„Původní myšlenka na vznik obchodu s regionálními produkty je stará už pět let, situace se ale nakonec vyvinula trochu jinak. Sen ale zůstal,“ líčí Veronika Dohnalová, která pochází z Přerova a vystudovala regionální geografii v Olomouci. Do projektu se pustila společně s kamarádkou Martinou Žákovskou.

„Postupem času a s přibývajícími členy našich rodin začal přibývat i vyprodukovaný odpad. Snažili jsme se hledat možnosti, jak redukovat odpad v našich domovech - a toto je jedna z cest. Nejlepší řešení je vůbec jej nevytvářet,“ dodává.

Obě mladé ženy doufají, že je na Přerovsku více podobně smýšlejících lidí, kteří by rádi omezili odpad už při nakupování. „A kromě odpadu i uhlíkovou stopu, která vzniká při dojíždění do bezobalových obchodů v okolních městech,“ vysvětluje Martina Žákovská.

Nová prodejna má nabídnout místo, kam budou lidé chodit s úsměvem.

„V obchůdku budeme nabízet široký sortiment zboží na váhu do vlastních, případně vratných nebo recyklovatelných obalů. Lidé tu seženou trvanlivé potraviny jako luštěniny, obiloviny, sušené ovoce, oříšky, zeleninové plátky nebo semínka, ale i drogistické zboží - prací gel, tekutá mýdla nebo čistící prostředky,“ upřesňuje Veronika Dohnalová. Podpořit otevření bezobalové prodejny může každý zapojením se do kampaně na Hithit pod názvem Bez obalu Přerov.

Přerovský obchod chce klást důraz i na regionální produkty. „V dnešní době je potřeba lokální výrobce co nejvíce podporovat. Pro zákazníky, kteří si budou na nový způsob prodeje teprve zvykat, máme připravené i erární sklenice,“ doplňuje.

V bezobalovém obchodu bude s ohledem na hygienická opatření kvůli koronaviru k dispozici dezinfekce, zaměstnanci na sobě budou mít roušky i rukavice.

Obě mladé ženy by chtěly do budoucna vytvořit komunitu lidí, kteří budou sdílet nápady na ochranu životního prostředí.

„Postupně plánujeme rozšířit pro veřejnost i naši přednáškovou činnost, se kterou jsme začaly v listopadu loňského roku. Podařilo se nám zorganizovat přednášky v Přerově, Pavlovicích u Přerova, Oseku nad Bečvou nebo v Hranicích a pokaždé nás příjemně překvapila účast lidí. I proto věříme, že má tento projekt v Přerově smysl,“ uzavírá Martina Žákovská.