ROZHOVOR

Jak jste se připravoval na sezonu?

Adam: Zimní přípravu ovlivnila skutečnost, že jsem se rozhodl jet sezonu na šestadvacetipalcovém, tedy horském kole.

Tato docela zásadní změna s sebou přinesla především ten fakt, že po dvaceti letech budu jezdit s kolem, které váží o dvě kila více, než na co byl můj organismus zvyklý.

Proto jsem se hodně zaměřil na silovou přípravu ve fit centru. Kondiční přípravu zajistil běh a doplňkový sport florbal, který hrajeme s bráchou závodně za rezervní tým Sokola Přerov.

Problém v zimní přípravě nastal v souvislosti s dodáním méhokola.Kdispozici jsem ho měl až na přelomu března a dubna, kdy do prvního závodu Mistrovství České republiky (MČR) zbýval pouhý měsíc.

Šlo o problém spíše psychického rázu, protože jsem měl obavy, zda si v tak krátké době na kolo a nový styl ježdění zvyknu.

Pavel: Pro uplynulou sezonu jsem použil osvědčený model přípravy z let předchozích.To znamená posilovna, běhání a florbal přes celou zimu, k tomu od února především silový trénink na kole v hale.

Jak dovolilo počasí, tak jsme s bráchou začali trénovat i venku na kamenech, letos to bylo někdy od konce března. Nicméně kondiční příprava probíhala i v průběhu celé sezony, ale už ne v takovém množství jako v zimě.

Od dubna se nejvíce času trávilo na kole. Vzhledem k tomu, že výsledky hned v úvodu sezony byly dobré, tak hodnotím přípravu jako úspěšnou.

Co jste si dal za plány před sezonou?

Adam: V MČR jsem se chtěl pokusit obhájit titul mistra v Elitě. Loni se obhajoba podařila, takže by to letos znamenalo získat třetí titul v řadě, tedy takový zlatý hattrick.

Na Mistrovství Evropy (ME) jsem se chtěl dobrým výsledkem zapsat proměv nové kategorii Expert a následně na Mistrovství světa (MS) bojovat o celkovou medaili.

Pavel: Před sezonou jsem si řekl, že se budu soustředit především na mezinárodní závody, protožemi bylo jasné, že kvůli diplomce a státnicím ve škole se nebudu schopen optimálně připravit na důležité jarní závody celoročního seriálu MČR.

Co se týče umístění, kterých jsem chtěl dosáhnout, tak můj plán před sezonou byl zhruba takový, že zkusím udělat vše pro to, abych se na ME umístil na stupních vítězů a na MS do pátého místa.

Co se podařilo a na co byste nejraději zapomněl?

Adam: Podařilo se mi relativně rychle se sžít s novým kolem, což bylo hodně důležité. Právě nad tímto faktem viselo před sezonou hodně otazníků.

Podařil se mi do puntíku splnit cíl pro mistrovství Evropy i světa. Nejraději bych zapomněl na zdravotní problémy, které musely asi celkem logicky po přechodu na těžší kolo přijít.

Určitě chci zapomenout na totálně „zmastěný“ dvojzávod MČR v Říčanechu Prahy, kde jsem se spíš máchal v tamním potoce než skákal po kamenech na kole.

Tyto dva závody byly zlomové v následné neobhajobě titulu mistra ČR, neboť se mi pak v celkovém pořadí bodově hodně vzdálili Vašek Kolář s Romanem Chvojkou.

Pak byl také nepovedený závod v Blansku, kde mě diváci také viděli spíše pod kolem než na kole, a zbytečně nervózní dopolední závod na Sport-lifu v Brně.

Když tak o tom přemýšlím, tak toho bylo taky docela dost.

Pavel: Určitě se mi podařilo naplnit výsledek na ME, nicméně po závodě jsem byl z bronzu trošku rozpačitý, protože jak na druhé, tak i na první místo mi chybělo opravdu minimum.

Dále si určitě cením toho, že se mi podařilo po nepovedeném úvodním závodě dvoudílného MS zachránit celkový výsledek (konečné 6. místo) kvalitním umístěním na druhém závodě v Japonsku.

Právě na nepříznivé okolnosti, kteréměpotkaly během úvodního závodu MS, bych chtěl nejraději zapomenout. Prasklýrám na mém kole, shánění náhradního kola v průběhu závodu, vymknutý kotník, to jsou faktory, se kterými závodění není zrovna příjemnou záležitostí!

Jste spokojený se sezonou?

Adam: Kdyby mi před sezonou někdo řekl, že se stanu mistrem Evropy, vicemistrem světa a druhým vicemistrem republiky, těžko bych mu věřil.

Ta spokojenost je maximální a tituly z obou mezinárodních soutěží jsou promě zadostiučiněním. Moc si jich vážím.

Pavel: Celkové hodnocení sezony je pozitivní. Především díky tomu, že jsem dokázal dobře zajet všechny klíčové závody.

Díky tomu patří tato sezona výsledkově k mým nejúspěšnějším. Mrzí mě však nevyrovnanost výkonů v průběhu celého roku a také to, že jsem se nedokázal častěji prosadit na stupně vítězů v jednotlivých závodech domácího mistrovství.

Jak bude vypadat příprava před novou sezonou?

Adam: Teď po tak dlouhé a náročné sezoně chce člověk na kolo zapomenout. Chce regenerovat a relaxovat. Ostrá příprava začne od nového roku.

Základ bude stejný jako minulý rok s tím, že příprava na kole začne hned od ledna.

Pavel: Model přípravy bude mít základ stejný jako v roce minulém. Více bych se chtěl zaměřit na dynamickou průpravu, která je základem pro výskok na kole.

Snad letos vyjde i běžkařské soustředění na horách. Konkrétní podobu přípravy ale dám dohromady až začátkem ledna, kdy budu znát kalendář akcí pro celý rok a možnosti pro přípravu.

S předsezonní přípravou jsem nikdy problémy neměl. Letos bych se chtěl spíše zaměřit na zkvalitnění tréninků v průběhu sezony.

A co cíle v roce 2008?

Adam: V tuto chvíli řeší mezinárodní biketrialová unie (BIU) určité změny pro rok 2008. Zabývá se i sloučením dvou nejprestižnějších světových kategorií Elite (pro 20“ kola) a Master (pro 26“ kola), kde působí profesionální jezdci.

Já jsem si svými letošními výsledky zajistil účast v této světové elitní skupině. Až tedy na základě verdiktu BIU bude možno stanovit konkrétní cíle pro mezinárodní soutěže.

Pro MČR bude mým cílem vybojovat jednu z medailí a především se taky úspěšně vypořádat s mladší nastupující generací závodníků.

Pavel: Mým prvořadým cílem je absolvovat ve zdraví celou sezonu a navíc tak, abych měl z ježdění i výsledků dobrý pocit.

Konkrétní výsledkové cíle je těžké si stanovit, protože člověk nikdy neví, v jaké forměse ukáže konkurence po zimní přestávce.

Předsezonní výsledkový cíl se tak může klidně stát lehce splnitelným nebo nereálným. Tohle tedy budu řešit až v průběhu sezony.

Ale mým dlouhodobým cílem je pořád se zlepšovat. Chtěl bych tedy ve všech soutěžích skončit lépe než v letošní sezoně, nebo ji minimálně dorovnat!

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika