VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PŘEROV

Město Přerov leží na řece Bečvě. Svou zeměpisnou polohou je křižovatkou cest a srdcem Moravy. Osídlení lokality sahá až do pravěku, o čemž svědčí světově známé archeologické naleziště Přerov – Předmostí. Nejstarší písemná zpráva o Přerově pochází z roku 1141. Na královské město byl Přerov povýšen v roce 1256 Přemyslem Otakarem II. Později se Přerov stal na dlouhou dobu sídlem rodu Pernštejnů a Žerotínů. Přerov je také právem nazýván městem Blahoslavovým a Komenského, nejvýznačnějších osobností jednoty bratrské.

Meopta truchlí za Paulem Rausnitzem

„Opustil nás blízký člověk. Stal se naším vzorem. Ukázal nám, jak se dá propojit tvrdá práce s lidským a laskavým přístupem. Statečnost a odvaha, lidskost a spravedlnost. To jsou hodnoty, které mu byly vlastní.“ Tak zní jeden ze vzkazů Paulu Rausnitzovi v kondolenční knize, umístěné na recepci u hlavního vstupu do firmy Meopta.

Hudboslovení je v půlce, příští připomene samet

Stovky posluchačů si letos našly cestu na minifestival hudby a slova s názvem Hudboslovení, který v Přerově každý rok zpestří podzimní kulturní kalendář. Tento rok doslova láme rekordy - koncert slovenské šansoniérky Szidi Tobias si nenechalo ujít dvě stě padesát lidí, stejný počet návštěvníků přilákala i česká kytarová legenda Michal Pavlíček s kapelou Čomeband.

Nový primátor Měřínský: Je lepší méně slibovat a víc udělat

V přerovské politice není novou tváří a jako náměstek primátora pro finance ukázal, že snížit zadluženost města není nereálným snem.

V Přerově uctí válečné veterány

Oběti válečných konfliktů uctí v neděli 11. listopadu přesně v 11 hodin na náměstí Františka Rasche v Přerově zástupci města, policie, Konfederace politických vězňů, Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy a dalších organizací.

Chcete strávit pohádkové odpoledne se svými dětmi? Zkuste Pyšnou princeznu

Nejmenší návštěvníci se mohou těšit už v sobotu 10. listopadu na muzikálové zpracování slavné české pohádky Pyšná princezna. Pohádku s písničkami přiváží do Městského domu v Přerově Divadelní společnost Julie Jurištové.

Ewa Farna vystoupí v měšťáku, lístky ještě jsou

Známá rocková a popová diva Ewa Farna, která si podmanila publikum celou řadou hitů, přijede už příští týden ve středu 14. listopadu do Přerova.

Udělejme čáru a bavme se, co dál, řekl v Dluhonicích Babiš

Udělejme tlustou čáru za minulostí a bavme se o kompenzaci za špatně vyprojektovanou dálnici. S takovým vzkazem přijel do Dluhonic u Přerova český premiér Andrej Babiš, který se v úterý odpoledne zúčastnil besedy s místními obyvateli. V sále sokolovny nechyběl ani šéf ekologických aktivistů Děti Země Miroslav Patrik a dva šéfové z Ředitelství silnic a dálnic - Jan Kroupa a David Fiala.

Další střípek v boji proti povodním. Město pořídilo kontejner na zábrany

Protipovodňové mobilní hrazení, které má při zvýšení hladiny řeky Bečvy zabránit rozlití toku, pořídilo město Přerov před více než rokem. Až do dnešního dne ale zábrany neměly pevné místo pro uskladnění a hasiči by tak v případě ohrožení měli problém je na nábřeží co nejrychleji dopravit.

V bezvědomí na chodníku, tak skončil mladík v Přerově. Navíc mu ukradli psa

V bezvědomí zůstal ležet na chodníku třiadvacetiletý mladík, kterého v sobotu po desáté hodině večer napadl před restaurací v ulici Velká Dlážka v Přerově neznámý útočník.

Příběh Dámy z Hlinska možná jednou obletí svět

Tajemná Dáma z Hlinska - žena, která žila před více než pěti tisíci lety v pravěké osadě na Přerovsku, a jejíž život je opředen řadou mýtů, se možná někdy v budoucnu stane inspirací pro filmaře, podobně jako legendární ledový muž Ötzi. Jejich příběhy se teď potkaly na unikátní výstavě, která začala ve čtvrtek v Muzeu Komenského v Přerově.

Noční můra řidičů jménem Kratochvílova ulice skončila

Řidiči se mohou dostat konečně do centra města jinak, než neustálým objížděním Kratochvílovy ulice. Náročná rekonstrukce silnice, která trvala od dubna až do konce října, totiž před pár dny skončila. Obchůdky v centru Přerova už měly díky vleklým opravám namále a někteří prodejci hlásí až padesátiprocentní propad tržeb.

Žaloba na neplatnost voleb zamítnuta, Kouba i Prachař jsou Přerované

Krajský soud v Ostravě s pobočkou v Olomouci neuznal žaloby na neplatnost voleb, které podala krátce po zveřejnění výsledků komunálního klání jedna z přerovských občanek. Tvrdila, že dva přerovští zastupitelé - Petr Kouba z ODS a Antonín Prachař (STAN) mají trvalý pobyt v Přerově, ale fakticky žijí jinde. Krajský soud jí nedal za pravdu.

Město hledá využití pro budovu školy v Palackého ulici

Využití pro historickou budovu v Palackého ulici, ve které ještě do června letošního roku sídlila soukromá škola, hledají přerovští radní. Firma, jež školu vlastní, totiž z důvodu značných provozních nákladů přesunula své aktivity jinam. Město nyní intenzivně jedná o dalším využití objektu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který má zájem přemístit sem některá svá pracoviště.

V Přerově už nebudou brát lidi z "pracáku" na zimní údržbu

Přestože jsou zatím posypové stroje v garážích, cestáři a pracovníci technických služeb se intenzivně připravují na zimu.

V Přerově uctili vznik samostatného státu

Položením věnců a kytic u pamětní desky na Masarykově náměstí si Přerované připomněli sté výročí vzniku samostatného Československa. Uctít tento významný den dorazily i přes nevlídné počasí desítky lidí a s proslovy vystoupili zástupci Sokolské župy Středomoravské-Kratochvilovy, primátor města Vladimír Puchalský nebo senátorka Jitka Seitlová.

Jak se rodila republika v Přerově?

Jediný dochovaný snímek slavných dní, který se objevil i na výstavě Stoletá republika v Muzeu Komenského v Přerově, pochází ze 29. října 1918. Dnešní Masarykovo náměstí v Přerově zaplnily stovky lidí a euforie ze vzniku samostatného Československa se rychle přenesla i do ulic.

ARO v Přerově získalo nové přístroje za čtyři miliony

Moderní vybavení pro anesteziology pořídila přerovská nemocnice. Přístroje za 4,25 milionu korun už v těchto dnech pomáhají pacientům i zdravotnickému personálu nejen na operačních sálech, ale i lůžkovém oddělení anesteziologie a resuscitace (ARO).

Přerov žije jazzem

Třídenní jazzový svátek, který každoročně hostí světové hvězdy tohoto hudebního žánru, odstartoval ve čtvrtek v Přerově. Pětatřicátý ročník slibuje hudební lahůdky - už v pátek se mohou posluchači těšit na skvělého baskytaristu Victora Wootena a vokální skupinu The Manhattan Transfer, v sobotu je čeká americká kapela Chris Minh Doky& The Nomads s bubenickou legendou Davem Wecklem.

Mladá žena na nádraží stoupla muži na krk, pak jej oloupila

K incidentu dvou známých, kteří se pohádali ve čtvrtek večer na přerovském autobusovém nádraží, vyjížděli policisté. Slovní rozepře mezi sedmadvacetiletou ženou a šestačtyřicetiletým mužem vygradovala útokem.

Soud začnel rozplétat tragický útok psa na dítě v Předmostí

Okresní soud v Přerově začne příští týden rozplétat okolnosti tragického případu, který se odehrál loni mezi vánočními svátky v bytě v Předmostí. 

Přírodní koberec v Přerově připomíná sto let republiky. Podívejte se

Z šišek, jablek, listí a kaštanů vytvořili ve středu studenti Gymnázia Jakuba Škody, ale i děti ze základních a mateřských škol nevšední přírodní koberec na Masarykově náměstí v Přerově. Hlavním motivem originálního obrazce se letos stalo výročí sto let vzniku samostatné republiky.

Podepsáno. Koaliční dohoda v Přerově je na světě

Koaliční dohodu o povolební spolupráci podepsali v pátek v Přerově lídři tří subjektů - hnutí ANO, ODS a KDU-ČSL s TOP 09. Obsahuje konkrétní body, na které by se chtěla budoucí radniční koalice zaměřit. Prioritou je doprava a dokončení strategických staveb, které ulehčí řidičům i životnímu prostředí.

Pochybnosti o bydlišti přerovských zastupitelů. Soud řeší žalobu na volby

Dvě žaloby na neplatnost voleb řeší nyní Krajský soud v Ostravě s pobočkou v Olomouci.

Hudboslovení v Přerově láká na Michala Pavlíčka i Szidi Tobias

/PROGRAM FESTIVALU/ Koncert legendárního rockového kytaristy Michala Pavlíčka, ale i bluesmana z Louisiany Jimmyho Bozemana nebo slovenské zpěvačky Szidi Tobias nabídne sedmnáctý ročník minifestivalu hudby a slova s názvem Hudboslovení.

Ulice v Přerově získají nové osvětlení, přibude 36 stožárů

Nových stožárů veřejného osvětlení se dočkají některé ulice v Přerově - Dluhonská, Na Hrázi, Malá Tratidla, U Strhance a Svépomoc I, II a III. Na trase dlouhé téměř kilometr a půl se objeví celkem třicet šest nových stožárů veřejného osvětlení.

Obyvatelé ulice Velké Novosady: Kvůli hluku nemůžeme spát

Důchodce Zdeňka Mlčocha, který bydlí v panelovém domě u frekventované silnice v ulici Velké Novosady v Přerově, probudí i několikrát za noc dunění kamionů.

V okolí Laguny rejdila strašidla. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Kdo má pro strach uděláno, ten si to v pátek večer zamířil na přerovskou Lagunu. Na návštěvníky tu čekali vodníci, čerti, upíři, víly, obři, bezhlavý rytíř, hejkal, bíla paní a další bytosti. Konaly se tam už tradiční Strašidlácké hrátky. Akce se zúčastnily stovky lidí, především rodiče s dětmi.

Radary v Přerově splnily účel, řidiči se krotí

Rychlost řidičů, projíždějících místními částmi Přerova Lýsky, Lověšice a Kozlovice, střeží od září radary.

Den pro duševní zdraví navštívily v Přerově desítky lidí

Duševní onemocnění je i v dnešní době tabuizovaným tématem, o kterém se otevřeně nemluví. Zbavit veřejnost předsudků se snaží každý rok v říjnu Den pro duševní zdraví, který pořádá obecně prospěšná společnost Duševní zdraví ve spolupráci s přerovským Psychosociálním centrem. Na letošní ročník zamířily ve středu do Galerie Přerov desítky lidí.

Překvapivý výtěžek! Kabelkový veletrh v Přerově táhnul

VIDEO / Charitativní Kabelkový veletrh Deníku hostila v úterý 9. října od 10 do 17 hodin nákupní Galerie Přerov.

V Přerově začala stavba hasičské zbrojnice. Podívejte se

Na zelené louce vyroste nová požární stanice přerovských profesionálních hasičů, kteří se už řadu let tísní v nevyhovujících prostorách někdejšího činžovního domu v ulici na Šířavě. Na základní kámen budovy zbrojnice poklepali v pondělí olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, přerovský primátor Vladimír Puchalský, krajský šéf hasičů Karel Kolářík i zástupci zhotovitelské firmy Zlínstav.

AKTUALIZUJEME

O vládě Přerova zřejmě rozhodne třicet procent

Přestože první den komunálních voleb v Přerově sliboval hojnou účast, podle členů okrskových komisí zřejmě o budoucím složení městského zastupitelstva rozhodne jen třicet procent lidí.

Zákaz odebírání vody z toků končí

Zákaz nakládání s povrchovými vodami, který kvůli dlouhotrvajícímu suchu vyhlásil 7. srpna přerovský magistrát, po dvou měsících končí.

V Přerově odhalili pamětní desku obětem z řad četnictva

Vladimíra Šulcová ze Zábřehu na Moravě je vnučkou jednoho z četníků, které popravili nacisté na sklonku druhé světové války. Její dědeček František Vitásek byl popraven za účast na Přerovském povstání 2. května 1945 na střelnici v Olomouci - Lazcích. Devíti hrdinům - četníkům, kteří se za války zapojili do odbojové činnosti, odhalili ve čtvrtek pamětní desku na nároží policejní budovy U Výstaviště v Přerově.

Další budova v Přerově má narušenou statiku

Už druhá budova v majetku města, která slouží dětem, má podle odborníků narušenou statiku. Po objektu Mateřské školy U Tenisu, ze kterého se museli v září přestěhovat předškoláci do náhradních prostor, se problémy vyskytly také ve Středisku volného času Atlas a Bios v Žižkově ulici.

Masarykovo náměstí pokryje koberec z listí, šišek a dýní

Barevné listí, kaštany, dýně, šišky, ale i šípky či plody ovoce a zeleniny pokryjí ve středu 24. října přerovské Masarykovo náměstí. Pestrobarevný koberec z přírodních materiálů vznikne díky šikovnosti a fantazii Přerovanů a do jeho tvorby se může zapojit každý. Nejvíce tato akce každoročně láká mateřské a základní školy.

Životní prostředí v Přerově? Radní dostali 3-

Nelichotivá trojka, lepší čtyřka. Takovou známku by dali Přerované radním za čtyřletou snahu zlepšit kvalitu životního prostředí.

Do krytu! Přerovanům se otevře protiatomová pevnost pod kinem

FOTOGALERIE / Lidé budou mít možnost si vůbec poprvé prohlédnout protiatomový kryt v kině Hvězda. I dnes je funkční.

Prezidenta vítaly v Přerově červené trenýrky i aplaus fanoušků

VIDEO / FOTOGALERIE/ Červené trenýrky, ale i cedule s nápisem „Stop totalitě“ vítaly v úterý vpodvečer prezidenta Miloše Zemana na Masarykově náměstí v Přerově. Atmosféra na mítinku byla bouřlivá a na závěr se do sebe příznivci i odpůrci prezidenta bez okolků pustili. Jedna z fanynek Miloše Zemana neudržela emoce na uzdě a roztrhala ceduli s nápisem „Běž domů, Zemane“.

V Přerově otevřeli nové dopravní hřiště. Už na něm řádily děti. Podívejte se

Moderní dopravní hřiště, na kterém si mohou malí cyklisté vyzkoušet své řidičské dovednosti, se v pondělí dopoledne slavnostně otevřelo veřejnosti. Nachází se v areálu Střediska volného času Atlas na Žižkově náměstí v Přerově a využívají ho nejen děti ze zdejších základních a mateřských škol, ale i ze širokého okolí.

Houbaři se mohou těšit na tradiční výstavu v Přerově

Rozmanité druhy hub - od praváků přes choroše až po některé unikátní kousky - mohou obdivovat návštěvníci tradiční výstavy hub v klubu Teplo na Horním náměstí, která se letos v Přerově koná už po jednadvacáté. Přístupná bude v pátek 21. září od 9 do 19 hodin a v sobotu 22. září od 9 do 17 hodin.

Prezident Zeman dorazí do "svého" Přerova, zastaví se i na náměstí

Dva dny se zdrží český prezident Miloš Zeman během návštěvy Olomouckého kraje na Přerovsku.

Kolbiště zemědělské školy ožilo závody v parkurovém skákání

/FOTOGALERIE/ Závody v parkurovém skákání přitáhly v sobotu do areálu Střední zemědělské školy v Přerově milovníky koní a jezdeckého sportu. Stovka účastníků soutěžila v několika kategoriích - začínající jezdci zdolávali dopoledne překážky o výšce 70 a 80 centimetrů, o Cenu města Přerova pak odpoledne bojovali ti, kteří zvládli parkur stupně „L“ o výšce 120 centimetrů.

Restaurace v Měšťáku změní provozovatele. Do teď byla ztrátová

Restaurace v jediném kulturním stánku v Přerově - Městském domě - je už dlouhá léta ztrátovým podnikem. Přestože se nachází přímo v centru, město na její provoz dlouhodobě doplácí. Radnice teď proto kývla na možnost změnit provozovatele a jedná o tom, aby od ledna příštího roku teplé obědy i rezervace akcí v salonku zajišťoval hotel Jana.

Poctu Lubomíru Plevovi vzdají uznávaní harmonikáři

Čtyřnásobný mistr světa ve hře na foukací harmoniku Lubomír Pleva je osobností, na kterou se v minulých letech trochu pozapomnělo. Dvacáté výročí jeho úmrtí si ale Přerov připomene s velkou slávou, a to koncertem v Městském domě, který má být poctou legendárnímu harmonikáři. Uskuteční se v neděli 16. září a na pódiu se vystřídají známí čeští hudebníci, kteří tento nástroj ovládají se stejnou lehkostí a bravurou.

Mateřinka U Tenisu zůstane zatím zavřená

Děti z Mateřské školy U Tenisu v Přerově, které musely být evakuovány z budovy kvůli narušené statice, se do své mateřinky hned tak nevrátí. Statik bude mít posudek hotový až 21. září, což je o deset dní později, než se původně předpokládalo.

V nádobách na olej končí použité pleny i květináče

Speciální nádoby na použité oleje, které před dvěma lety rozmístily po městě technické služby, nedělají Přerovu dobrou vizitku. Lidé do nich vhazují i použité pleny, rozbité květináče nebo sklo a svozová firma dala městu jasně najevo, že se jí to nelíbí.

Koně všude, kam se podíváš. Přerov láká na jubilejní parkurové závody

Jubilejní dvacátý ročník soutěže v parkurovém skákání budou mít možnost zhlédnout milovníci koní v sobotu 15. září na travnatém kolbišti areálu Střední Zemědělské školy v Přerově. Cena města Přerova startuje od 8.30 hodin. Kromě jezdeckých soutěží bude připraven také bohatý doprovodný program.

Auta od Olomouce odvede estakáda v Předmostí

Před lety mezi sebou obě stavby soupeřily, teď je ale vítěz jasný. Stavba vnitřního průtahu městem, který zahrnuje mimoúrovňové křížení v Předmostí a takzvaný průpich, se rozběhne už počátkem října.

Romové se stěhují do vilových čtvrtí. A starousedlíci trpí

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Počet obyvatel přerovských ubytoven se za posledních pět let snížil o polovinu. Má to ale háček - problémy s nepřizpůsobivými nezmizely, jen se přesouvají jinam. Třeba do rodinných domů v kdysi poklidných vilových čtvrtích na okraji Přerova, které se uvolnily, protože se jejich původní majitelé odstěhovali nebo zemřeli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT