Počet kolizí na silnicích bývalého přerovského okresu ve srovnání s rokem 2012 výrazně vzrostl. Zatímco předloni jich bylo 769, v loňském roce už 805. Následky ale naštěstí nebyly tak tragické.

„Předloni zemřelo na silnicích okresu jedenáct lidí, v minulém roce pak devět. O pět méně bylo i těžkých zranění – celkem šedesát," shrnul vedoucí přerovského Dopravního inspektorátu David Štěpánek.

Naproti tomu lehkých zranění bylo více. Zatímco v roce 2012 skončilo po bouračce v nemocnici s méně vážnými následky 214 lidí, loni jich utrpělo lehký úraz 227.

Příčiny bouraček?

Podle vyšetřovatelů, kteří zjišťují příčiny nehod, stojí za většinou z nich právě nesprávný způsob jízdy. „Je to překvapivý fakt, protože v minulosti se na nehodovosti mnohem výrazněji podílela rychlost," konstatoval David Štěpánek.

Nevěnování se řízení a nepozornost šoférů za volantem, ale také nedodržování odstupu za jiným vozem či přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého zavinily v roce 2013 dopravní kolizi hned v 503 případech.

Druhou nejčastější příčinou pak bylo nerespektování přednosti v jízdě, které způsobilo více než stovku nehod. Kvůli nepřiměřené rychlosti došlo „jen" ke 46 kolizím.

Nejčastějí místa nehod

A kde dochází na Přerovsku nejčastěji k haváriím?

„K místům se zvýšeným počtem nehod patří v Přerově dvě ulice – Velká Dlážka a Velké Novosady," upřesnil Petr Šenk z přerovského Dopravního inspektorátu.

V Hranicích je to pak třída ČSA a úsek silnice mezi Familiemi a Drahotušemi. Ke dvěma nehodám, při nichž se dva lidé těžce zranili a čtyři utrpěli lehký úraz, došlo loni také na nebezpečné křižovatce Na Horecku v Lipníku nad Bečvou.