzvu, kdy chci dokázat, že vedle řidičských schopností jsou ve mně ukryté také dovednosti mechanika. Nevadí mi, když bude dvakrát těžší jak ta loňská, ale budu šťastný, když v ní bude více fair-play a méně likvidačních zákroků.

Jakých výsledků chcete letos dosáhnout?

Hanák: Chtěli bychom obhájit titul mistra Evropy.

Švestka: Připravit auto a sebe tak, abychom na všech závodech bojovali alespoň ve finále. Vím, že mi to mohou soupeři někdy značně znepříjemnit, ale beru autokros jako kontaktní sport a naučil jsem se rány přijímat, a možná nadešel čas, abych taky nějakou ránu rozdal. A když se u toho podaří nějaká ta bedna, bude dobře. Byl bych také rád, kdyby se mi podařilo udržet reprezentaci.