Z lagun, které se vytvořily po katastrofálních záplavách na mnoha místech Čech, budou odčerpávat vodu s pomocí velkokapacitního čerpadla. To si prošlo svou první zatěžkávací zkouškou už při povodních na Přerovsku před třemi lety.

„Stejná technika byla nasazena i v roce 2010, kdy se část Přerova ocitla pod vodou. Odčerpávali jsme tehdy v zaplaveném areálu teplárny, a protože se čerpadlo osvědčilo, město ho nakonec odkoupilo. Jeho výkon je 600 litrů za sekundu," přiblížil zástupce velitele Sboru dobrovolných hasičů v Přerově Petr Štěpánek.

Hasiči jedou do Čech i s další nezbytnou „povodňovou" výbavou. „Vezeme s sebou také motorový člun, svítilny a další nutné věci," upřesnil.

V devítičlenné skupině, která míří do Čech, jsou také tři profesionální hasiči. „Jako první pojedeme do Prahy – Chuchle, a potom zřejmě i do jiných míst, kde to bude nutné. Přizpůsobíme se aktuálním požadavkům," řekl vedoucí Integrovaného záchranného systému Arnošt Lenoch.

S odstraňováním následků katastrofy pomáhali v uplynulých dnech hned na několika místech také hasiči z Olomouce a Prostějova. „Osm lidí čerpalo v noci na pátek vodu z rozlehlé laguny v pražské zoologické zahradě a na stejném místě budou pokračovat i teď. Předtím zasahovali ve Zbraslavi," upřesnila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. V neděli vyrazí do Čech také psycholog, který bude pomáhat lidem, postiženým povodněmi, vyrovnat se s jejich následky.