V divizi 3A do 1600 ccm hájili přerovské barvy oba domácí jezdci Ladislav Hanák a Petr Švestka. Prvně jmenovaný chtěl ve skrytu duše zvítězit, ale hlavně dojet před Ondřejem Musilem - obě tato přání se mu vyplnila.

Švestka ve finále doplatil na mokrou trať a dojel čtvrtý. Na startu se ale objevil i třetí přerovský jezdec Štefan Bučko, o kterém ještě autocrossová veřejnost příliš neslyšela.

Hanák ulil dva starty

V měřeném tréninku šestnáctistovek zvládl kilometrovou trať nejrychleji Hanák, který dosáhl průměrné rychlosti 90,7 kilometrů v hodně. V úvodní rozjížďce tedy startoval z první řady, ale ulil start. Při tom opakovaném již bylo vše v pořádku a vyjel si první příčku.

„Trať byla čerstvě pokropená, takže to bylo trošku složitější, ale zvládl jsem to. Vítězství v první rozjížďce je ideální vstup do závodu“ řekl spokojeně. Druhou rozjížďku také ulil, ovšem při opakovaném startu už bylo vše jak má být a Hanák si v poklidu dojel pro druhé vítězství. „Trať byla skvěle připravena a auto fungovalo bezchybně, takže to bylo pěkné svezení,“ konstatoval vedoucí muž průběžného pořadí ME.

Ve třetí sérii rozjížděk již Ladislavovi téměř o nic nešlo: „Trať byla opět pokropená, tak jsem zvolil trošku defenzivní styl. Jel jsem pomalu a na jistotu. Hlídal jsem si vnitřky zatáček, takže jsem jel po suchém tak, aby se Ondra přede mě nedostal.“

Švestka byl nervózní z diváků

I Petr Švestka si v rozjížďkách vedl na výbornou. „V sobotu jsem zvolil nejhorší stopu. Měl jsem ale nové gumy, tak jsem čekal, že to pěkně odjede. Tak se taky stalo a všechny soupeře jsem udržel za sebou,“ řekl Švestka, který před sebe nepustil ani dotírajícího Švýcara Martyho.

Přerovský jezdec ve druhé rozjížďce ulil start: „Stoupl jsem si opět doprava, jelikož se mi tam zalíbilo. Byl jsem hodně nervózní, protože jsem před sebou viděl dav diváků na stráních. Nevydržel jsem to a jako první jsem sešlápl plyn.“ Opakovaná rozjížďka však dopadla skvěle - Švestka vyhrál a do závěrečné jízdy nastupoval jen proto, aby si projel trať. Poslední rozjížďku zvládl s bravurou a druhého Martyho za sebou nechal o více než deset sekund. „Bylo to v pohodě, jen jsem se v prvním kole mírně odchýlil ze stopy a vjel do díry. Trošku mě to rozhodilo, ale pak už bylo všechno v pořádku,“ sdělil v tu chvíli ještě rozesmátý Petr.

Bučko skončil v B-finále

Třetí přerovský autocrossař Štefan Bučko jezdící s Mercedesem v divizi 3A se letos zúčastnil prvního závodu mistrovství Evropy a nevedl si zle. Dojezdy v rozjížďkách mu přisoudily desátou pozici, což znamenalo první řadu v béčkovém finále. Na startu měl menší potíže, když mu z výfuku šlehaly plameny, ale vše se vyřešilo. Nakonec z toho bylo šesté místo a čtrnáctá pozice celkově.

Nejočekávanější závod

Samotné finále divize 3A bylo snad nejočekávanějším závodem celého víkendu. V první řadě stál uprostřed Hanák, po pravici měl Švestku a po levici byl jeho největší konkurent v boji o evropský titul Ondřej Musil, který měl dojezdy 3, 2, 2.

Nejlepší startovní reakci měl po zhasnutí světel Švestka, za kterého se v první zatáčce zařadil Hanák s Musilem. Vedoucí muž závodu však již v prvním kole udělal chybu, když šel pozdě na brzdy a vyjel mimo ideální stopu, čehož využili hned čtyři závodníci.

Do čela se tak dostal Hanák, který před sebe zbylých šest kol nikoho nepustil. Za ním se však odehrával souboj o druhé a čtvrté místo. Stříbrný nakonec dojel Musil a alespoň pomyslnou bramborovou medaili vybojoval Švestka.

A jak viděl finále vítěz závodu? „Start nebyl špatný, jen se mi v polovině rovinky nepodařilo dořadit trojku, takže jsem kousek ztratil. Věděl jsem, že už se do čela nedostanu, tak jsem v první zatáčce ubral, abych se dostal za Péťu. Poté jsem si řekl, že pojedu trošku hlavou a počkám, co nastane. Péťa mi to ale hodně ulehčil a já se vnitřkem dostal před něj. Od té doby jsem jen kontroloval zrcátka, kde jsou soupeři, a jel jsem víceméně na jistotu. Velký dík patří všem lidem, co mi fandili, mému týmu, který fungoval na jedničku, i pořadatelům, kteří pro bezproblémový průběh závodu udělali maximum.“

A co na promarněnou šanci řekl Švestka? „Nevím, proč nechal ředitel závodu pokropit trať. Nebylo to vůbec zapotřebí a navíc byly někde i kaluže. Když jsem přijel v prvním kole po skoku k horní zatáčce, tak tam byla brzdná stopa úplně pokropená. Láďa to viděl a ubral dřív. Všichni ubrali dřív,“ zlobil se na sebe. „Jsem z toho závodu zklamaný,“ dodal.

Hanák si za vítězství připsal dvacet bodů a v průběžném pořadí má tedy přerovský jezdec na Ondřeje Musila před posledními dvěma závody pět bodů k dobru.

Výsledky všech divizí

D3: 1. Petr Bartoš, 2. Denis Engel (D), 3. Jaromír Štětina, 4. Bernd Stubbe (D), 5. Wiely Albers (NL).

D3A: 1. Ladislav HANÁK, 2. Ondřej Musil, 3. Jiří Svoboda, 4. Petr ŠVESTKA, 5. Josef Marty (CH). 14. Štefan BUČKO.

D1: 1. Paulius Pleskovas (LT), 2. Tamas Karai (H), 3. Alexandr Kvashnin (RUS), 4. Aurelius Simaška (LT), 5. Ladislav Brožek.

Junior buggy: 1. Zdeněk Antony ml., 2. Tomáš Pospíšilík, 3. Marek Sekanina, 4. Karel Kupec, 5. Vladislav Štětina.

Průběžný stav ME

D3: 1. Petr Bartoš 132 bodů, 2. Bernd Stubbe (D) 123 b., 3. Jaroslav Hošek 106, 4. Denis Engel (D) 103, 5. Jaromír Štětina 89.

D3A: 1. Ladislav HANÁK 130, 2. Ondřej Musil 125, 3. Jiří Svoboda 105, 4. Christian Freischlad 103, 5. Petr ŠVESTKA 97, 40. Štefan BUČKO 3.

D1: 1. Nerius Naujokaitis (LT) 125, 2. Alexandr Kvashnin (RUS) 117, 3. Aurelius Simaška (LT) 116, 4. Paulius Pleskovas (LT) 108, 5. Tamas Karai (H) 107.

Junior buggy: 1. Vladislav Štětina 72, 2. Tomáš Pospíšilík 68, 3. Marek Sekanina 62, 4. Karel Kupec 56, 5. Matyáš Zeman 55.

Předposlední závod jedenáctidílného seriálu mistrovství Evropy se jede 22. a 23. září v Itálii.