Během své dvacetileté kariéry byl u nesčetného množství zásahů - od požárů až po úniky nebezpečných látek. Práce ho ale naplňuje i ve volném čase. Je totiž velitelem Sboru dobrovolných hasičů v rodném Oseku, kde dodnes žije. Kromě toho je i členem obecního zastupitelstva a ve volném čase se věnuje několika koníčkům.

„Začínal jsem jako hasič, pak se stal technikem na směně a vedoucím chemické a technické služby,“ líčí Radek Buryánek, který pochází z hasičské rodiny a od mládí je i členem dobrovolné jednotky v Oseku.

„Díky tehdejší ředitelce základní školy jsem se začal věnovat chemii, která mě velmi bavila, a vystudoval chemickou technologii na Střední průmyslové škole v Hranicích a následně VOŠ Kroměříž se zaměřením na analytickou chemii. Už tehdy jsem měl v hlavě, že bych se rád této oblasti věnoval,“ svěřil se Radek Buryánek, který svou práci vnímá jako službu veřejnosti.

Neskutečné štěstí na spolupracovníky

Jako profesionální hasič má na starosti fungování chemické a technické služby přerovského územního odboru a metodické vedení jednotek SDH obcí.

„Mám neskutečné štěstí na spolupracovníky, jak v řadách profesionálních, tak dobrovolných hasičů. Všechnu tu práci, která byla odvedena, bych sám nebyl schopen realizovat bez týmu kvalitních lidí,“ říká.

V kostce - chemická a technická služba má na starosti vše - od dýchacích přístrojů, ochranných oděvů, detektorů, analyzátorů, speciálních čerpadel na nebezpečné látky až po nářadí, hadice, armatury a zvedací vaky.

„Na starosti máme i speciální pračky a sušičky, kompresory a další tisícovky prostředků. Je to skutečně hodně rozmanité a tato profese vyžaduje široký záběr, ale baví mě to,“ podotýká profesionální hasič.

Úniky kyseliny i methanol

Během služby u profesionálních i dobrovolných hasičů zažil stovky nejrůznějších událostí - od požárů až po úniky nebezpečných látek.

„Z chemické oblasti to byly třeba úniky dvaceti tun kyseliny dusičné, ale také zásah na úniku kyseliny sírové, formaldehydu, chloracetofenonu. Aktivní jsme byli i během takzvané metanolové kauzy a úniku ethanolu do vodních toků,“ vyjmenovává.

Na svém kontě má Radek Buryánek i zásahy při povodních v letech 1997, 2002, 2006, 2009 a 2010. Hasiči zasahovali také u hromadného úhynu ryb na řece Bečvě loni v září.

Osecký patriot

Radek Buryánek považuje sám sebe za oseckého patriota. Jeho pradědeček se totiž přistěhoval do obce s manželkou v roce 1921.

„Obec i její obyvatele mám rád, se spoustou lidí se znám odmala a řada místních si mě pamatuje ještě jako batole. Sem tam se o sobě doslechnu zajímavé historky, třeba lišácký útěk ze školky a podobně. Dění v obci se věnuji také dlouhodobě a přivedlo mě to i do působení v zastupitelstvu,“ dodává Buryánek.

Fotbal, volejbal, rodina

Na svou obec nedá dopustit. Podle něj je v ní vše, co je důležité pro život mladých lidí i seniorů.

„Je dobře, že se lidé zajímají o dění kolem sebe. Jsou aktivní a mnohdy poukážou i na to, co člověk nevidí. Velkou devizou jsou spolky v obci - hasiči, sokoli, myslivci, aktivity spojené se školou, zahrádkáři a další, kteří dávají vesnici ten správný duch, protože právě činorodost obyvatel je pro každou obec životně důležitá,“ soudí Radek Buryánek.

Ani přes velké pracovní vytížení nezapomíná na své koníčky. Je členem volejbalového týmu místního Sokola, zajímá se o historii, legionářskou tematiku, rád jezdí na kole a dříve se věnoval i kopané. Po opakovaných úrazech kotníku už jen v pozici fanouška. Rád se projde i přírodou.

„Zajímám se o společenské dění, školství a prostě - rád v Oseku žiju. Nejdůležitější je pro mě ale rodina - mám báječnou, i když někdy verbálně ostrou manželku (smích), která mě vždy ve všem podporovala, a také dcerku, která asi hasičkou nebude, ale dělá nám obrovskou radost,“ uzavírá Radek Buryánek.

Dagmar Rozkošná