Pánové, prozraďte mi, kdo jsou Tchoři, a jak dlouho spolu hrají?

Mošna: Kapela z Beňova, která obráží pódia někdy od roku 1993.


Proč se Tchoři jmenují Tchoři? Podle té malé šelmičky?

Důvěřivý Sťuart: K našemu názvu se pojí takový příběh. Kdysi dávno v pravěku, bavím se o době, kdy byla ještě povinná vojenská služba, jsme měli kapelu, která se jmenovala Sorbon. A protože jsme tehdy ještě neměli vlastní zkušebnu, zkoušeli jsme v jedné vypůjčené na vypůjčené nástroje. A jednou se stalo, že dorazila kapela, které ty nástroje i zkušebna patřily. Byli odněkud z města a jeden ze členů asi evidentně neměl rád lidi z vesnice, říkal jim totiž tchoři – balkóňák jeden (smích).

Mošna: My jsme hlavně takové veselé kopy, takže nám název přišel patřičně veselý a praštěný. 


Vy se prezentujete jako kapela hrající „smrath metal“. Předpokládám, že to vychází z vašeho názvu…

Mošna: Přesně tak. Ovšem jde o pojem, který předcházel ještě jinému.

Důvěřivý Sťuart: Ten prapůvodní byl „folk-punk-hardrock na bázi metalu s cílem totálního chaosu a destrukce“. Jenže to bylo moc dlouhé a nevlezlo se to na trička (smích). 


To napadlo vás, nebo nějakého z vašich fanoušků?

Mošna: Nás. V podstatě to vystihovalo to, co jsme v začátcích hráli.

Důvěřivý Sťuart: Šlo o takovou kolektivní konstrukci.


Kdo z kapely přichází s texty? Nebo jde o kolektivní práci?

Důvěřivý Sťuart: Ze začátku to byl většinou Mošna. Později se přidávali i ostatní. Hodně nápadů přichází při jamování ve zkušebně.

Mošna: Nedávno jsem četl zajímavý článek o tom, že mladé kapely plné elánu a nápadů chrlí texty v podstatě z rukávu, jde to zkrátka lehce. Čím je ta kapela a její členové starší, tím to jde hůře. Což je asi i náš problém (smích).

Důvěřivý Sťuart: Ono jde někdy i o čas. Pokud vás hudba neživí, tak toho času není tolik, jak by člověk potřeboval. Proto hodně textů vzniká tak nějak za pochodu. Živit se hudbou může jen Michal David (smích).


METALISTKOU V ŠESTNÁCTI

Všimla jsem si, že máte v kapele mladou členku, která poměrně dost vyčnívá. A to nejen věkově…

Mošna: Klárka si nás v podstatě našla sama. Od nějakých třinácti let byla totiž naše fanynka. V té době jsme zrovna hledali kytaristu. A protože jsem věděl, že Klárka hraje na kytaru, oslovil jsem ji. A jsem rád, že na to kývla.

Důvěřivý Sťuart: Samozřejmě jsme museli za jejími rodiči, jestli by s tím souhlasili. Bylo jí tehdy teprve šestnáct.

Mošna: Dneska je jí pětadvacet, už je stará. Nejvyšší čas na změnu (smích).

Tchoři hrají v současné době ve čtyřčlenné sestavě. Klára M. (kytara), Mošna (zpěv, řev, akrobacie), Důvěřivý Sťuart (basa), Jarin (kytara). Od ledna roku 2016 je kapela bez bubeníka. Na již dohodnuté koncerty si bubeníky „vypůjčuje“.Zdroj: Roman Zmeškal a archiv kapely


Obrážela s vámi hned všechny koncerty?

Důvěřivý Sťuart: V podstatě ano, možná v jednom případě s námi nejela. Šlo myslím o nějaký koncertv Praze, bylo to někdy v zimě, sněžilo. Měli o ni strach, což se dá samozřejmě pochopit.


I rodiče se stali fanoušky?

Mošna: Jasně! Oni byli už dřív. To jsou staří rockeři (smích).


NA MASTERS OF ROCK JSME NA TO ŠLI FIKANĚ

Máte za sebou desítky koncertů ve vesnicích i klubech větších měst. Jak vzpomínáte na koncerty v Mekce rocku – na festivalu Masters of Rock?

Mošna: Na Masters of Rock jsme hráli dva roky po sobě. Ten první byl, aspoň pro mě, neskutečný zážitek. Pamatuju si přesně tu chvíli, kdy jsem přišel na pódium a viděl ty stovky očí, které čekaly, co ze mě vypadne. Přiznám se, že mě to zaskočilo a pár sekund mi trvalo, než jsem to rozdýchal (smích). Koncert dopadl skvěle a rok nato jsme si to zopakovali.

Důvěřivý Sťuart: Byl to bezvadný zážitek. Samozřejmě zapracovala i tréma, protože je to trošku prestižnější záležitost než hrát někde v Kotěhůlkách na tancovačce.


Atmosféra musela být skvělá…

Mošna: My jsme na to šli fikaně. Protože máme skvělou fanouškovskou základnu a spousta těchto lidí na Masters of Rock jezdí, vytiskli jsme letáčky s dobou našeho koncertu, které jsme jim předali. Oni je pak před koncertem roznesli a tím nám přichystali půdu pro skvělý koncert.


NAKRMÍME VÁM UŠI I OČI

Ti, kteří vás ještě neviděli hrát naživo, by mohli být zaskočeni. Vaší doménou jsou totiž kostýmy na pódiu. Co vás k tomu vede?

Mošna: Ke kostýmům a převlekům máme všichni docela blízko. Třeba já jsem v devadesátých letech v naší obci psal obecní časopis, mezitím jsme ještě ve staré sestavě hráli divadlo. Takže máme všichni ke kreativitě docela blízko. Ale tím hlavním důvodem, proč to děláme, je, že jsme vyrůstali na kapelách z osmdesátých let, kdy byla výpravná show něco, co lidi hodně oslovilo. Takže to děláme podobně, ale tak nějak po svém.
 

Vzniká první kostým, a pak až skladba, nebo naopak?

Mošna: Náš poslední bubeník měl tendence nejdříve vymyslet název, pak kostým a nakonec se k tomu všemu měla vymyslet písnička. Což ale samozřejmě nejde (smích).

Tchoři hrají v současné době ve čtyřčlenné sestavě. Klára M. (kytara), Mošna (zpěv, řev, akrobacie), Důvěřivý Sťuart (basa), Jarin (kytara). Od ledna roku 2016 je kapela bez bubeníka. Na již dohodnuté koncerty si bubeníky „vypůjčuje“.Zdroj: Roman Zmeškal a archiv kapely


Kostýmy si necháváte šít na míru?

Mošna: Moje maminka byla švadlena, takže ze začátku nám je šila ona. Ale dneska je Sťuart pořizuje na internetu.

Důvěřivý Sťuart: Kostým se použije buď tak, jak to leží a běží, nebo takový, který se ke skladbě nejvíce hodí. Někdy se i trošku upravuje. Eventuálně něco vyrobíme sami (smích).

Mošna: Při koncertu se musí nakrmit nejen uši, ale i oči.


V KOTĚHŮLKÁCH PŘISTÁLO UFO

V roce 2014 jste začali pracovat se sci-fi tematikou. Vydali jste klip Akta-Y, který se vám mimochodem hodně povedl…

Důvěřivý Sťuart: S tím jsem přišel já, protože jsem velký fanda sci-fi. Vytvořili jsme proto tři písničky, které textově do tohoto rámce zapadaly – Kosmotchoři, Akta-Y a Kyber. K nim pak i samostatný program s kostýmy na pódiu. Chtěli jsme, aby to bylo podchycené i dramaturgicky a byla v tom jistá logika.

Zdroj: Youtube


Klip Akta-Y je hodně vtipný, koho to celé napadlo?

Mošna: Sťuarta. Napsal scénář tak precizně, že jsme nemuseli nic předělávat. A protože jsme chtěli, aby to bylo trochu na úrovni, spolupracovali jsme s Milanem Škrobem, který dělal klipy třeba kapele Dark Gambale.

Důvěřivý Sťuart: Celá logistika nebyla jednoduchá. Vše se muselo dobře naplánovat. Od aut přes kompars až po lokaci, kde se klip natáčel.


Kde vlastně leží Kotěhůlky, ve kterých v klipu přistálo UFO?

Mošna: V Beňově (smích).

Důvěřivý Sťuart: Pokud se v klipu, mezi titulky, podíváte na zákulisní scény, tak Mošna přelepuje ceduli Beňov na Kotěhůlky (smích).


Měli jste při natáčení nějaké problémy, které jste museli řešit?

Důvěřivý Sťuart: Jeden byl. Člověk, který měl hrát kameramana z americké zpravodajské televize CNN, se omluvil, že nedorazí. V reálu totiž pracuje jako dispečer jednoho nejmenovaného zemědělského družstva a musel do žní. Natáčeli jsme totiž v srpnu.

Mošna: Já měl problém při řízení v autě. Nosím totiž brýle, které mají přes čtyři dioptrie, ale do klipu se to nehodilo, tak mi je sundali. Zdálo se mi, že kameraman, který seděl na místě spolujezdce, měl při natáčení této scény smrt v očích (smích).


Jaké mají Tchoři plány do budoucna?

Důvěřivý Sťuart: V současné době máme trochu problém s bubeníky, ovšem i přesto bychom tu káru rádi táhli dál.

Mošna: Já bych chtěl hrát až do smrti (smích).


Kterou ze svých sedmi vydaných desek máte nejradši?

Důvěřivý Sťuart: Všechny je milujeme stejně. Jsou to přece naše děti!
 

Kapela Tchoři vznikla počátkem devadesátých let minulého století. Na popud zpěváka Zbyňka Baťka se dohodli čtyři nadšenci na založení skupiny, která se jmenovala pracovně Sorbon. Název byl záhy změněn na romanticky znějící Tchoři. Kapela měla standardní složení pro rockovou kapelu – zpěv, basa, bicí a kytara, respektive kytary dvě. Po různých peripetiích a personálních změnách většinou na postech kytaristů a bubeníků se kapela propracovala od původního „folk-punk-hardrocku na bázi metalu s cílem totálního chaosu a destrukce“ až k nynějšímu ryzímu „smrath metalu“ (což je v podstatě totéž, akorát kratší). Za dobu své působnosti skupina vydala několik nosičů. V roce 1995 to byly Dřevorubec a Zcela celá prázdná cela. Za nimi následovaly v roce 1998 Masky. V roce 2001 vznikla deska Funus a v roce 2007 vyšlo zásadní cédéčko Smrath Metal, jež dalo nový název stylu kapely. Následovala v roce 2009 výběrovka To nejsmradlavější z nás… Zatím poslední deska vyšla v roce 2011 – Evangelium. V roce 2014 započaly práce na nových písních. Nakonec vznikly pouze tři songy, monotematicky zaměřené na sci-fi. Kapela tedy v roce 2015 provedla jejich studiový záznam a jako projekt jakéhosi minialba Kosmotchoři je začala postupně prezentovat na internetu. Od ledna roku 2016 je skupina bez bubeníka. Na již dohodnuté koncerty si bubeníky „vypůjčuje“.

Hostující a zaskakující členové:Zbyněk Duda, kytara
Patrik Stoklásek, bicí
Lukáš Bráblík, bicí
Tomáš Hambálek, bicí a kytara


Zajímá vás kapela Tchoři?

www.tchori.com

bandzone.cz/tchori

www.facebook.com/Tchori.music/


Chcete se pochlubit svojí tvorbou?

Napište na: zuzana.krybusova@denik.cz