Profesionální jednotka například minulé úterý vyjížděla do olomoucké zoo na Svatém Kopečku chytat malou opici.

„Na místo vyrazili hasiči-lezci, kteří po příjezdu zjistili, že mladý sameček tamarína vousatého je ve výšce asi patnácti metrů na smrku u pavilonu plameňáků a nechce dolů,“ nastínila mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

„Pomocí lanové techniky se jeden ze záchranářů vydal po smrku, na kterém byla opička, a jeho kolega šplhal po vedlejším stromě, aby na něj mrštné zvířátko nemohlo přeskočit. Když vylezli nahoru, opička seběhla po větvích na zem, kde ji hasiči začali chytat pomocí sítě. Podařilo se jim to během zhruba hodinovém zásahu,“ dodala.

Od den dřív jeli hasiči do Velké Bystřice nedaleko Olomouce, kde strčil malý chlapec prst do otvoru u zadních dveří autobusu o průměru asi čtrnáct milimetrů. „Pomohla až rozbrušovací pila. Hasiči po vytažení prstu chlapce odvezli na ošetření,“ sdělila Hacsiková.

Minulou neděli zase operační středisko dostalo večer zprávu, že na výpadovce z Hranic ve směru na Ostravu hoří nákladní automobil. „Na místo vyrazili profesionální i dobrovolní hasiči z Hranic, kteří po příjezdu zjistili, že v hořícím voze s přívěsem je pět cirkusových šelem – čtyři lvi a jeden tygr,“ popisovala Hacsiková.

Hasiči oheň zlikvidovali, zvířatům naštěstí plameny ani zplodiny nijak neublížily. Auto začalo hořet kvůli brzdám. „Řidič zjistil, že se zasekly, a tak na rovném úseku zastavil. Když vystoupil, šel už od kol dým a pak i plameny,“ popsala událost Anna Poláchová, spolumajitelka cirkusu Alex. „Ihned jsme přivolali hasiče a musím je pochválit za jejich pohotovost,“ dodala.

Předminulý víkend v noci na neděli zase vytahovali v Oseku nad Bečvou psa, který spadl do tři metry hluboké jámy poblíž sloupu. Záchranná akce se podařila. To prostějovští profesionální záchranáři vyrazili v neděli večer na pomoc muži, jemuž zůstaly prsty ve štípačce na dřevo.

„Po příjezdu hasiči zjistili, že dotyčný už měl ruku vytaženou a byl v péči lékařů. Členové jednotky pouze pomohli s naložením zraněného do sanitky a vrátili se na základnu,“ popsala Hacsiková.

Zásahy: prstýnky a dětská zvídavost

O netradiční zásahy neměli hasiči v Olomouckém kraji v posledních měsících rozhodně nouzi. Hned třikrát vyjížděli kvůli prstýnku. Ve všech případech je přivolali na pomoc zdravotníci z olomoucké fakultní nemocnice.

„Poprvé se jednalo o devítiletou holčičku. Na prostředníčku měla dvojitý kroužek z chirurgické oceli a nemohla jej sundat,“ uvedla mluvčí. Hasiči pomocí malé brusky kroužky nařízli, jehlovými pilníky dopilovali a rozevřeli. Dívenka vyvázla bez zranění stejně jako později paní na jednotce intenzivní péče a třiadvacetiletý mladík. Oběma natekly kvůli zdravotním komplikacím prsty a prstýnky je doslova zaškrtily.

Profesionální jednotky čas od času zaměstnává dětská zvídavost. V Litovli museli záchranáři vyprošťovat devítiletou holčičku, která strčila nohu do stojanu na kola a nemohla ji vyndat.

„Hasiči proto pomocí vyprošťovacího nářadí roztáhli stojan a dívce nohu vytáhli,“ vyprávěla Hacsiková.

Devítiletý klučina z Přerova zase strkal prsty do poštovní schránky, kde mu uvízly. Záchranáři schránku rozstříhali nůžkami na plech, aby ho vysvobodili.

Ještě dobrodružnější akci zažili hasiči na okraji Lipníka nad Bečvou. Devatenáctiletý pejskař se rozhodl, že se svým čtyřnohým miláčkem přejde řeku po splavu. Jenže uprostřed vodního toku dostal strach. „Zůstal sedět pod jezem a čekal na záchranu,“ konstatovala Hacsiková. Kvůli záchranné akci museli hasiči dokonce přivolat muže obsluhujícího jez, aby snížil hladinu řeky.