„Nejčastěji se setkáváme se šoféry, kteří nadýchají přes jednu promile, ale i více. Takové případy předáváme policii jako trestný čin," popsal zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Jak ukazuje praxe strážníků, dělá alkoholové opojení s řidiči doslova divy. Nedávno zadržela hlídka devětadvacetiletého muže, který křižoval ulicemi Přerova.

„Mířil po ulicích Ztracená a Svisle a nakonec přejel obrubník a zaparkoval na travnaté ploše u restaurace poblíž hřbitova. Snažil se utéct, ale strážníci ho chytli a skončil v poutech," popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Dechová zkouška u něj naměřila 1,89 promile alkoholu.

Jen v červnu řešili policisté sedm nehod, které zavinil alkohol, v červenci jich bylo dokonce dvanáct. Opilých řidičů zastavili během letních měsíců čtrnáct a pět šoférů usedlo za volant pod vlivem drog.

Vletěl do stromu, zranil těžce spolujezdce

Nezodpovědní řidiči přitom často způsobují svým jednáním doživotní trauma těm nejbližším. Přes jednu promile naměřili policisté osmnáctiletému mladíkovi, který způsobil v polovině července vážnou dopravní nehodu na silnici mezi Domaželicemi a Prusy.

Šofér vjel ve velké rychlosti do zatáčky a jeho auto skončilo v příkopu. Nabouralo do stromu a pokračovalo dál do pole, kde narazilo do lana upínáku chmelnice. Při nehodě se těžce zranil devatenáctiletý spolujezdec, s lehkým zraněním vyvázly dvě šestnáctileté dívky a zraněný byl i viník nehody.

SOUVISEJÍCÍ: Opilý mladík vletěl do stromu, spolujezdec se težce zranil

Opilí riskují i motorkáři, cyklisté a chodci

V podroušeném stavu vyrážejí do ulic nejen řidiči aut, ale i motorkáři a cyklisté. Výjimkou nejsou ani chodci, kteří se v opilosti připletou pod kola auta. Sedmačtyřiceti­letého hazardéra, který proháněl v ulicích motocykl Jawa Pionýr, zadržela v červenci hlídka v Kojetíně.

„Jezdil bez ochranné přilby a neměl ani řidičské oprávnění. Při zkoušce na alkohol nadýchal 2,32 promile," přiblížila mluvčí. Muž je nyní podezřelý z ohrožení pod vlivem návykové látky.

Proč lidé holdují alkoholu v létě více než obvykle?

Díky dovoleným a prázdninám mají větší chuť posedět si s přáteli na zahrádkách restaurací až do nočních hodin. Policisté se proto na alkohol za volantem pravidelně zaměřují během dopravně – bezpečnostních ak­cí.

V Olomouckém kraji se taková uskutečnila ve dnech od 13. do 15. července. „Hlídky se zaměřily na dodržování pravidel silničního provozu, požívání alkoholických nápojů a drog, technický stav vozidel, kontrolu dokladů a dodržování rychlosti," shrnul krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Policisté podle něj prověřili na 3182 vozidel. „Celkem jsme zjistili 508 přestupků a uložili 423 pokut. Pětaosmdesát přestupků jsme postoupili správním orgánům příslušných městských úřadů," upřesnil. Během zátahu zadrželi také deset opilých řidičů a jednoho, který byl pod vlivem drog.