VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PŘEROV

Město Přerov leží na řece Bečvě. Svou zeměpisnou polohou je křižovatkou cest a srdcem Moravy. Osídlení lokality sahá až do pravěku, o čemž svědčí světově známé archeologické naleziště Přerov – Předmostí. Nejstarší písemná zpráva o Přerově pochází z roku 1141. Na královské město byl Přerov povýšen v roce 1256 Přemyslem Otakarem II. Později se Přerov stal na dlouhou dobu sídlem rodu Pernštejnů a Žerotínů. Přerov je také právem nazýván městem Blahoslavovým a Komenského, nejvýznačnějších osobností jednoty bratrské.

Houbaři se mohou těšit na tradiční výstavu v Přerově

Rozmanité druhy hub - od praváků přes choroše až po některé unikátní kousky - mohou obdivovat návštěvníci tradiční výstavy hub v klubu Teplo na Horním náměstí, která se letos v Přerově koná už po jednadvacáté. Přístupná bude v pátek 21. září od 9 do 19 hodin a v sobotu 22. září od 9 do 17 hodin.

Prezident Zeman dorazí do "svého" Přerova, zastaví se i na náměstí

Dva dny se zdrží český prezident Miloš Zeman během návštěvy Olomouckého kraje na Přerovsku.

Kolbiště zemědělské školy ožilo závody v parkurovém skákání

/FOTOGALERIE/ Závody v parkurovém skákání přitáhly v sobotu do areálu Střední zemědělské školy v Přerově milovníky koní a jezdeckého sportu. Stovka účastníků soutěžila v několika kategoriích - začínající jezdci zdolávali dopoledne překážky o výšce 70 a 80 centimetrů, o Cenu města Přerova pak odpoledne bojovali ti, kteří zvládli parkur stupně „L“ o výšce 120 centimetrů.

Restaurace v Měšťáku změní provozovatele. Do teď byla ztrátová

Restaurace v jediném kulturním stánku v Přerově - Městském domě - je už dlouhá léta ztrátovým podnikem. Přestože se nachází přímo v centru, město na její provoz dlouhodobě doplácí. Radnice teď proto kývla na možnost změnit provozovatele a jedná o tom, aby od ledna příštího roku teplé obědy i rezervace akcí v salonku zajišťoval hotel Jana.

Poctu Lubomíru Plevovi vzdají uznávaní harmonikáři

Čtyřnásobný mistr světa ve hře na foukací harmoniku Lubomír Pleva je osobností, na kterou se v minulých letech trochu pozapomnělo. Dvacáté výročí jeho úmrtí si ale Přerov připomene s velkou slávou, a to koncertem v Městském domě, který má být poctou legendárnímu harmonikáři. Uskuteční se v neděli 16. září a na pódiu se vystřídají známí čeští hudebníci, kteří tento nástroj ovládají se stejnou lehkostí a bravurou.

Mateřinka U Tenisu zůstane zatím zavřená

Děti z Mateřské školy U Tenisu v Přerově, které musely být evakuovány z budovy kvůli narušené statice, se do své mateřinky hned tak nevrátí. Statik bude mít posudek hotový až 21. září, což je o deset dní později, než se původně předpokládalo.

V nádobách na olej končí použité pleny i květináče

Speciální nádoby na použité oleje, které před dvěma lety rozmístily po městě technické služby, nedělají Přerovu dobrou vizitku. Lidé do nich vhazují i použité pleny, rozbité květináče nebo sklo a svozová firma dala městu jasně najevo, že se jí to nelíbí.

Koně všude, kam se podíváš. Přerov láká na jubilejní parkurové závody

Jubilejní dvacátý ročník soutěže v parkurovém skákání budou mít možnost zhlédnout milovníci koní v sobotu 15. září na travnatém kolbišti areálu Střední Zemědělské školy v Přerově. Cena města Přerova startuje od 8.30 hodin. Kromě jezdeckých soutěží bude připraven také bohatý doprovodný program.

Auta od Olomouce odvede estakáda v Předmostí

Před lety mezi sebou obě stavby soupeřily, teď je ale vítěz jasný. Stavba vnitřního průtahu městem, který zahrnuje mimoúrovňové křížení v Předmostí a takzvaný průpich, se rozběhne už počátkem října.

Romové se stěhují do vilových čtvrtí. A starousedlíci trpí

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Počet obyvatel přerovských ubytoven se za posledních pět let snížil o polovinu. Má to ale háček - problémy s nepřizpůsobivými nezmizely, jen se přesouvají jinam. Třeba do rodinných domů v kdysi poklidných vilových čtvrtích na okraji Přerova, které se uvolnily, protože se jejich původní majitelé odstěhovali nebo zemřeli.

Druhý ročník Pivního maratonu v Přerově se blíží

Milovníci zlatého moku si opět přijdou na své. Už druhý ročník Pivního maratonu v Přerově startuje v sobotu 15. září ve 14 hodin. Závodů se mohou zúčastnit jak jednotlivci, tak i skupiny, vítané jsou i ženy, podmínkou je plnoletost.

Konstrukce druhého mostu překlene trať v polovině září

Už v polovině září překlene železniční trať v Dluhonské ulici v Přerově nová konstrukce, která nahradí původní zchátralý most. Stavba dvou mostů nad tratí je největší investicí města v letošním roce a radnice si ji mohla dovolit díky dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Výměna mostů přijde na 90 milionů korun, z toho zaplatí stát přes 78 milionů.

Jaroslav Wykrent oslaví narozeniny na prknech měšťáku

Agnes, Skořápky ořechů, Řeka lásky. To je jen malý výčet hitů známého zpěváka, textaře a přerovského rodáka Jaroslava Wykrenta, který v září oslaví své jubilejní pětasedmdesáté narozeniny a slavit se bude ve velkém.

V Kratochvílově ulici už se lidé „nadechnou“, opravy se chýlí ke konci

Milada Jakubcová, vedoucí prodejny s chovatelskými potřebami v Jiráskově ulici, už se těší na podzim. Ne proto, že by neměla ráda léto, ale protože se konečně přestane kopat v Kratochvílově ulice v centru Přerova. Kvůli opravám, které lidem znepříjemňují život od konce dubna, je obchod na třetině běžných tržeb. Změnit by se to mělo až v říjnu.

Co nabídnou Dny evropského dědictví v Přerově? Podívejte se

Otevřené kostely, výstavy na zámku, ale i místa, která nejsou veřejnosti běžně přístupná - třeba židovský hřbitov. Dny evropského dědictví slibují nadcházející víkend bohatý program a jednou z letošních novinek je i možnost nahlédnout do promítací kabiny v kině Hvězda, které se k akci připojí vůbec poprvé.

Děti si u loděnice užily parádní pondělí. Podívejte se

Návrat do školních lavic zpříjemnila také letos přerovským dětem zábavná akce „S úsměvem do školy,“ která se uskutečnila v pondělí 3. září na prostranství u loděnice.

Přerovské dvorky vás zavedou do zákoutí starých domů

Dosud nespatřená zákoutí historických domů v centru města, kam se Přerované běžně nedostanou, se opět po roce otevřou široké veřejnosti. Už třetí ročník Přerovských dvorků nabídne v neděli 9. září celkem šest zastavení.

Podzim v "měšťáku": Dagmar Pecková, Ewa Farna i narozeniny s Rottrovou

Pocta přerovskému rodákovi a čtyřnásobnému mistru světa ve hře na foukací harmoniku Lubomíru Plevovi, ale i klasický balet Labutí jezero či narozeninový koncert Jaroslava Wykrenta s celou řadou zajímavých hostů.

Prodej zchátralé armádní budovy má zelenou. Takto má nově vypadat

S trochou nadsázky by se dalo říci, že se městu podařilo „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Zbaví se smutného dědictví po armádě a získá finance na uhrazení smluvní pokuty, kterou dostalo za nedodržení dohody se státem.

V centru Přerova má vzniknout nová školka

Umístit své teprve dvouleté dítě do mateřské školy kvůli tomu, aby mohly nastoupit dříve do práce, je v poslední době nevyhnutelností pro spoustu mladých maminek. Na tento trend už musely zareagovat mateřinky, zřizované městem, ale vyhovět rodičům se snaží i ty soukromé.

Zpráva, která ochladí! Na náměstí se bude o Vánocích bruslit

I když mají za sebou Přerované další perný den s teplotami nad třicítkou, radní se už v předstihu připravují na vánoční program. A na srpnovém zasedání rady padlo rozhodnutí, které potěší zejména rodiče malých dětí - na Masarykově náměstí se bude o Vánocích bruslit.

Přerov se přenesl do období normalizace

FOTOGALERIE, VIDEO/ Druhá část výstavy Stoletá republika aneb Příběh jednoho města

V Přerově vzniknou nové sociální byty

Vznik nových sociálních bytů pro lidi, kteří to opravdu potřebují, podpořili přerovští radní.

Michalov přivítá nejsilnější muže světa. Tkadlčík chce doma vybojovat titul

Šestnáct elitních strongmanů, dvanáct národností a pokusy o překonání českého i světového rekordu. Závod World‘s Ultimate Strongman Championship o nejsilnějšího muže světa střední váhy vůbec poprvé hostí Česká republika. Ambasadorem mistrovství světa nemůže být nikdo jiný než nejsilnější Evropan do 105 kilogramů, Přerovan Jiří Tkadlčík. Unikátní akce se uskuteční v sobotu v jeho rodném městě.

„Ostuda“ Přerova se může proměnit na dům s byty

Zchátralá armádní budova v Čechově ulici, která je už dlouhou dobu jizvou na tváři Přerova, možná po letech přešlapování na místě konečně najde využití. Město ji nabídlo k prodeji a přihlásil se vážný zájemce - opavská firma, jež hodlá zanedbaný objekt přebudovat na dům s byty.

Academic Jazz Band oslavil šedesátiny výstavou

Šedesát let na pódiu, koncerty po celé Evropě a zvučná jména zpěváků a hudebníků, kteří orchestrem prošli. Přerovský Academic Jazz Band vstoupil do věku kmetů nabitým kalendářem akcí, svižným krokem ranně swingových skladeb a grácií projevu. Šedesát let života kapely mapuje i výstava, která začala v pátek odpoledne v Galerii města Přerova.

Plavby v Přerově zůstanou, o Kordulku je zájem

Už od června brázdí řeku Bečvu Ololoď Kordulka, která měla dříve svůj domovský přístav na řece Moravě v Olomouci.

Archeologové našli na Brabansku i Karibskou královnu

Někdo jezdí sbírat mušle do exotických krajin, jiný narazí na velkou lasturu Karibská královna přímo v centru města.

Ulici Svisle čeká změna dopravy, zmírní nebezpečí pro děti

Zajistěte našim dětem bezpečnější cestu do školy. Takový vzkaz poslali rodiče dětí ze Základní školy Svisle přerovskému magistrátu. Upozornili úředníky na frekventovaný přechod pro chodce, kde se v minulosti stalo několik dopravních nehod.

V kašně Pod Valy se znovu objevila voda. Po osmi letech

Do přerovské kašny v ulici Pod Valy se po osmi letech opět vrátila voda. Naposledy bylo toto vodní dílo, které zdobí sousoší ženy s dětmi, funkční 10. srpna roku 2010. Pak začala vana propouštět vodu, trysky se ucpaly a fontána přestala sloužit svému účelu.

V Přerově se staví, opravuje a vylepšuje ve velkém

/PŘEHLED INVESTIC/ Výstavba dvou nových Dluhonských mostů, demolice domu v Kojetínské ulici nebo modernizace několika základních škol. Město má momentálně v různých fázích rozděláno 39 stavebních akcích nad půl milionu korun. Tyto akce vyjdou v součtu městskou kasu přibližně na 350 milionů korun.

Drogově závislý prodával marihuanu i pervitin, chytili ho na nádraží

Prodejem marihuany a pervitinu si vydělával na živobytí čtyřiatřicetiletý muž, kterého zadrželi v pátek 3. srpna kriminalisté na vlakovém nádraží v Přerově.

V Přerově jde do klání o radnici dvanáct stran a hnutí

Rekordní počet stran a hnutí se bude letos na podzim v Přerově ucházet o přízeň voličů. Do komunálních voleb jde celkem dvanáct politických subjektů, což je vůbec nejvíce od roku 2010.

Snímky černých skládek plní webové stránky Přerova. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Starý nábytek, elektronika nebo pneumatiky. I to je možné vidět na černých skládkách, které na několika místech hyzdí Přerov. Zástupci města proto v minulém týdnu vyzvali Přerovany, aby takové skládky vyfotografovali nebo oznámili, kdo je jejich původcem. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Začala poslední etapa opravy Kratochvílovy ulice

Řidiče, kteří se snažili během pondělního dne dostat k Městskému domu, nejspíš zaskočila zákazová značka. Od 30. července totiž začala třetí – závěrečná etapa opravy Kratochvílovy ulice.

Hvězdárna se dnes výjimečně otevře, kvůli zatmění měsíce

Přestože to tak až do poslední chvíle nevypadalo, přerovská hvězdárna se dnes výjimečně otevře pro nadšence astronomie, kteří budou chtít sledovat mimořádný úkaz na obloze - zatmění Měsíce. Její brány se otevřou od 20 hodin.

Bývalý ministr dopravy kandiduje v Přerově za STAN

Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař, který se před více než dvěma lety rozešel s hnutím ANO, chce udávat tón přerovské komunální politiky. Stal se lídrem kandidátky hnutí Starostové a nezávislí v Přerově a do jeho řad zlákal spoustu osobností - například bývalou političku za ODS Elenu Grambličkovou, zpěváka Pavla Nováka, známé lékaře, bankovní experty, ale i manažera hokejového klubu.

Město chce, aby lidé fotili černé skládky

Nepořádek u popelnic pomalu nestačí v letních měsících likvidovat Technické služby města Přerova a stává se pro ně velkou zátěží. Lidé si dělají z kontejnerových stání černé skládky a odkládají k nim kusy nábytku, ale i televizory nebo koberce.

Fotografovala Romy, její vítězné snímky v Přerově vzbudily emoce

Měla to být jen obyčejná soutěž pro amatérské fotografy, kteří zachytí objektivem jeden den v Přerově. Jejím vítězem se stala studentka sociologie Iris Koppelhuber a radnice její úsilí ocenila částkou pět tisíc korun. Jenže soutěž nabrala nečekaný spád. Autorka své záběry pořídila mezi místními Romy a mezi lidmi vyvolaly snímky značné emoce. Město teď zvažuje, že jí první místo v soutěži neudělí. Jeden z občanů totiž upozornil na to, že má na fotografování živnost.

Než položí dlažbu, položí to nás, zoufají si obchodníci

Kvůli rekonstrukci Kratochvílovy ulice zaznamenali prodejci výrazný pokles tržeb.

Smrky v Želatovské šly k zemi, lidem to vadí

Ještě do jara se mohl Jiří Klement, který bydlí v jednom z domů v Želatovské ulici v Přerově, kochat pohledem na vzrostlý smrk pod svými okny. V létě jeho stín alespoň trochu mírnil úmorná vedra a v bytě díky němu nebylo tak horko. Jednoho rána ho ale probudil zvuk motorové pily. Strom šel - k velkému údivu místních obyvatel - k zemi. I když to s nimi nikdo předem neprojednal.

Přerovské školy se proměnily ve staveniště. Takto to vypadá na ZŠ Velká Dlážka

Zvuk vrtaček, kýbly na chodbě a dětské práce dočasně „vystavené“ na židlích. Tak to vypadá v těchto dnech v budově Základní školy Velká Dlážka v Přerově, která prochází modernizací. Není jedinou, kde se stavebníci pořádně zapotí - opravy probíhají i na ostatních školách ve městě.

S letištěm v Bochoři se počítá pro výcvik pilotů

S bochořským letištěm se v budoucnu počítá pro výcvik pilotů vrtulníků. Potvrdilo to ministerstvo obrany s tím, že do Bochoře plánuje přesunout část Centra leteckého výcviku v Pardubicích státní podnik LOM Praha. Ten provozuje areál letiště od doby, co ho opustili vojáci vrtulníkové základny.

Přerov si připomene zesnulého zpěváka Linkin Park

V pátek 20. července uplyne přesně rok od úmrtí frontmana americké kapely Linkin Park Chestera Benningtona, které zasáhlo fanoušky po celém světě. Přerovské kapely loni vzdaly zpěvákovi hold koncertem pod širým nebem, letos se unikátní vzpomínkový koncert opět uskuteční, a to přesně na den úmrtí umělce.

Lidé z Palackého ulice sepsali petici, vadí jim hluk pod okny

Jaroslava Bajgarová, která žije v panelovém domě u frekventované komunikace v Palackého ulici, měla ještě před rokem klidné spaní. Od chvíle, co pod jejími okny začala proudit auta v obou směrech, ale jen stírá prach. Když chce v noci vyvětrat, rozmyslí si to, protože pak kvůli hluku nemůže usnout. I proto se podepsala pod petici, která žádá město, aby se silnice stala znovu jednosměrnou.

Škola chce vybudovat nádrž na zachytávání dešťové vody

Šetrněji k životnímu prostředí se chce chovat vedení přerovské Základní školy v Želatovské ulici, které se rozhodlo vybudovat nádrž na zachytávání dešťové vody. Přerovští radní už na svém zasedání schválili, aby se škola ucházela o dotaci, již pro tyto účely poskytuje Ministerstvo životního prostředí.

Silnice Pod Valy je po opravě opět průjezdná

Řidiči mohou od pondělí opět projíždět po silnici v ulici Pod Valy, která prošla v minulých týdnech rekonstrukcí.

Hody v Přerově? Lákají i na Janka Ledeckého či historický jarmark

Na třídenní hodové veselí se mohou těšit na svatého Vavřince Přerované. Kulturní a informační služby města odtajnily program Svatovavřineckých hodů, které mají od pátku 10. do neděle 12. srpna nabitý program. Novinkou je sobotní komponovaný program ke stému výročí založení republiky.

Přerovské kino Hvězda čeká oprava střechy. Za 15 milionů

Nákladnou výměnou střešní krytiny projde jediné přerovské kino Hvězda. Střecha budovy je už totiž ve špatném stavu a oprava přijde na 15 milionů korun. Kromě toho získá kino v nejbližších dnech také novou vzduchotechniku, která zajistí kvalitní větrání sálu a v zimě ho vytopí teplým vzduchem.

Nová tenisová hala v Přerově už stojí, práce se přesouvají pod střechu

Stavba nové tenisové haly v Přerově pokračuje svižným tempem. Ještě v březnu letošního roku se mohla veřejnost „kochat“ pohledem na centrální kurt, v těchto dnech již hala, která roste právě na místě „centrkurtu“, dostává svoji reálnou podobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT