Putování knihy ale nebylo jednoduché – a na začátku byl dopis, který poslala současná majitelka vzácného exponátu Tereza Schneider přerovskému primátorovi.Vzácnou knihu předal primátor města Jiří Lajtoch pokračovatelce známé přerovské rodiny Vítězů – Vlastě Prokopové. Tereza Schneider poslala nové majitelce knihy i osobní dopis.

„Napsala mi o tom, že se snaží rozluštit zajímavý příběh. Její otec jí daroval vzácnou knihu s názvem „Cithara Sanctorum – duchovní písně", která byla vydána v roce 1899 v Budapešti. Zajímavé ale bylo, že na první straně knihy bylo tužkou napsáno – Jan Vítěz – 1899. Paní Schneider se pustila přes internet do pátrání a zjistila, že jediný muž tohoto jména žil v letech 1857 až 1924 v Přerově. Napsala mi, že by proto ráda vrátila tuto starou a vzácnou knihu potomkům zřejmě prvního majitele, což se mi podařilo zprostředkovat," zmínil Jiří Lajtoch.

Rodina Vítězů, která je dodnes v Přerově známá svými podnikatelskými aktivitami, má ve městě stále pokračovatele. Knihu proto z rukou primátora převzala šestašedesátiletá Vlasta Prokopová, která je přímým potomkem rodu Vítězů.

„Je mi ctí, že mohu tak krásnou knihu držet v ruce. Je příjemné vědět, že někde žije žena, která si dala takovou práci, aby přes internet vystopovala jméno zřejmě původního majitele knihy. Určitě jí pošlu děkovný dopis. Zcela jistě si i knihu přečtu a časem předám dalším generacím naší rodiny," řekla Vlasta Prokopová, jejíž předci měli v Přerově vyhlášené řeznictví.