více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 09. 11. 2017 v 08:00

ON-LINE: Snídaně s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem

Co nejvíce trápí lidi z Olomouckého kraje? A jak tyto problémy řešit? Na tyto otázky hledalo odpověď Setkání 
s hejtmanem.

 
09.11. 08:24

V salonku Clarion Congress Hotelu v Olomouci se scházejí první účastníci diskusního panelu. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk se již pozdravil s přítomnými hosty, zatím se neformálně debatuje v předsálí.

8269907
09.11. 08:38

K diskusním panelu zasedli Radim Kašpar, ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc, Milan Leckéši, předseda představenstva Agel a.s., Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, Filip Žáček, náměstek primátora města Olomouc
Robert Runták, podnikatel, filantrop.

Diskusi moderuje šéfredaktor Deníků na střední východní Moravě Martin Nevyjel.

V publiku sedí řada významných podnikatelů a osobností z regionu.

8269977
09.11. 08:47

Co lidi v Olomouckém kraji vlastně trápí a těší?

Hejtman Ladislav Okleštěk : Obyvatelé kraje zde žijí rádi proto, jak ten kraj vypadá. Je to krásný kraj od hor na severu až po nížiny na jihu. Je tu spousta nádherných památek, životní prostředí, příroda, je zde zkrátka pestro. Lidé mají zajištěnou dopravní obslužnost, dostanou se všude, i když třeba u kvality silnic je potřeba ještě přitlačit. Pokud se nám podaří ještě zlepšit úroveň dopravy, bude zde obyvatel ještě přibývat.

09.11. 08:49

Robert Runták na otázku proč má rád Olomoucký kraj odpověděl: Mám Olomoucký kraj a Olomoucko velice rád. Nikdy jsem se neodstěhoval, je potřeba, aby lidi zůstávali i tady a co si myslím, že je strašně potřebné, aby mladí lidé šli studovat do zahraniční, aby tam i pracovali a vrátili se sem a zkušenosti, které nabyli zase vrátili do regionu. Česká republika by se neměla uzavírat před světem a Evropou, což se dnes paradoxně trochu děje.

8269997
09.11. 08:53

Filip Žáček :Náš kraj má obrovský benefit v tom, že nabízí přírodní rozmanitost. Máme hory i úrodné nížiny, spoustu památek, to je naše velká výhoda. Centrální aglomerace Olomouce, Prostějova a Přerova nabízí spoustu možností k prožití spokojeného života. Jen v Olomouci je velká nabídka vzdělání, jsou zde dvě vysoké školy a i když se rezervy vždy najdou, máme co nabízet. Pokud bych měl vypíchnout to negativní, tak je to doprava. Nemyslím si, že by se nic nedělalo, stát, kraj i město Olomouc chtějí určitě investovat a situaci zlepšovat. Byl bych ale rád, kdyby se některé věci hýbaly rychleji. Třeba jako obrovský problém krajského města vidím chybějící východní tangentu. Dalšími problémy jsou nedostavěná dálnice či obchvat Přerova. Já ale doufám, že se vše pohne dopředu.

8269998
09.11. 08:59

Milan Leckéši: Lidem se tady dobře žije, protože tady chtějí žít a jsou asi i patrioti, jako my na Valašsku. Chtěl vyjádřit spíše přání, že lidé, pokud mají nějaký problém, třeba zdravotní, mohou se obrátit na zdravotnická zařízení a je jim poskytnutá vysoce kvalitní zdravotní péče.

8269996
09.11. 09:02

Radim Kašpar: Celý region považuji za velmi pestrý a krásný. Je tady podle mě velmi dobré místo pro život, máme tady velmi dobré kulturní a sportovní vyžití. Člověk se tady nenudí, má co dělat. Koncerty, divadla, nabídka je pestrá. Kraj je taky pestrý, na severu máme krásnou přírodu, region Hané má zase jiná pozitiva. Jsem přesvědčen o tom, že je tady bezpečno, alespoň já se tak cítím. Co se týká vzdělávacího, systému, sociálního a zdravotnictví, to je taky velmi dobré. Vždycky říkám, že se máme dobře a měli bychom bojovat s negativními náladami.
Problém číslo jedna a je absolutně nedostatek kvalifikovaných a nekvalifikovaných lidí pro práci. Taky nabídka kvalitních pracovních míst trochu pokulhává.

8269995
09.11. 09:06

Průmysl 4.0 a budoucnost Olomouckého kraje?

Radim Kašpar: Mé pojetí je hlavně o tom, že se procesy a výroba zejména digitalizuje, profesionalizuje, není to jen o robotech. Dostáváme se zejména z části, kdy se všechno řešilo na papírech, dostáváme se do online prostředí. Firmy jsou schopny hned vědět, co se děje a mohou hned reagovat. Co bych rád podtrhl, to je obrovský důraz zejména na digitální gramotnost, na online prostředí. Tady se vzdělávací systém bude muset razantně měnit. Mladí lidé jsou digitálně gramotní, ale pracují spíš na sociálních sítích, ale to jsou věci, které nelze uplatnit na trhu práce.
Jako hrozbu to nevidím, je to příležitost. Některé rutinní, fádní profese mohou zanikat, ale zároveň budou vznikat nové profese, které jsou postavené na znalostech online prostředí, technických věcech.

09.11. 09:15

Průmysl 4.0 a budoucnost Olomouckého kraje?

Robert Runták: Průmysl 4.0 bych nenazýval průmyslovou revolucí, ale je to věc nevyhnutelná. My jsme toho součástí a pokud nebudeme, tak možná 60% průmyslu můžeme do budoucna zavřít. Je nejvyšší čas se na tyhle věci soustředit. Nejlepší podpora, která by se mohla podnikatelům stát, je nekomplikovat jim život. Když je necháme trochu fungovat, ukážeme jim směr, tak si myslím, že v Česku je tolik šikovných lidí, kteří se trendu přizpůsobí. Češi jsou inovativní. Byrokracie a další věci, jsou ty, kvůli kterým ztrácí náladu.

8269993
09.11. 09:22

Milan Leckéši: Problém s lidskými zdroji je a velký. Jesenicko se nám podařilo po personální stránce stabilizovat, považuji to za malý zázrak, je to odloučený region. Jsou ale nemocnice, kde personál chybí a větší problém je u sester. Otevřeli jsme i vlastní školu, abychom vychovávali sestřičky. Je dlouhodobě neřešený problém. Jen přemisťujeme sestřičky z bodu A do bodu B, někde se dá větší náborový příspěvek nebo vstupní plat. Co se týče Olomouckého kraje jako celku, byť ten nedostatek je, tak to nemá vliv na poskytování peče. Mám jen oabvy, jak se to bude vyvíjet dál.

09.11. 09:26

Hejtman Ladislav Okleštěk k podpoře školství a průmyslu a k Průmyslu 4.0: Vnímám Průmysl 4.0 trochu jako marketingový produkt, nejsem příliš velkým příznivcem tohoto pojmu. Je třeba říct, že Olomoucký kraj podporuje aktivity směřující ke vzdělávání v technických oborech. Máme krajská stipendia pro studenty v těchto oborech, líbí se mi také aktivita podnikatelů ze Šumperska, kteří si vytvořili svůj vlastní stipendijní systém. Byl bych velmi rád, kdyby se v našem kraji podařilo vytvořit to, že studenti budou chodit na praxe do fabrik. Zaměstnavatelé si je budou tímto způsobem vytipovávat a postupně vychovávat. Ideální by bylo, kdyby si už ve třetích či čtvrtých ročnících středních škol tito studenti takto vydělávali třeba padesát procent své budoucí mzdy. Co se studia v zahraničí týká, určitě to je pro mladé lidi velmi pozitivní, hodně se naučí a získají zkušenosti, na druhou stranu jsem přesvědčený, že zde máme velmi dobrou a kvalitní nabídku školství, přestože nám chybí konkrétně technické směry. Máme zde opravdu nízkou nezaměstnanost, nepracují pouze lidé, kteří nemohou nebo nechtějí. Vnímám ale to, že budeme potřebovat kvalifikovanější pracovní sílu. Přicházejí k nám investoři, kteří se nezajímají jen o kvalifikované pracovníky, ale i o úroveň života. To spolu totiž souvisí. Pokud se tu bude dobře žít, budou sem přicházet i vhodní lidé."

8270049
09.11. 09:28

Radim Kašpar: Co se týká lákání zahraničních pracovníků k nám, smysl to má, ale je to jen krátkodobé řešení. Pod křídly HK ČR funguje i režim Ukrajina, jsme si kulturně blízcí, nicméně není to úplně optimální. Musíme se bavit o tom, jak to do budoucna řešit systémově.
O studium na středních odborných školách není takový zájem a my si musíme odpovědět, proč o to není takový zájem. Je to i o výchově v rodině. Technické profese pro řadu lidí znamenají černou práci, nemá to takový společenský statut. Nicméně to nekoresponduje s realitou, technické profese jsou zajímavé a dobře placené.
Zmiňoval jsem tady digitální gramotnost a vzdělávací systém o Průmyslu 4.0 ví a je otázka, jak dokáže reagovat. Lidově řečeno, bych vyhnal pedagogy do firem, učitelé mnohdy jedou ve svých zajetých kolejích, ale ne vždy je ochota pro sebevzdělávání.

8270047
09.11. 09:37

Hejtman k problematice odlehlejších lokalit kraje: Stálo by za úvahu vytvářet zde pobočky škol. Lidé by zde mohli studovat a pak v těchto regionech rovnou zůstat a působit. Co je ale konkrétně důležité třeba pro Jesenicko, které se stále vylidňuje, je zřízení sítě vysokorychlostního internetu, pomocí níž se dá pracovat i na místě pro firmu sídlící kdekoliv ve světě. Další důležitá možnost podpory je existence nižšího stupně vzdělání, než je třeba maturita. Pokud studenti nedosáhnou na vyšší stupeň vzdělání, tak nejsou nic. Měli by mít možnost získat třeba titul ošetřovatel a pak směřovat případně k vyššímu stupni vzdělání.

09.11. 09:38

Hejtman k tématu vzdělávání a zaměstnanosti: Není řešením vozit k nám davy lidí ze světa. Pokud přijedou kvalifikovaní pracovníci, kteří uspokojí potřebu zaměstnavatelů a třeba nám pomohou i s populační krizí, je to jen dobře. Nemyslím si ale, že bychom to neuměli zvládnout sami.

8270208
09.11. 09:48

Podnikatel a zakladatel Moravské vysoké školy Josef Tesařík se z publika obrátil na hejtmana s otázkou na podporu soukromých vysokých škol, kde vidí velkou slabinu v rozvoji vzdělanosti v regionu.

Ladislav Okleštěk: Dokud se nezmění legislativa v této oblasti, tak se nezmění nic. A stejně tak, pokud budou školy placené od počtu studentů a nikoliv od jejich úspěšnosti. Podepsal bych se pod to, že je potřeba snížit počet vysokých škol. Jenže není jak. Kvalita vysokých škol je odvislá od financí a pokud nezměníme financování, nezměníme nic.

8270326
09.11. 10:04

Robert Runták: Slovo podnikatel nemá ve společnosti úplně dobrý zvuk. Podnikatelé, soukromá sféra je základ ekonomiky a byl bych rád, kdybychom ten zvuk mohli vrátit.
ČR měla už jednou velmi nízkou nezaměstnanost. V roce 2008, půl roku před tím než vypukla evropská krize.
Byl jsem ve firmě v Lipníku nad Bečvou, která dělá zajímavý program a dováží šičky z Mongolska, platí jim 10 tisíc a pokud by jim dávali víc, nejsou konkurence schopní. Jsme na limitu výkonosti.

Myslím si, že lidé se k řemeslům postupně začnou vracet. Vzpomínám si na to, když jsem si v roce 2006 stavěl dům, platil jsem za zedníka 100 korun, dnes se platí 300. Kdybych byl mladý tak bych hodně uvažoval o tom, že budu dělat třeba instalatéra.

Obklopuji se mladými lidmi a priority této generace jsou jiné. Lidi si uvědomují, že peníze nejsou jediná hodnota, ale taky čas a kvalita života. Nejsou úplně připravení dřít od nevidím do nevidím. Něco je práce, ale cestování, volný čas, kvalita života nabývá na velké důležitosti. Takže si myslím, že je docela dobré s těmito lidmi v kontaktu.

8270203
09.11. 10:05

Hejtman k rychlosti oprav a staveb komunikací: 
Potřebujeme nutně zákon o liniových stavbách. Bohužel se nepodařilo novelizovat stavební zákon, například zakotvit do něj institut předběžné držby, který by zrychlil proces výkupu potřebných pozemků. Stavby ve veřejném zájmu zkrátka jsou, ať už někteří lidé tvrdí opak. Druhá věc je legislativa v oblasti veřejných zakázek. Postupně se nám ale daří v této oblasti dělat určité drobné kroky, které rychlost staveb zvyšují. Dokud však nebudeme mít legislativní možnosti, tak zásadnímu zrychlení nedojde.

09.11. 10:23

Filip Žáček k dvouleté přestavbě mostu u Bristolu:
Investorem akce je společnost Povodí Moravy. Jedná se o jednu z největších investičních akcí ve městě za poslední desítky let, přirovnal bych ji k bourání hradeb na konci 19. století. Určitě je to zároveň věc, která velmi zasáhne život obyvatel a návštěvníků města. Snažíme se připravit všechna opatření včetně funkčního systému objížděk tak, aby to co nejméně komplikovalo lidem život.

Rychlost realizace důležitých dopravních staveb?
Jako hlavní problém vidím zákon o veřejných zakázkách. Teď jsme finalizovali přípravu další etapy výstavby tramvajové trati na Nové Sady a nikomu bych ta jednání nepřál. Dokud se situace v tomto směru nezmění, tak se nezvýší ani rychlost realizace staveb.

8269998
09.11. 10:25

Robert Runták zdůraznil potřebu stavět na silných stránkách daného regionu či místa a do nich především investovat:
Kdokoli přijede ze zahraničí do Olomouce, strašně se jim město líbí, atmosféra, duch, památky, kultura. A to jsou ty přednosti. Nám, co tu žijeme dlouho to možná už nepřijde. Nebudeme Prahou, New Yorkem, ale potenciál tady je.
Třeba SEFO by nám hodně mohlo pomoct, přitáhne sem lidi. Olomouc je kulturní a historické město. Na tomto stavme.

8270323
09.11. 10:31

Řízená část diskuse skončila, účastníci nyní pokračují v neformálních debatách v předsálí.

Děkujeme za pozornost při sledování našeho on-line přenosu ze setkání s hejtmanem Olomouckého kraje. Tématům a problémům, které zde zazaněly se dále budeme věnovat. 

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE