Při nehodě, která se stala nedaleko Bělehradu, se zranilo pět lidí, z toho tři těžce. V jakém psychickém stavu se po prožité události vracela zpět domů zbývající část osádky autobusu?

Lehce zranění cestující byli ošetřeni v místní nemocnici – naštěstí ale neměli vážnější následky. Někdo si stěžoval na bolesti ruky, jiný třeba zubů. Jedna paní měla zase ruku v sádře. Všichni ale chtěli jet domů a zajít ke svému lékaři. Po psychické stránce to nesli statečně.

SOUVISEJÍCÍ: Autobus přerovské cestovky boural v Srbsku, tři těžce zranění

Máte aktuální informace o tom, jak se daří lidem, kteří museli být s těžkým zraněním hospitalizováni v nemocnici v Bělehradě?Autobus s klienty přerovské cestovní kanceláře Rialto travel havaroval 15. července na dálnici v Srbsku

Ve velmi vážném stavu je podle mých informací pouze jeden člověk, který je stále v bezvědomí. Jedna pacientka má něco s obratlem nebo plotýnkou a dostala zpevňovací krunýř. Ta by měla být během dvou dnů také převezena do Česka. Řidič autobusu utrpěl zlomeninu, a pokud vím, už normálně komunikuje. Mluvil se svou rodinou, která ho byla v nemocnici navštívit. V jeho případě se ale zatím neví, kdy se vrátí do republiky.

Jak jste se za takto dramatických okolností domlouvali s tamními úřady?

Spolupráce s policií i úřady proběhla velice dobře. Snažili jsme se hned po příjezdu do Srbska o naše lidi postarat. S pomocí naší velvyslankyně v Bělehradu jsme jim zaplatili hotel nedaleko místa nehody, ve kterém mohli až do odjezdu odpočívat. Potom jsme je převezli do České republiky a v nočních hodinách postupně rozvezli až do místa jejich bydliště.

Podle srbské policie nehodu nezavinil řidič autobusu. Máte už podrobnosti k výsledkům šetření?

Byla to nešťastná událost, kterou nemohl řidič našeho autobusu ovlivnit. Navíc máme zatím nepotvrzené zprávy o tom, že šofér kamionu, jenž nehodu zavinil, měl být údajně pod vlivem psychotropních lá­tek.Autobus s klienty přerovské cestovní kanceláře Rialto travel havaroval 15. července na dálnici v Srbsku

Zažili jste někdy v minulosti nehodu s tak vážnými následky, nebo je to pro vás první trpká zkušenost?

Za celou třiadvacetiletou historii naší cestovní kanceláře je to první taková událost. Nic takového se nám nikdy nestalo.

Odkud pocházeli cestující a byl někdo také z Přerova?

Přímo z Přerova ne. Štěstím v neštěstí bylo, že v autobuse cestovalo jen málo lidí, protože druhá, mnohem větší polovina, odletěla z Istanbulu letadlem. Protože se nehoda stala v noci, lidé v autobuse leželi na sedadlech, takže je nezranily kusy skla a dřeva, které tam létaly. Samozřejmě, že otlučení jsou, ale není to nic vážnějšího. Nejhůře to bohužel odnesla přední část autobusu, ve které seděli řidič a průvodce.

Pracuje srbská policie i s verzí, že by řidič autobusu situaci podcenil a kamion na cestě přehlédl?

Řidič, který seděl za volantem autobusu, je jedním z našich nejlepších. Zná dobře dopravu na těchto trasách, protože jezdí už dlouho. Je to profesionál, který za volantem strávil desítky let. Rozhodně není ani starý, aby trpěl nějakou únavou. Jednalo se navíc o zájezd, kdy měli lidé ubytování na jednom místě plus noclehy po cestě navíc. S prohlídkami a výlety. To znamená, že řidiči byli na cestu odpočatí a měli dostatek času na to, aby se mohli vyspat. Za nehodu tedy rozhodně nemůže únava.

Prověřovala srbská policie i technický stav autobusu?

Ano a zjistila, že byl v pořádku. Na zájezd do Turecka bychom neposílali žádné starší vozidlo.