Stačí se podívat před nádražní budovu, kde je sice mnoho stojanů na kola, ale bohužel zdaleka nestačí.

Navíc jsou pro cyklisty, kteří přijíždějí od Bečvy, umístěny trochu excentricky, proto kola přivazují přímo před nádražní budovu k dřevěným podpěrám relativně nově vysazených stromků, z nichž většina už uhynula, takže zbyly jen ty podpěry.

Rozhodně to nevypadá pěkně a pro návštěvníky města, kteří přicestovali vlakem nebo autobusem, to není vhodná reprezentace. Mělo by se něco udělat s uhynulými stromy a přidat stojany na kola – třeba přímo před nádražní budovu.

Kdysi tam bývaly, bylo to praktické a nevypadalo to špatně. Rozhodně stromy ověnčené koly jsou horším řešením! Přitom při posledních velkých dlažebních úpravách zde vzniklo tolik velkých ploch, že by nemělo být problémem situaci vyřešit ke spokojenosti všech.

Parádní cyklostezky městem vedou do Předmostí, nemocnice a Kozlovic, ke hřbitovu, do Přerovských strojíren a Henčlova a připravují se další, ale na Jižní čtvrť se trochu zapomíná.

Odtud se dostanete cyklostezkou do města pouze až do ulice Bří Hovůrkových. Dojet na kole z Jižní čtvrti na nádraží je dílem odvahy a nervů uprostřed zběsilé silniční dopravy.

Jinak jsou všude jednosměrky a chodníky. Když už se cyklista prokouše k autobusovému nádraží, tak ani zde není možnost vyhnout se naprosto přetížené dopravě na silnici.

Přitom jsou zde různé nedodlážděné ostrůvky a plochy, například před přechodem do Hypernovy. Taxikáři jsou na tom daleko lépe, četná parkovací místa pro ně rezervovaná po většinu dne zejí prázdnotou.

Bude-li se přebudovávat autobusové nádraží a realizovat „nesmyslný“ silniční průpich (řečeno slovy Zdeňka Jüttnera v jeho příspěvku v Přerovském deníku 14. prosince 2007), pak by se rozhodně nemělo zapomenout na vybudování cyklostezky směrem na Jižní čtvrť, která se v mnohém cítí zapomenutým světem Přerova.

Chybí zde přechody pro chodce na hlavní křižovatce u penzionu Na Jižní, kde chodník je utopen nejméně 20 centimetrů pod obrubníkem, takže zdolat jej s kočárkem nebo pro staršího obyvatele je docela sportovní výkon.

Člověk má někdy pocit, že se život zastavil, když se věci kolem nás nehnou k lepšímu.

A tento zdánlivý pocit umocňují i dvoje pouliční hodiny u nádraží, které zoufale stojí možná víc než rok! Jedny jsou přímo před nádražím, druhé v Kramářově ulici.

Kdo je asi obhospodařuje? Nešlo by je raději odstranit?

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika