„Byli jsme před lety na podobné soutěži v Čechách a řekli si, že bychom mohli tuto zkušenost přenést i k nám. Přivezli jsme závod ze západu a vyvezli ho zase na východ, na Slovensko. Koná se totiž také ve Zlaté u Bardějova,“ přiblížil starosta radslavického sboru Stanislav Jemelík.

Závod začal v sobotu odpoledne štafetou, při níž museli soutěžící sjet po tyči z věže, překonat několik překážek a po provazovém žebříku vylézt zase zpět. Další disciplínou byl požární poplach. Celé družstvo ulehlo ve spodním prádle na lehátka a na povel prošlo vyznačenou trať. „Cílem je, aby se v co nejrychlejším čase ustrojilo do výzbroje,“ popsal Petr Veselý ze Sboru dobrovolných hasičů v Radslavicích.

Hlavní část závodu odstartovala až ve večerních hodinách, kdy si týmy vyzkoušely simulaci zásahů přímo v terénu. Jejich úkoly se lišily. Jednotky v Oseku nad Bečvou třeba stavěly protipovodňové hráze, v Radslavicích zase vyklízely sklep. Nechyběl ani požární útok do kopce, slanění z cvičné věže a přesun po vodorovném laně na určenou vzdálenost.

V Prosenicích zase hasiči s pomocí člunu přepravovali materiál po vodní hladině a v Sušicích se jednotky snažily projít hořícím domem. „Všechny disciplíny se snaží simulovat skutečné zásahy hasičů, s nimiž se můžou setkat i v praxi,“ vylíčil Stanislav Jemelík. Jeho tým loni na Radslavské přilbě zabodoval a skončil jako první. Letos vybojoval pěkné třetí místo.