Že je ve formě, to David Drštička ukázal už v samotném rozběhu na, který se běžel v sobotu. V něm si ze druhého místa zajistil přímý postup do nedělního finále a také si o pořádný kus opět vylepšil osobní rekord. Minulou sobotu v Ostravě běžel čtvrtku za 50,72 s - v Jablonci svůj výkon ještě posunul na 50,33 s a zaběhl druhý nejrychlejší čas napříč všemi běhy! Hodinu a půl před finále se ještě rozběhal na dvoustovce, kde rovněž usiloval o postup. Také v této disciplíně se mu to podařilo a díky času 22,62 s se vešel mezi osmičku finalistů.

V napínavém finálovém závodu na 400 metrů Drštička tahal až do úplného závěru a díky skvělému finiši se nakonec o prsa propracoval až na třetí místo. Tento úspěch podtrhl famózním časem, kterým se teprve jako druhý přerovský závodník v historii dostal pod 50 vteřin. Drštička tak posunul hned čtyři přerovská maxima (dorostenci, junioři, muži do 22 let i muži) až na skvělých 49,76 sekund. Rychlejší čas zapsal už jen Milan Horák v roce 1966, kdy mu na ručních stopkách rozhodčí naměřili 49,1 s.

Doslova několik minut před finále dvoustovky si David odskočil na stupně vítězů a pak se vydal do boje ještě jednou. Po náročné porci závodů ze sebe ještě vymáčkl čas jen dvě setiny nad osobním rekordem a na své konto přidal ještě skvělé šesté místo za výkon 22,51 s.

V TOP 10 TAKÉ ČEJNOVÁ, PÁTEK A MALIŠKA

Rovněž šesté místo vybojovala dorostenka Veronika Čejnová v trojskoku. Hned v první sérii se jí podařil dlouhý skok až na 11,32 m, kterým by si, nebýt podpory větru 2,5 m/s, vylepšila osobní rekord. Přes 11 metrů se Čejnová dostala ještě v páté sérii (11,11 m). Nejdelší pokus za povolené podpory větru zapsala až v samotném závěru, kdy jí jedenáctka o jeden centimetr odolala.

Čejnová startovala také mezi výškařkami. Na první pokus zdolala jak 154, tak 159 cm, ale mírně zaváhala na 163 cm, které zdolala na podruhé. Konečnou pro ni tentokrát byla výška 167 cm, přes kterou se zdárně nepřenesla a musela ukončit soutěž. Brala dělené osmé místo, ale právě ten jeden nezdar na 163 cm ji stál šesté místo.

Ve stejných disciplínách jako Čejnová se na mistrovství republiky nominoval na také junior Daniel Pátek. I jeho pobyt ve výškařském sektoru se ale omezil pouze na čtyři postupné výšky - dostal se přes 175, 181 i 187 cm a opravoval pouze jednou na 181 cm. Zastavilo jej až 193 cm, tedy jeden centimetr nad osobním a zároveň i jeho vlastním přerovským rekordem. Na této výšce se ale lámal chleba a stejně jako Pátek na ní skončilo dalších pět skokanů. Díky jednomu křížku na předchozích výškách Daniel zapsal dělené desáté místo. V trojskoku se mu nejlépe vydařil až třetí pokus, ve kterém dolétl do vzdálenosti 12,49 m a bral 13. místo.

Ale zpět na dráhu. V rozbězích na 400 metrů překážek se blýskl junior Rostislav Mališka, kterého vylepšení osobního rekordu na 55,18 s posunulo do finále. Mališka v něm ale bohužel nenavázal na svůj výkon z rozběhu a v čase 58,12 s obsadil solidní 7. místo.

Autor: Martina Koutňáková