Zápas pražských klubů Sparty a Slavie je už rozebrán do mrtě. Pochody fandů, dělobuchy v hřišti, rvačka kapitánů, nehezké nápisy na tričkách, rvačka diváků po zápase… Někdo se nad tím pozastavuje, jiný říká, že to k vypjatému boji patří.

Položme ale otázku trochu jinak. Je taková fotbalová kultura normální? Je normální ji takto předvádět dětem? Nejde ani tak o potyčky, ty se občas semelou. V Česku jsou tolerována sprostá slova a urážky. V probíraném utkání přišli stoupenci v tričkách s nápisem Sparta je povětrná žena. Samozřejmě to nebylo napsáno takto rozverně. Pro povětrnou ženu bylo užito nejošklivějšího synonyma, které je zároveň sprostou nadávkou.

Luboš Palata
Slovensko proti Bratislavě. Venkov ze zklamání volí Fica

Sparťanští fandové zas pokřikovali hloupě a hanebně Slavia Jude.

V lize jsou trpěny rasistické nadávky i jinde. Něco, co je v civilizovaném světě nemyslitelné. Skalní fandové vytvářející takzvané kotle a páchající nepravosti jsou kluby hýčkáni. Vypjaté zápasy pak musí hlídat desítky i stovky policistů.

Nikdo nebyl zabit a pokud je známo ani těžce zraněn. Tak co se vlastně stalo, může člověk rozhodit ruce. Vášně přece k fotbalu patří. Copak není sport mírovou náhražkou války?

Spokojit se s takovým vysvětlením by bylo pošetilé. Mnohem tvrdší sport, než je fotbal, ragby, je spojen s úplně jiným chováním diváků, hráčů i rozhodčích. Pravidly povolené bitky probíhají v atmosféře gentlemanského přátelství.

Kateřina Perknerová
Spor o učebnici dějepisu a řeči o nové totalitě

Namítnout, že fotbal je něco jiného a děje se to všude, jsou liché. V západoevropských zemích byly problémy s chuligány a rowdies. Vyřešily je většinou tvrdě. Rychlé soudy, zákazy vstupu do hlediště. Z kopané se stalo to, čím by měla být, slavnostní a emocionální podívanou pro celé rodiny.

Měli bychom začít například tím, že by sprostí a rasističtí diváci byli okamžitě vyvedeni ze stadionu.