Tentokrát pořadatelé připravili tři trasy.

Tu nejdelší, měřící 93 km, opanoval Filip Adel z týmu Superior MTB o osm vteřin před Michalem Kaňerou (Ghost – Mitas). Třetí místo v absolutním pořadí hlavní kategorie patřilo Janu Strožovi (Symbio + Cannondale). Hranický biker Karel Hartl dojel celkově osmý, ve své kategorii Expert 19 – 39 let už ale dominoval.

Author Šela Marathon 2015 nabídl třídenní program.

V pátek mohli bikeři, bikerky a vlastně i široká veřejnost otestovat modely horských kol při akci zvané Helf Bike Test. Večer už na ně čekal koncert kapely Mňága a Žďorp.

„První květen byl chladnější, ale večerní koncert Mňágy a Žďorp byl super, asi pět set lidí dalo přednost kapele před hokejem. Osvědčilo se nám uspořádat koncert už v pátek, je to praktičtější. V tomto budeme určitě pokračovat i příští rok," byl spokojený hlavní pořadatel akce Aleš Procházka.

Nejrůznější novinky

V sobotu už se počasí umoudřilo a jezdci si tak mohli naplno vychutnat jednu ze tří tratí s nejrůznějšími novinkami oproti předešlým ročníkům.

Krátká trasa, měřící 49 km, se přejmenovala na střední, nová, nejkratší trasa, měřila 26 km. Ta sloužila výhradně mladším jezdcům kategorie starší žáci, žačky (2002 – 2001), kadeti a kadetky (2000 – 1999).

Střední trasu zajel nejlépe Slovák Tomáš Višňovský (PROefekt Team), následoval jej Marek Rauchfuss (Kellys Bikeranch) a třetí skončil další Slovák Pavel Kuril (Arios Sportakus). Výborně si vedl také přerovský Petr Oravec, který celkově skončil jedenáctý.

Ve své kategorii mužů 17– 22 let mu dokonce patřila třetí příčka.

Nejkratší trasa nejvíce sedla Karlovi Sykorovi (ČS Specialized Junior MTB), stříbrnou pozici si vyjel Bruno Stoček (Bike 2000). Lukáš Kučera z Cyklosportu Chropyně do cíle dorazil jako třetí.

Mezi ženami se na nejdelší 93 km trati radovala z prvenství Pavlína Šulcová (Ghost Mitas). Tereza Rudolfová (Velocentrum Specialized) ovládla prostřední trať a nejúspěšnější mladou závodnicí šestnáctého ročníku Author Šela Marathonu byla věkem ještě žačka Michaela Bojková (Bike 2000).

Jaroš: Zbytek už byl krása

Mezi závodníky se objevila i „VIP" osobnost v dresu Author. Horolezec Radek Jaroš dojel celkově na 204. místě.

V jeho kategorii nad 50 let to znamenalo pěknou 13. pozici. Jediný Čech, který dobyl všech čtrnáct osmitisícovek, tak byl po dojezdu do cíle spokojený.

„Po dlouhé době jsem jel závod na kole. Absolvoval jsem operace na prstech u nohou, takže jsem nemohl ani pořádně běhat. Kolo je tedy jeden z dobrých způsobů přípravy. První polovina byla hodně trialová a obtížná. Jsem spokojený, na těžší pasáž trošku napršelo, takže to klouzalo a nedalo se přejíždět. Je pozitivní, že mě tam nikdo nemohl předjet," smál se známý horolezec.

„Spadl jsem jednou, chvilku jsem nemohl nahodit řetěz, ale nakonec se to povedlo a zbytek závodu to byla krása," dodal Jaroš.

„Ohlasy máme pozitivní. Měli jsme trošku slabší účast, asi o dvě stě účastníků méně než minule. Bude to hlavně kvůli termínové kolizi se seriálem závodů Kola pro život v Hustopečích. Nepřijeli někteří kvalitní sportovní závodníci, kteří jsou různě smluvně vázáni, a museli jet právě v Hustopečích. I tak byla konkurence veliká, účastníci předvedli skvělé výkony. Vítěz patří ke špičkovým českým maratoncům. Další změnou bylo, že tentokrát zvítězila značka Superior, tedy česká firma. Bylo to takovým oživením," pověděl Procházka.

Finále na Laguně

Celá akce vyvrcholila v neděli na přerovské laguně. Dětského Author Šela Marathonu se letos zúčastnilo 550 dětí.

„Finále se konalo v neděli na laguně, to bylo parádní. Přišlo 550 dětí. Rekord jsme nepřekonali, na vině asi byla úroveň závodu, rodičům to někdy přijde už moc „profi". Taky to mohlo být počasím nebo nezprovozněnou lávkou U Tenisu. Využili jsme nově objezd kolem laguny a měli jsme komfort s měřením časů díky skvělé technice, kterou jsme tentokrát měli k dispozici," přiblížil dění kolem nedělního závodu pro nejmenší Aleš Procházka.

Letošní ročník populárního závodů přilákal 1050 závodníků z deseti zemí. K tomu přičtěte 550 dětí a hned vám bude jasné, že akce se až na pár malých drobností do puntíku vydařila.

„Výsledkem je celkem 1600 spokojených závodníků. Měli jsme dvě zdravotní komplikace, jednu zlomeninu a jedno fyzické vyčerpání po dojezdu do cíle. Jinak třeba mechanici prohlásili, že měli nejméně práce za poslední léta. Vládly celkově naprosto ideální podmínky a už teď se těšíme na sedmnáctý ročník," uvedl na závěr hlavní pořadatel závodu.